Wakacje koncertów – jak sprawnie dotrzeć

Wakacje koncertów – jak sprawnie dotrzeć na letnie festiwale muzyczne?

Lato w Polsce muzycznymi festiwalami stoi. Wiedzą to zarówno wyjadacze turystyki eventowej, jak i sezonowi entuzjaści wakacyjnych radiowych hitów. Jedni i drudzy, by posłuchać na żywo ulubionej gwiazdy, potrafią przejechać cały kraj, nie bacząc na warunki, a tym bardziej koszty podróży. Przesiadki, poszukiwanie transportu z dużej miejscowości do punktu docelowego, opóźnienia – to potrafi uprzykrzyć życie. Na rynku dostępne są aplikacje, pomagające dojechać do celu, zaoszczędzić pieniądze lub nawiązać nowe znajomości. Z kolei BlaBlaCar spełnia wszystkie trzy funkcje.

Po pierwsze – czyli krok po kroku

Fani muzyki w pierwszej kolejności sprawdzają terminy ulubionych cyklicznych imprez, następnie line-up koncertów, dopiero w trzeciej możliwości zakwaterowania, zaś na samym końcu opcje dojazdu. A przecież właśnie od tego zaczyna się wyjazd na dany festiwal.

Tu okazuje się, że dotarcie na imprezę nie jest wcale łatwe. Dla przykładu właśnie rozpoczyna się Pol’n’Rock Festiwal, w tym roku odbywający się w Czaplinku. By dotrzeć do niego pociągiem z Warszawy trzeba liczyć się z minimum z jedną przesiadką, a na pięć połączeń 4 sierpnia (dzień rozpoczęcia Festiwalu) aż 3 z nich wymagają 3 przesiadek, co oznacza 4 środki transportu kolejowego, zaś podróż potrwa do 8 godzin. Dojazd z innych miejscowości nie jest łatwiejszy. Liczba połączeń z Krakowa jest identyczna, a 3 z nich wymagają dwóch zmian pociągu. W tym wypadku podróż potrwa co najmniej 9 godzin. Dla każdego z tych dwóch miast cena biletu kolejowego oscyluje w granicach 200 zł.

Test POCO F4 GT – jak chcesz pograć na smartfonie

Dla porównania bezpośrednia podróż na trasie Warszawa – Czaplinek w BlaBlaCar będzie kosztowała średnio 85 zł od osoby i potrwa około 5,5 godziny. W przypadku startu z Krakowa koszt wyniesie 100 zł, a trasę pokonamy w mniej niż 8 godzin.

Ponadto, po stronie pasażera zaletą korzystania z przejazdów współdzielonych jest wygodna wyszukiwarka, gdzie dokładnie precyzujemy zarówno miejsce wyjazdu, jak i to docelowe.

Platformy wspólnych przejazdów to znacznie więcej niż zwykły „autostop”. Oferują szereg funkcjonalności, jak automatyczna rezerwacja miejsc, ranking ocen kierowców, czy ograniczenie liczby osób na tylnej kanapie. Rozwiązania te wpływają korzystnie na bezpieczeństwo i komfort pasażerów – mówi Olgierd Szyłejko, Brand Manager BlaBlaCar Polska.

– Korzystając z aplikacji tego typu użytkownicy nie są też niejako “uwiązani” do największych aglomeracji. Wielu kierowców decyduje się na zabranie pasażera z trasy, w czym pomaga algorytm, dopasowujący zapytania do oferowanych przejazdów. Dzięki czemu łączy podróżujących, którzy mają odmienne punkty startowe i docelowe, a ich trasy w dużej części pokrywają się ze sobą – dodaje Szyłejko.

Wakacje koncertów

Na horyzoncie już widać kolejne wydarzenia muzyczne. W najbliższy piątek, 5 sierpnia, w Katowicach startuje OFF Festiwal. Do stolicy województwa Śląskiego bez wątpienia dotrzeć jest łatwiej, natomiast koszt dojazdu pociągiem może być droższy o przeszło 100 zł w porównaniu do przejazdu współdzielonego. W najlepszym wypadku będzie większy o ok. 20 zł.

lp. Termin Festiwal Miasto
1. 4-6.08.22 Pol’n’Rock Czaplinek
2. 5-7.08.22 Off Katowice
3. 10-13.08.22 Fest Chorzów
4. 11-13.08.22 Polish Hip-Hop Płock
5. 12-14.08.22 Green Olsztyn
6. 19-20.08.22 Salt Wave Jastarnia
7. 19-20.08.22 Live Kraków
8. 25-27.08.22 SBM Warszawa
9. 27-28.08.22 New Pop Białystok
10. 2-4.09.22 Up to Date Białystok

 TAB 1. Nadchodzące Festiwale Muzyczne w Polsce

Test Motorola moto g42 – jeśli chcesz wzbogać swoją rozrywkę

Dla zagorzałych fanów koncertowych wrażeń, którzy udają się na przynajmniej kilka imprez, wspólne kursy to możliwość zaoszczędzenia kilkuset złotych w skali miesiąca i to wyłącznie z perspektywy pasażera.

Z punktu widzenia kierowcy kurs z Warszawy do wspomnianego Czaplinka będzie kosztował przeszło 240 zł (założenie 459 km, cena paliwa 7,39 zł za litr, średnie spalanie 8 l / 100 km). Biorąc 2 pasażerów na pokład, kierowca ograniczy koszty o ok. 170 zł – średnia cena przejazdu od osoby na tej trasie wynosi 85 zł.

Busem na festiwal? Jeszcze jak!

Nie tylko rockowe gwiazdy „uderzają” busem w trasy koncertowe. Robią to także ich fani. Choć większość z nas może tylko pomarzyć o gaży artysty, to właśnie cena jest zaletą autobusowych połączeń. W parze z niskim kosztem przejazdu idzie wygoda oraz setki mniej lub bardziej popularnych tras, co z kolei nie dziwi przy długości prawie 420 tys. km dróg publicznych w Polsce.

Aplikacja BlaBlaCar prezentuje również połączenia autobusowe na poszukiwanych trasach. W przypadku wyboru autobusu podróż ze stolicy do Krakowa będzie kosztowała ok. 50 zł, zaś w wypadku pociągu ok. 100 zł[1]. Jednocześnie, tylko w wypadku wyboru Pendolino czas podróży będzie krótszy o niespełna 30 minut.

Warto również obserwować okazje w aplikacji. Dla przykładu obecnie na trasie Lublin – Kraków dostępne są promocje, gdzie bilet autobusowy można nabyć już za 31 zł[2]. Zestawiając go z biletem kolejowym (cena ok. 60 zł), koszt jest dwa razy tańszy na korzyść busa. Ponadto, na wspomnianej wyżej trasie przy wyborze pociągu należy liczyć się z obligatoryjną przesiadką – na 21 połączeń jednego dnia zaledwie 3 są bezpośrednie[3].

Test Microsoft Surface Laptop GO 2 – coś, co przekroczyło oczekiwania

„Było nas trzech…”

Zawiązywanie nowych znajomości samo w sobie jest domeną imprez, festiwali i wydarzeń. Te przecież gromadzą ludzi o podobnych zainteresowaniach. Nie wszyscy wiedzą jednak, że czasem najlepszą częścią wyjazdu potrafi być sama podróż. Decydując się na przejazd współdzielony w kontekście wyjazdu na festiwal muzyczny, bardzo często możemy spotkać się z sytuacją, gdzie inny pasażer lub nawet sam kierowca docelowo się tam udaje. Fakt ten już na starcie daje sposobność do chociażby posłuchania kawałków ulubionych zespołów. Z kolei według danych BlaBlaCar France 15 proc. podróży kończy się zawarciem znajomości między kierowcą a pasażerem.

[1] Źródło: pkp.pl; średnia wartość przejazdu przy wyszukiwaniu dla wszystkich rodzajów przewoźników, w terminie od 3 do 7 sierpnia br.; dostęp: 3.08.22

[2] Promocja na platformie BlaBlaCar Bus w okresie 18-20 sierpnia br.

[3] Źródło: pkp.pl; Wyszukiwanie dla wszystkich rodzajów przewoźników w terminie od 1 do 31 sierpnia br.; dostęp: 3.08.22

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: