Nie daj się nabrać na pożyczkę

Nie daj się nabrać na pożyczkę. 

Jest ich coraz więcej – wyłudzają dane albo pieniądze pod pretekstem udzielania pożyczki

 Co trzeci Polak jest gotowy udostępnić swoje dane osobowe w zamian za korzystną ofertę promocji. Korzystają na tym firmy, które pod pozorem przedstawienia oferty pożyczki wyłudzają nasze wrażliwe dane, a nawet pieniądze. Jak nie dać się oszukać i na co zwracać uwagę?

Nie daj się nabrać na pożyczkę

W badaniu Barometr Providenta przygotowanym we współpracy z Fundacją Rozwoju Rynku Finansowego aż co trzeci badany zadeklarował, że wypełniając formularz w internecie dotyczący produktów finansowych tylko czasami zwraca uwagę na to, komu firma dalej przekaże ich dane osobowe. Jednak. 7 proc. respondentów stwierdziło, że nigdy nie zwraca uwagi, gdzie dalej będą przekazywane ich dane.

vivo X Fold – miałam w ręce składany super smartfon

Nie daj się nabrać na pożyczkę

 Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które pod pozorem udzielania pożyczek lub pośredniczenia
w ich udzielaniu, wyłudzają dane, zdjęcia dowodu osobistego, różnego rodzaju opłaty, np. za wykupienie dostępu do serwisu, zakup określonych produktów lub usług, bardzo drogie smsy lub połączenia telefoniczne. Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, wspólnie z Finelf, właścicielem serwisu Czerwona Skarbonka, udostępnia listę ostrzeżeń przed takimi firmami.

Lista podmiotów prowadzących nieuczciwe praktyki znajduje się na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/lista-ostrzezen/.

Przypominamy, na co trzeba uważać, aby nie paść ofiarą nieuczciwych firm. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli:

  1. firma wymaga wniesienia jakiejkolwiek opłaty przed wysłaniem wniosku pożyczkowego (płatny SMS, połączenie z płatną infolinią, zakup jakiegoś produktu itd.),
  2. firma informuje cię, że np. „kupno jakiegoś produktu lub usługi zwiększy szanse na uzyskanie pożyczki”,
  3. podmiot nie spełnia ustawowych wymagań do prowadzenia działalności w charakterze instytucji pożyczkowej lub pośrednika kredytowego, w szczególności nie jest wpisany
    do rejestru instytucji pożyczkowych lub pośredników kredytowych, dostępnego na stronie http://www.knf.gov.pl/podmioty
  4. na stronie internetowej podmiotu nie zamieszczono istotnych informacji, np. brak danych administratora serwisu, formularza informacyjnego z kosztami pożyczki lub wzoru umowy pożyczki.

Firmy, które zostały uwzględnione na liście ostrzeżeń, co do zasady nie zajmują się udzielaniem pożyczek. Ich metodą zarobku jest wyłudzanie przedpłat, zdjęć dowodu osobistego lub innych danych prywatnych. Zamierzamy aktywnie informować konsumentów o nieuczciwych praktykach stosowanych przez podmioty, które narażają konsumentów na utratę pieniędzy lub wyciek danych osobowych. Złożyliśmy już pierwsze zawiadomienie do UOKiK o podejrzeniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów – mówi Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Test Creative Zen Hybrid – wygoda i komfort, by wszystko słyszeć dookoła nas

Oszuści działają poza prawem- strzeż swoich danych sam

 Nieuczciwe praktyki wymykają się przepisom ustawowym i niezwykle trudno jest je diagnozować
i eliminować, szczególnie w dobie cyfryzacji, gdzie usługi mogą być świadczone przez internet ponad granicami krajów. Niestety, często silna regulacja rynku wcale nie idzie w parze z większą ochroną konsumenta – kiedy z rynku znikają podmioty regulowane, ich miejsce zajmują oszuści.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas zachowywał ostrożność w kontakcie z jakimikolwiek podmiotami w internecie, nie udostępniał swoich danych osobowych i zgłaszał wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości. Informacje o nieuczciwych praktykach firm wyłudzających dane lub pieniądze pod pozorem udzielania pożyczek można przekazywać na adres mailowy: zgloszenia@czerwona-skarbonka.pl

Podmioty umieszczane na liście ostrzeżeń są weryfikowane przez właściciela serwisu Czerwona Skarbonka metodą „tajemniczego klienta”. Aktualizujemy naszą listę regularnie i reagujemy na zachowania, które naruszają interesy konsumentów. Dzięki współpracy z FRRF takie podmioty będą zgłaszane do odpowiednich organów, takich jak KNF, UOKiK czy prokuratura dodaje Stanisław Wolniewicz-Duda, prezes zarządu Finelf.

Jeden komentarz do “Nie daj się nabrać na pożyczkę

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: