Xiaomi Pilot – technologia autonomicznych pojazdów

Xiaomi Pilot – technologia autonomicznych pojazdów

Xiaomi podało bieżący status projektu Xiaomi Pilot w swoim komunikacie dotyczącym zaawansowania badań i rozwoju oraz stanie zatrudnienia przy projekcie. To pierwsza taka informacja od czasu ogłoszenia przez firmę wejścia w segment inteligentnych pojazdów elektrycznych ponad rok temu, w marcu 2021 roku.

Xiaomi planuje przeznaczyć 3,3 mld RMB na pierwszy etap badawczy oraz na rozwój technologii autonomicznych pojazdów. Firma powołała pokaźny zespół, składający się z ponad 500 światowej klasy specjalistów. Seria cennych przejęć i inwestycji strategicznych w inne firmy, pozwala Xiaomi na stabilną rozbudowę swoich średnio- i długoterminowych możliwości produkcyjnych w dziedzinie autonomicznych pojazdów.

Xiaomi pokazało również na żywo transmisję z testów drogowych autonomicznego samochodu,  przedstawiającą zaawansowane algorytmy i zdolność do obsługi obszernej listy scenariuszy sytuacji drogowych.

Xiaomi Pilot

Technologia autonomicznych pojazdów Xiaomi przyjmuje podejście samodzielnego opracowania od zera całego oprogramowania. Postępy w projekcie przekroczyły już oczekiwania” – powiedział Lei Jun, założyciel, prezes i dyrektor generalny Xiaomi Group.

Pierwsza faza obejmuje inwestycje rzędu 3,3 mld RMB, rekrutację talentów i wdrożenie na szeroką skalę

Od momentu ogłoszenia swojego wejścia w branżę aut elektrycznych, Xiaomi jest zaangażowane w aspekt autonomicznego prowadzenia. Przełom w rozwoju został osiągnięty dzięki przeznaczeniu znacznych środków na badania i rozwój, selektywnemu zatrudnianiu najlepszych talentów w branży oraz inwestycjom w inne przedsiębiorstwa.

Jak podał Lei Jun, Xiaomi planuje zainwestować 3,3 mld RMB w pierwszą fazę badań i rozwoju technologii dla autonomicznych pojazdów, a wielkość powołanego zespołu przekracza już obecnie 500 osób. Do końca roku grupa ta ma liczyć ponad 600 członków.

Test Xiaomi 12X – potrafi pokazać pazurki

Xiaomi w całości nabyło niezależny startup Shendong Technology, aby zwiększyć swoją wiedzę w zakresie autonomicznej jazdy i pozyskać pulę nowych talentów. Ponadto, Xiaomi jest również zaangażowane w budowanie swoich średnio- i długoterminowych strategicznych możliwości przemysłowych, poprzez zainwestowanie 2 miliardów RMB w ponad dziesięć przedsiębiorstw z branży autonomicznych pojazdów. Inwestycje te obejmują różne kategorie komponentów takich jak czujniki, siłowniki, kontrolery i inne.

Samodzielne opracowany algorytm przyniesie firmie pozycję lidera rynku aut elektrycznych w 2024 r.

Xiaomi przyjęło podejście samodzielnego opracowania od zera pełnego oprogramowania dla autonomicznych pojazdów elektrycznych, które obejmuje wszystkie podstawowe obszary, takie jak rozwój i programowanie sprzętu, rozpoznawanie i analiza otoczenia, a także skupia się na własnych rozwiązaniach. Takie podejście umożliwia szybkie dopasowanie algorytmów autonomicznej jazdy w oparciu o potrzeby użytkownika.

W demonstracyjnym wideo pojazd testowy Xiaomi pokazał precyzyjne i bezpieczne prowadzenie w wielu scenariuszach drogowych, m.in. podczas zawracania, w jeździe po rondzie czy podczas jazdy po pochyłości.

Zespół specjalistów Xiaomi od autonomicznej jazdy skupia się m.in. na kwestii parkowania i przedstawił innowacyjne rozwiązanie, które obejmuje np. scenariusze takie jak rezerwacja miejsc postojowych czy automatyczne zajmowanie dostępnego wolnego miejsca.  W przyszłości udostępnione mają być inne usługi parkingowe, a w celu zapewnienia zgodności z odpowiednimi przepisami i regulacjami w różnych krajach, dodana zostanie też mieszanka AI i funkcji zorientowanych na usługi.

Test Xiaomi Buds 3 – pozytywne zaskoczenie

Lei Jun wspomniał również, że Xiaomi planuje stworzyć flotę 140 pojazdów testowych w pierwszej fazie rozwoju technologii autonomicznej jazdy. Będą one niezależnie testowane na terenie całych  Chin, a ich celem jest zdobycie pozycji lidera w branży autonomicznych pojazdów elektrycznych w 2024 roku.

Oprócz wykorzystania wewnętrznych zasobów, zespół Xiaomi Auto otrzymuje również silne wsparcie od wielu innych zespołów w ramach firmy, takich jak Xiaomi AI Lab, zespół XiaoAi AI Assistant i zespół Smartphone Camera, aby wspólnie stworzyć przełomowe rozwiązania autonomicznych pojazdów.

W nieco ponad rok, technologia autonomicznych pojazdów Xiaomi osiągnęła prawdziwy przełom i stała się nową siłą przyciągającą znaczną uwagę branży.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: