Yuneec H850-RTK – dron pełen technologii

Yuneec H850-RTK – dron pełen technologii

Dron klasy biznesowej, zaprojektowany specjalnie z myślą o rozpoznaniu, służbach ratowniczych, bezpieczeństwie publicznym, inspekcjach oraz geodezji, który przykuł uwagę samego Pawła Mateńczuka ps. Naval – weterana wojennego z Iraku i Afganistanu. Mowa oczywiście o najnowszym dronie do zadań specjalnych H850-RTK, firmy Yuneec – jednego z największych producentów bezzałogowców na świecie.

Yuneec H850-RTK
Yuneec H850-RTK

Konstrukcja hexacoptera oferuje niezbędne bezpieczeństwo, moc, wydajność, stabilność i zdolność do przenoszenia cięższych ładunków w ekstremalnych warunkach pogodowych, silnym wietrze i deszczu. W zależności od obciążenia użytkowego możliwe są loty trwające do 65 minut oraz obciążenie do 3 kg. Wszystkie payload’y H520E są kompatybilne z H850-RTK. Ułatwia to korzystanie z kamer Yuneec na dwóch różnych platformach: H520E i H850.

Bezzałogowiec pełen technologii

Istotną cechą maszyny jest odbiornik satelitarny. Zamontowano w niej urządzenie GNSS-RTK śledzące sygnały GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou, które pozwala z chirurgiczną precyzją wyznaczać pozycję maszyny dla potrzeb fotogrametrycznych. Zapis surowych obserwacji umożliwia także postprocessing danych z wykorzystaniem techniki PPK. Co istotne, zastosowanie podwójnej anteny satelitarnej zapewni kontynuowanie pracy w razie awarii jednej z nich oraz jeszcze bardziej zwiększy precyzję pomiaru m.in. w działaniach geodezyjnych.

Drona można integrować z wieloma rodzajami sensorów, w tym z kamerami światła dziennego, kamerami termowizyjnymi czy wielospektralnymi, a także skanerami laserowymi, lampami matrycowymi czy zewnętrznymi modułami obliczeń brzegowych. Kontroler lotu zbudowany został na platformie na PX4.

Test Mini Drone z kamerą 4K – świetna zabawka dla poczatkujących

H850 jest wyposażony w podwójne IMU, kompas, barometr, dwie anteny RTK i dwie inteligentne baterie. Nawet z działającymi tylko pięcioma silnikami dron jest w stanie bezpiecznie wylądować. Jednym kliknięciem użytkownik może zainstalować certyfikowane przez YCAP urządzenie Drone-Tag do zdalnej identyfikacji, która stanie się obowiązkowa w Europie w 2024 roku. Pełna specyfikacja drona.

,,To co jest niezwykle istotne, to fakt, iż dron posiada bezpieczną, zamkniętą komunikację i żaden sygnał o lokalizacji operatora czy statku nie wydostaje się na zewnątrz. Jest to kluczowe zarówno w trakcie obecnych działań na Ukrainie jak i poza obszarem pola walki. Współczesna sytuacja pokazała wagę bezpieczeństwa cyfrowego dronów. Od niego zależy często życie ludzkie operatora jak również bezpieczeństwo danych nt naszych infrastruktur, masowo przecież gromadzonych na terenie kraju. Jest to kluczowy trend w Europie zachodniej i Stanach zjednoczonych, na który kładzie się nacisk również u nas.” – zapewnia Justyna Siekierczak, Prezes Zarządu aeroMind.

Naval, weteran wojenny, zachwycony nowym dronem

Podczas opracowywania H850 położono również duży nacisk na bezpieczeństwo lotu i danych. To i wiele innych zalet drona docenił sam Naval, weteran wojenny z Iraku i Afganistanu, który wraz Justyną Siekierczak, Prezes Zarządu aeroMind oraz Marcelem de Graafem, Chief Operating Officer’em Yuneec zaprezentował nowy bezzałogowiec podczas ostatnich targów MSPO w Kielcach – trzeciej wystawy sprzętu wojskowego w Europie, po targach w Paryżu i Londynie.

,,Taktyka obsługi drona jest niezwykle ważna. Zleca się by H850 przy starcie nie obierał od razu kursu pionowego, tylko przez pewien czas leciał nad ziemią. Pokazuje to dbałość producenta nie tylko o jakość drona, ale również o odpowiednie ukierunkowanie działań operatora w trakcie obsługi bezzałogowca”wskazał Paweł Mateńczuk ps. Naval.

Pełna relacja z prezentacji dostępna jest na oficjalnym profilu AeroMind – Drony.

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]