Temperatura w domu – zawsze pod kontrolą

Temperatura w domu – zawsze pod kontrolą

Optymalna temperatura w domu jest ważna tak samo zimą, jak i latem. Nad jej utrzymaniem czuwają nie tylko odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane systemy grzewczo-chłodzące, np. ogrzewanie podłogowe czy chłodzenie płaszczyznowe, ale także inteligentne systemy zarządzające domowym „klimatem”. To właśnie one umożliwiają kontrolę i sterowanie temperaturą w domu. Jak działają? Czy ich dobór i instalacja są trudne?

 Komfort w domu – chłodno latem, ciepło zimą

Temperatura w domu
Ogrzewanie podłogowe Wavin

Ogrzewanie podłogowe to niewidoczne i bardzo wygodne rozwiązanie – brak grzejników pozwala na swobodną i niezależną od nich aranżację wnętrz. Oznacza także lepszy komfort cieplny i komunikacyjny, bo niweluje punktowe, gorące powierzchnie grzewcze i ostre krawędzie grzejników – to szczególnie ważne w domach, w których mieszkają rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze lub niepełnosprawne. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym udział energii pochodzącej z konwekcji jest niski, ponieważ ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło przez promieniowanie, zatem zawirowania powietrza przenoszące kurz są minimalne, co czyni z tzw. podłogówki rozwiązanie idealne dla alergików.

Test Maimo Watch R – elegancki zegarek dla miłośników sportowego życia

Ponadto nowoczesne systemy grzania i chłodzenia mogą funkcjonować jako jeden, wspólny układ. W praktyce, aby latem obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, nie jest już potrzebne dodatkowe urządzenie (np. klimatyzator zewnętrzny), bo system wykorzysta tę samą instalację – ogrzewania podłogowego lub ściennego, która zimą była potrzebna do ogrzania domu.

Dobrym przykładem jest ogrzewanie podłogowe Wavin, które gwarantuje komfort cieplny o każdej porze roku – przy temperaturach zasilania znacznie niższych niż podczas stosowania tradycyjnych grzejników. Dlatego ogrzewanie podłogowe i ścienne Wavin może współpracować z alternatywnymi, niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła – wyjaśnia Tomasz Knap – Product Manager ICS z Wavin Polska, producenta systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych, m.in. dla budownictwa mieszkaniowego.

Temperatura w domu
Chłodzenie płaszczyznowe

Jeśli zatem dom wyposażony jest w pompę ciepła, to może ona działać zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia – tzw. chłodzenia płaszczyznowego. Wybór danego trybu pracy można przeprowadzić na dwa sposoby: domownik ustawi daną funkcję ręcznie na centrali sterującej lub system zrobi to automatycznie, dzięki czujnikowi temperatury zewnętrznej, po przekroczeniu wcześniej ustalonej wartości. Nowoczesne termostaty, wchodzące w skład tego typu systemu, oprócz temperatury mogą również mierzyć i informować system sterowania o stanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Przy osiągnięciu wilgotności zbliżonej do temperatury punktu rosy system zmienia parametry chłodzenia i nie dopuszcza do wykroplenia wody na powierzchni podłogi, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Recenzja Tapo L920-5 – smart taśma i magiczny nastrój na działce

Steruj temperaturą tak, jak lubisz

 Zarówno nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, jak i dostosowana do nich automatyka to rozwiązania, które pozwalają domownikom m.in. kontrolować temperaturę w domu i sterować nią. Oferta produktów, które mają wpływ na komfort domowników, jest zresztą większa:

ICS, czyli Indoor Climate Solutions, to różne systemy i rozwiązania, których indywidualny dobór i zastosowanie służą zaspokojeniu potrzeb mieszkańców budynku poprzez zapewnienie komfortu. Mowa tutaj nie tylko o komforcie cieplnym, ale także o jakości powietrza oraz możliwości sterowania np. temperaturą według własnych preferencji. Umożliwia to zaawansowana automatyka, dzięki której można sterować: rekuperacją, ogrzewaniem, chłodzeniem płaszczyznowym (podłogowym, ściennym i sufitowym), grzejnikowym, a także konfiguracją mieszaną (część pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, a część z grzejnikowym) – wyjaśnia ekspert Wavin Polska.

Przykładem takiego systemu jest system Sentio, który pozwala na proste, szybkie, samodzielne sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym oraz ogrzewaniem grzejnikowym w domu. W skład systemu wchodzą: centrala sterująca, moduły rozszerzające, termostaty i czujniki pokojowe, ekran dotykowy LCD, termostat grzejnikowy oraz aplikacja dla urządzeń mobilnych. Centralę sterującą można dodatkowo podłączyć do systemu zarządzania budynkiem (BMS).

 

System Sentio od Wavin
System Sentio od Wavin

Chociaż Sentio służy głównie do sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem płaszczyznowym, to łatwo można zwiększyć jego funkcjonalność dzięki zastosowaniu dodatkowych modułów rozszerzających, umożliwiających podłączenie i sterowanie takimi elementami, jak: siłowniki bramy wjazdowej lub garażowej, rolety zewnętrzne, oświetlenie, zraszacze ogrodowe czy kamery internetowe. Użytkownik ma możliwość sterowania (sygnał włącz/wyłącz) tymi elementami lokalnie, za pośrednictwem panelu sterującego, lub z dowolnego miejsca – za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej (potrzebny jest dostęp do Internetu). Dzięki takiej funkcjonalności Sentio staje się rozwiązaniem z zakresu smart home.

Test Gorenje miksera i blendera – serce kuchni

Komfort dla instalatora

 System Sentio został zaprojektowany nie tylko z myślą o domownikach, ale także instalatorach – oprócz szczegółowej instrukcji czy filmów instruktażowych udostępnionych przez producenta, posiada szereg udogodnień, które ułatwiają i przyspieszają instalację, np. szybkozłączki czy wbudowana poziomica. System jest elastyczny, ponieważ bazuje na komponentach, z których można korzystać niezależnie od rodzaju instalacji – centrala sterująca obsługuje zarówno komponenty przewodowe, jak i bezprzewodowe, a termostaty można łączyć ze sobą szeregowo.

Montaż systemu upraszczają: automatyczne i szybkie parowanie termostatów z centralą oraz preinstalowane profile, które zawierają podstawowe, najczęściej używane ustawienia. Sentio posiada także wbudowany w centralę moduł internetowy LAN i dwa przełączniki do sterowania urządzeniami zewnętrznymi, z możliwością ich rozszerzenia za pomocą modułu VRF. Jeśli w budynku znajdują się dwa rozdzielacze, nie ma potrzeby zakupu drugiej centrali sterującej – wystarczy dodać moduł rozszerzający EU-A. Każdą konfigurację systemu można dowolnie modyfikować i rozszerzać w miarę potrzeb. Warto podkreślić, że dostępny w systemie Sentio termostat grzejnikowy może pełnić również funkcję bezprzewodowego siłownika.

Test Gigaset GL7 – klapka feature phone 4G z KaiOS

Jak podsumowuje Tomasz Knap z Wavin Polska: – Wydajne i ekologiczne systemy grzewczo-chłodzące – wraz z nowoczesną i dopasowaną do potrzeb automatyką sterującą – sprawiają, że temperatura w domu jest zawsze idealna, nawet w upalne dni. Poprawia to komfort życia mieszkańców i pozytywnie wpływa na ich zdrowie. A co równie ważne – domownicy zyskują pełną kontrolę nad temperaturą wnętrz oraz dodatkowo  – funkcjonalności z zakresu rozwiązań dla inteligentnych domów.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl