Data Center – na czym polega ta usługa i kiedy warto z niej skorzystać?

Data Center – na czym polega ta usługa i kiedy warto z niej skorzystać?

W dobie powszechnej cyfryzacji firmy korzystają z rozbudowanych sieci komputerowych i praktycznych programów do gromadzenia informacji, obsługi księgowej, tworzenia grafik czy zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Wszystkie dane muszą być przechowywane na bezpiecznych serwerach, które powinny być również stale monitorowane. Jeśli firma nie chce lub nie jest w stanie zbudować własnej serwerowni, to może skorzystać z oferty zewnętrznego dostawcy. A czym jest usługa Data Center i kiedy warto się na nią zdecydować?

Data Center

Data Center – na czym polega kolokacja serwerów?

Kolokacja serwerów to innowacyjna usługa, która polega na przeniesieniu urządzeń klienta do profesjonalnego centrum danych prowadzonego przez zewnętrzną firmę. W ramach usługi serwery są przechowywane w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach. Takie miejsca muszą posiadać odpowiednią wentylację oraz mocną instalację elektryczną przystosowaną do obsługiwania urządzeń, które pobierają dużo prądu i pracują przez całą dobę. Awaria serwera może oznaczać poważne straty finansowe dla firmy, dlatego to ważne, by usługa kolokacji uwzględniała również stały nadzór nad infrastrukturą i szybką naprawę w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Data Center to rozwiązanie, dzięki któremu firma zoptymalizuje koszty związane z utrzymaniem i obsługą serwerów, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na dalsze inwestycje.

Data Center – dla kogo?

Serwerownie zajmują dużo miejsca, a ich obsługa jest kosztowna i wymagająca. Jeśli siedziba firmy znajduje się w starym budynku, który ma mało wydajną instalację elektryczną, to może się okazać, że serwery będą dla niej zbyt dużym obciążeniem. Czasami problemem jest również wydzielenie odpowiednio dużego pomieszczenia, w którym bezpiecznie zmieściłyby się wszystkie sprzęty. Poza tym ilość serwerów z czasem się powiększa i w pewnym momencie w serwerowni może zabraknąć miejsca na nowe urządzenia. Dlatego duże i szybko rozwijające się firmy powinny rozważyć przeniesienie serwerów do profesjonalnie przygotowanego Data Center. Takie obiekty zapewniają klientom udogodnienia w postaci:

  • bezprzerwowego zasilania
  • 2 torów zasilania dla każdej szafy serwerowej
  • zaawansowaną kontrolę dostępu
  • monitoring CCTV
  • ochronę przeciwpożarową
  • klimatyzację

Data Center są umieszczone z dala od miejsc i urządzeń, które mogłyby zakłócać ich pracę, a zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala zdalnie monitorować poszczególne parametry każdego serwera.

Data Center – zalety

Przeniesienie serwerowni do zewnętrznego budynku zarządzanego przez doświadczoną firmę, może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych danych. W Data Center specjaliści dbają o to, aby wszystkie urządzenia miały stały dostęp do internetu, a w ramach usługi klient może dowolnie wybrać operatora sieci telekomunikacyjnej. Obsługą urządzeń przez całą dobę zajmują się doświadczeni administratorzy, dzięki czemu klient nie musi się martwić o ewentualne awarie, przerwy w dostawie internetu czy inne komplikacje. Przenosząc serwery do sprawdzonych obiektów, można też dowolnie poszerzać istniejącą infrastrukturę.

Zapewnienie ciągłości pracy serwerów jest bardzo ważne w wielu branżach takich jak bankowość, usługi, produkcja czy przemysł. Podczas gdy w innych sektorach niezwykle istotne jest, aby dane przechowywane na tych urządzeniach były bezpieczne i nie dostały się w niepowołane ręce. Dlatego warto skorzystać z Data Center, by zyskać pewność, że serwerownia będzie dobrze funkcjonować przez cały czas trwania usługi.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: