Wakacje nie dla Frankowiczów

Wakacje nie dla Frankowiczów

Sytuacja kredytobiorców w Polsce pogarsza się z dnia na dzień: inflacja rośnie w zaskakującym tempie, stopy procentowe idą drastycznie w górę przez co raty kredytów osiągają kolosalne kwoty. Szczególnie odczuwają to osoby posiadające pożyczki we frankach szwajcarskich. Ile jeszcze może potrwać ta sytuacja? Co mogą zrobić posiadacze kredytów we frankach, których nie dotyczą rządowe wakacje kredytowe? O tym opowie Pan Krzysztof Węgrzyński – adwokat z Trenda Group.

frankowicz
Krzysztof Węgrzyński – adwokat z Trenda Group

Ciężka sytuacja “frankowiczów”

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Kredytobiorcy, a w szczególności frankowicze bardzo dotkliwie odczuwają skutki rosnącej inflacji a co za tym idzie podwyżek stóp procentowych, zwłaszcza, że wprowadzane odgórnie rozwiązania w postaci tzw. “rządowych wakacji kredytowych” ich nie dotyczą. Co więcej; jeśli chodzi o “frankowiczów” znaczenie mają także rosnące wskaźniki stóp procentowych w “ojczyźnie” franka – czyli Szwajcarii:

Wzrost stopy kredytowej w Szwajcarii ma bezpośredni wpływ oraz przełożenie na kwotę kredytu jaką muszą zapłacić kredytobiorcy mający kredyt we frankach szwajcarskich w Polsce. Uważam, iż pomysł aby pominąć kredytobiorców mających kredyt we frankach jest niesprawiedliwy, ponieważ to oni dodatkowo uzależnieni są od wahania kursu właśnie tej waluty. Innymi słowy muszą brać pod uwagę więcej czynników niż osoby posiadające kredyt w złotówkach mówi Pan Krzysztof Węgrzyński, adwokat z firmy Trenda Group

Obecnie frankowicze mają takie same narzędzia jak osoby posiadające kredyt w złotówkach, aby choć trochę ulżyć swojemu portfelowi i odetchnąć od szalejących rat kredytów. Mogą oni skorzystać z bankowych wakacji kredytowych, oczywiście jeżeli nie korzystali z takiego rozwiązania wcześniej. Istnieje również szereg innych wariantów jakie mogą podjąć frankowicze w takiej sytuacji.

Test Maimo Watch R – elegancki zegarek dla miłośników sportowego życia

Jednym z takich rozwiązań jest skonsultowanie umowy z prawnikiem, który wskaże dalszy kierunek możliwości podjęcia działania, oprócz wniosku o odroczenie płatności. Prawnik może wskazać następujące możliwości:

– Ugoda z bankiem

– Unieważnienie umowy w sądzie 

– Odfrankowienie – czyli wyeliminowanie postanowień dotyczących obcej waluty

Co można by zrobić?

Wzrastającą stopy procentowe, inflacja niewątpliwie utrudniają życie osobom posiadającym kredyt we frankach. Pojawia się pytanie, co można by zmienić, jakie zmiany wprowadzić by realnie pomóc kredytobiorcom:

Uważam, że rozwiązanie, które ułatwiłoby życie frankowiczom, to zmiejszenie lub wyeliminowanie oprocentowania w produktach kredytowych. Gdyby kredytobiorcy mieli stałe oprocentowanie kredytu, to ewentualne podwyżki stóp procentowych nie miałyby wpływu na wysokość rat a banki byłyby również obarczone ryzykiem. W tej chwili ryzyko to przerzucone jest głownie na barki kredytobiorcy – podkreśla Pan Krzysztof Węgrzyński, adwokat w Trenda Group

Podsumowując, nastały ciężkie czasy dla kredytobiorców, ale istnieje szereg rozwiązań, z których mogą oni skorzystać, aby nie musieli martwić się o rosnącą inflację, czy stopy procentowe.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl