Dlaczego wielu kierowców może płacić wyższe mandaty?

Dlaczego wielu kierowców może płacić wyższe mandaty?

Wielkie zmiany w taryfikatorze punktów karnych. Od 17 września łatwiej będzie stracić prawo jazdy.

wyższe mandaty

Od 1 stycznia 2022 r. znacząco wzrosły wysokości mandatów. Nie były to jednak ostatnie zmiany w taryfikatorze, jakie rządzący zapowiedzieli na ten rok. Już 17 września dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Zaliczają się do nich podwójne mandaty oraz wykroczenia, za które będzie można dostać aż 15 punktów karnych.

Recydywa. Kierowcy muszą mieć się na baczności

Zmianą, którą dotkliwie może poczuć najwięcej kierowców, jest tak zwana recydywa. Popełniając to samo wykroczenie drogowe więcej niż raz w ciągu dwóch lat, zostaniemy ukarani podwójnym mandatem. Dotyczyć to będzie takich sytuacji jak m.in. spowodowanie kolizji, w której ktoś zostanie ranny, przekroczenie dopuszczalnej prędkości o co najmniej 31 km/h, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych czy prowadzenie samochodu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila we krwi). 

Test AlcoSense Elite 3 – ile promili jest po jednym piwie?

W przypadku tego ostatniego, wysokość podwójnego mandatu wyniesie minimalnie 5000 zł. Taką samą kwotę zapłaci ten, kto pod wpływem alkoholu spowoduje kolizję. Dodatkowo informacje o złamaniu przepisów obligatoryjnie trafią do towarzystw ubezpieczeniowych. Będzie się to bezpośrednio przekładało na wysokość składek OC dla kierowców stwarzających zagrożenie na drodze.

Punkty karne: więcej, dłużej i bez redukcji

W nowym taryfikatorze pojawiły się zapisy o aż 21 wykroczeniach, za które można będzie otrzymać maksymalną liczbę 15 punktów karnych. Należą do nich najniebezpieczniejsze zachowania takie jak: wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h, niezastosowanie się do sygnałów świetlnych i ponownie kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego.

Wydłużył się też okres, po którym punkty karne znikną z konta kierowcy. Od 17 września będzie on trwał dwa lata — i to od momentu opłacenia mandatu, którym ukarała nas policja.

Nowe przepisy eliminują także szkolenia dla kierowców umożliwiające redukcję zebranych punktów karnych. 

– Za wykroczenia związane z jazdą po alkoholu można dostać nie tylko wysoki mandat, ale też najwyższą liczbę punktów karnych. Warto o tym pamiętać szczególnie w sytuacji, w której chcemy prowadzić dzień po tym, jak spożywaliśmy alkohol. Na tak zwaną nieświadomą nietrzeźwość, czyli stan, w którym wydaje nam się, że organizm całkowicie poradził sobie z alkoholem, nie ma żadnego usprawiedliwienia. Dlatego warto wyposażyć się w dobrej jakości alkomat osobisty i ruszać w trasę tylko wtedy, kiedy ma się pewność, że nie stwarza się dla nikogo zagrożenia – przestrzega Hunter Abbott, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense. 

Nie tylko punkty i mandaty

Kierowcy, którzy zostali zatrzymani przez policję na kierowaniu samochodem w stanie po użyciu alkoholu, mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat oraz grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych.

Dla kierujących, u których stwierdzono więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, przewidziano możliwą karę więzienia do dwóch lat. Mogą oni otrzymać także dwukrotnie większą maksymalną karę pieniężną i zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: