Jak wybrać telefon dla osób niewidomych?

Jak wybrać telefon dla osób niewidomych?

Większość użytkowników telefonów komórkowych używa dziś nowoczesnych smartfonów. Są naszpikowane funkcjami i mają świetne parametry, które do niedawna spotkalibyśmy raczej w domowych komputerach PC. Sterowanie takim urządzeniem w dużej mierze odbywa się za pośrednictwem ekranu dotykowego, a sam telefon ma niewiele przycisków. Czy w związku z tym korzystanie ze smartfona przez osobę niewidomą lub niedowidzącą jest możliwe? Jak najbardziej tak, ponieważ nowoczesne smartfony posiadają wiele udogodnień dla osób z problemami z widzeniem.

telefon dla osób niewidomych

Telefon dla niewidomego – czy niedowidzący obsługują smartfony?

Jeśli zastanowimy się nad tym, jak powinien wyglądać telefon dla niewidomego, zdecydowanie mamy przed oczami inny sprzęt, niż najbardziej typowy smartfon. I choć na rynku rzeczywiście są telefony komórkowe dedykowane dla osób niewidomych, są jednak niszą. Najczęściej telefon dla niewidomych to po prostu zwykły smartfon, który posiada dodatkowe oprogramowanie. Osoby niedowidzące i niewidome mogą skorzystać z rozwiązań dostarczonych przez producentów telefonów komórkowych lub skorzystać z dodatkowych – zewnętrznych aplikacji.

Co jest kluczowe w obsłudze smartfona przez osobę niewidomą? Zdecydowanie dziś taką funkcją jest sterowanie głosowe. Wszystkie nowoczesne smartfony, na przykład pracujące pod kontrolą systemu Android lub iOS, mają dziś bardzo zaawansowane algorytmy rozpoznawania mowy. Pozwala to na proste i skuteczne sterowanie funkcjami  urządzenia za pomocą głosu. Wielu użytkowników korzysta z takiego udogodnienia, a dla osoby niewidomej jest po prostu nieocenione.

Rozpoznawanie mowy i odczytywanie tekstu

O ile wydawanie głosowych poleceń jest stosowane przez wielu użytkowników, to odczytywanie tekstu na głos nie jest już tak popularne. Większość smartfonów ma jednak taką opcję, co jest bardzo istotne w telefonie dla niewidomych. Dzięki temu niedowidzący lub niewidomy użytkownik może nie tylko odbierać wiadomości tekstowe, ale także zapoznać się ze wszystkimi funkcjami swojego smartfona.

telefon dla osób niewidomych

Jakie cechy ma telefon dla osoby ze słabym wzrokiem?

Telefony dla niewidomych mają dziś obsługę opartą w dużej mierze o rozpoznawanie głosu i odczytywanie informacji na ekranie na głos. Osoby ze słabym wzrokiem także mogą korzystać z takich udogodnień. W ich przypadku często wystarczające jest jednak powiększenie ekranu. Wszystkie nowe smartfony pozwalają na zwiększenie  rozmiaru czcionki wyświetlanej na ekranie, a nawet podbicie kontrastu – to przydatne dla osób mających problem z rozpoznawaniem kolorów. Osoby niedowidzące mogą również skorzystać z dodatkowej opcji lupy, która powiększy wskazany fragment ekranu.

Nowoczesne smartfony dają pod tym względem o wiele więcej możliwości, niż klasyczne telefony komórkowe z klawiszami. Choć osoby niewidome i niedowidzące mogą w nich nauczyć się rozmieszczenia poszczególnych klawiszy, to zwiększenie rozmiaru czcionki lub odczytywanie tekstu na głos nie jest tam możliwe.

W dzisiejszym artykule przedstawiliśmy kilka porad na temat tego, jaki telefon dla niewidomych wybrać. Więcej informacji znajdziesz na MobileClick.pl

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: