Gotowanie w próżni – metodą sous vide

Gotowanie w próżni – metodą sous vide

Lepszy smak potraw, zachowanie wartości odżywczych i ograniczenie użycia tłuszczu, to tylko niektóre zalety gotowania metodą sous vide. Na czym polega ta modna ostatnio technika? Jakiego sprzętu potrzebujemy do gotowania próżniowego i co możemy w ten sposób przyrządzić? Wyjaśniamy i odpowiadamy na pytania.

Gotowanie w próżni
FoodSaver


Gotowanie metodą sous vide wydaje Ci się sztuką zarezerwowaną dla wytrawnych kucharzy? Nic bardziej mylnego. Pierwszy krok to zapakowanie produktów bez dostępu powietrza. Do tego będziesz potrzebować zgrzewarki próżniowej, np. FoodSaver®. System ten został zaprojektowany w taki sposób, by usunąć powietrze ze specjalnie zaprojektowanych worków, pojemników i folii.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Recenzja Gorenje AF1409DW – frytkownica beztłuszczowa

Dzięki temu żywność zamknięta w próżni zachowuje swoje naturalne właściwości odżywcze. Następnie szczelnie zapakowaną porcję mięsa czy warzyw należy umieścić w kąpieli wodnej o temperaturze poniżej 100 stopni. Możesz wykorzystać do tego tradycyjny garnek, a temperaturę gotowania kontrolować przy pomocy specjalnego cyrkulatora, który najpierw podgrzewa wodę, a następnie podtrzymuje ustawioną temperaturę.

Test Creative Stage Air V2 – popraw swój system audio

Korzyści dla zdrowia

Technika sous vide sprawia, że żadne wartościowe komponenty, witaminy czy składniki mineralne nie uciekają na zewnątrz i nie przenikają do wody, w której są rozpuszczalne. Nie zostają też zniszczone podczas smażenia. Dodatkowo objętość gotowanych produktów nie zmniejsza się, a przy tym zachowują one swój naturalny, estetyczny wygląd. Ponieważ mięso gotowane jest we własnych sokach, zachowuje ono smak, dzięki czemu możesz ograniczyć ilość przypraw.

Gotując metodą próżniową, ograniczamy też ilość spożywanego tłuszczu, nie musimy martwić się o przywieranie potraw do patelni czy garnka. Posiłki przygotowywane w ten sposób są o wiele zdrowsze, osiągają pełnię smaku, aromatu i soczystości.  Gotowanie próżniowe świetnie sprawdza się w przypadku potraw do zamrożenia. Dzięki pasteryzacji, wynikającej z długotrwałego gotowania, jedzenie w woreczkach można umieścić w zamrażarce i użyć w dowolnej chwili.

Recenzja Kohersen Black Cube – garnki i patelnie

Co można gotować sous vide?

Gotowanie metodą sous vide pozwala na przyrządzanie wszelkiego rodzaju potraw. Można w ten sposób gotować mięso czerwone, drób, ale także ryby i skorupiaki. Możesz również przygotować owoce i warzywa. Przy gotowaniu metodą sous vide smaki będą bardziej intensywne. Może być zatem konieczne zmniejszenie ilości soli, pieprzu czy różnego rodzaju ziół. By przekonać się do tej metody, wypróbuj na początek proste przepisy, dzięki którym przyrządzisz wyjątkowo smaczne potrawy.

Marchewki z tymiankiem

Składniki:

  • kilka sztuk marchewek
  • odrobina masła
  • gałązka tymianku
  • sól

Sposób przygotowania:

Marchewki dokładnie umyj i obierz. Następnie zapakuj je próżniowo z gałązką tymianku, łyżką masła i solą. Gotuj je przez godzinę w temperaturze 84° w kąpieli wodnej.

Pierś z kurczaka z limonką i sezamem 

Składniki:

  • 4 kawałki piersi z kurczaka
  • 2 łyżki nasion sezamu
  • 1 limonka
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz

Sposób przygotowania:

Piersi z kurczaka dopraw solą i pieprzem. Ziarna sezamu zrumień na patelni bez dodawania tłuszczu. Pozostaw je na chwilę do ostygnięcia i obtocz w nich piersi z kurczaka. Limonkę pokrój w plasterki i ułóż na piersiach z kurczaka. Każdą porcję kurczaka umieść w oddzielnej torebce i zamknij próżniowo. W dużym rondlu podgrzej wodę do temperatury 66°C. Do sprawdzenia temperatury użyj cyrkulatora. Wrzuć do wody torebki z kawałkami kurczaka i gotuj, pod przykryciem, przez 55 minut.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl