Wakacyjny niepokój o mieszkanie podczas wyjazdu

Wakacyjny niepokój o mieszkanie podczas wyjazdu

Ponad 50% Polaków obawia się o swoje mieszkanie podczas urlopowej nieobecności. W badaniu przeprowadzonym dla Netatmo przez SW Research, najczęściej wskazywanymi zagrożeniami są włamania, zalania oraz pożar. Pomimo tak dużego poziomu niepewności, tylko niecała ¼  badanych wyposażyła dom w system alarmowy.

Wakacyjny niepokój

Według badania Netatmo ponad połowa Polaków ma obawy przed pozostawieniem pustego mieszkania na czas wyjazdu. ¾ z nich wskazuje, że w największym stopniu niepokoi ich to podczas letnich wakacji. Wtedy domownicy wybierają się na najdłuższe wycieczki, przez co domy są bardziej narażone na potencjalne zagrożenie. Krótsze wyjazdy również napawają Polaków niepokojem. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo dwa terminy – zwykłe weekendy oraz długi weekend majowy (17%). Święta Bożego Narodzenia są za to są stresującym okresem dla 16% respondentów.

Recenzja Inteligentny Czujnik Jakości Powietrza w Pomieszczeniach Netatmo – czy warto?

Jakie zagrożenia czyhają na mieszkanie?

Wakacyjny niepokój

Najwięcej badanych – 79% – wskazuje włamania. Spowodowane jest to, między innymi, brakiem kontroli nad tym co dzieje się pod nieobecność mieszkańców. Te obawy są również uzasadnione liczbą incydentów. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji – w 2021 roku odnotowano w Polsce ponad 71,6 tys. kradzieży z włamaniem. Na drugim miejscu w rankingu potencjalnych niechcianych zdarzeń znajduje pożar. Tego zagrożenia podczas nieobecności obawia się ponad 60% Polaków. Nie bez powodu. Według danych KGPSP tylko w pierwszych 4 miesiącach bieżącego roku w obiektach mieszkalnych wybuchło ponad 15 tysięcy pożarów. Dodatkowo połowa badanych martwi się zalaniem mieszkania, a 42% wpływem klęsk żywiołowych.

Jak Polacy dbają o bezpieczeństwo domu?

Pomimo wysokiego poziomu obaw o włamanie, tylko jeden na czterech Polaków decyduje się na montaż systemu bezpieczeństwa. Ci którzy to zrobili, w zdecydowanej większości (74%) uważają, że ich dom jest wystarczająco dobrze zabezpieczony. Uwagę Polaków przykuwają inteligentne urządzenia. 55% badanych, którzy posiadają zabezpieczenia mieszkania, uzupełnia je o smart rozwiązania.

Test Yale Indoor WiFi Camera Pan & Tilt – kamera domowa

„Wzbogacanie systemu o nowe, inteligentne urządzenia pozwala tworzyć coraz bardziej zaawansowane scenariusze pomagające zabezpieczyć dom przed wieloma zagrożeniami. Użytkownicy wyraźnie doceniają takie rozwiązania. 85% badanych posiadających już co najmniej jedno smart urządzenie, jest zdecydowana na zakup kolejnego. Taka liczba pokazuje, że smart home ma realny wpływ na poprawę komfortu życia. Zdecydowanie jest to odczuwalne również podczas wakacji, kiedy domownicy mogą spokojnie odpoczywać, a system pracuje bez przerwy zapewniając bezpieczeństwo” – komentuje Marie Tranchimand, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Netatmo

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce na przełomie czerwca i lipca 2022 roku przez firmę SW Research dla Netatmo, metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: