Deel w Polsce – globalna obsługa i lokalne prawo

Deel w Polsce – globalna obsługa i lokalne prawo

Amerykańska firma Deel, będąca liderem w obszarze technologii HR i finansów, rozpoczęła działalność w Polsce. Dzięki usługom spółki polskie podmioty będą mogły szybko i wygodnie zatrudniać specjalistów z całego globu, zawierać z nimi umowy i rozliczać się bez zbędnej biurokracji. To pozwoli na optymalizację kosztów oraz dynamiczne powiększanie zespołów, zwłaszcza w przedsiębiorstwach budujących swoją wartość na wiedzy.

Test Poly Sync 40 – świetny zestaw do wirtualnych spotkań

Globalna obsługa i lokalne prawo

Technologia Deel umożliwia szybkie i sprawne zatrudnianie oraz zarządzanie globalnymi zespołami: od podpisania umowy zgodnej z lokalnym prawem pracy, przez prowadzenie dokumentacji kadrowej, rozliczenia podatkowe i ubezpieczeniowe, pensje oraz bonusy. Dzięki niej firmy mogą efektywnie zatrudniać pracowników i wykonawców w mniej niż pięć minut bez konieczności posiadania lokalnego biura. Chętni mogą również wykorzystać środowisko Deel do wypłacania wynagrodzeń w ponad 120 walutach za pomocą jednego kliknięcia.

Deel w Polsce
Liina Laas, CEO w Deel

Dzięki naszemu rozwiązaniu budowanie zespołów stało się jeszcze prostsze. Nie ważne, w jakim miejscu znajduje się pracownik idealnie pasujący na oferowane przez daną firmę stanowisko. To my podpisujemy z nim umowę, płacimy pensję czy udzielamy urlopu. Nasi klienci nie muszą znać specyficznych przepisów prawa pracy w każdym kraju – specjaliści Deel są na bieżąco ze wszystkimi regulacjami” – mówi Liina Laas, Dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Jednorożec w służbie nowoczesnego biznesu

Zespół Deel to obecnie ponad 1 200 osób w różnych zakątkach świata. Firma ma około 10 000 klientów z ponad 150 krajów. Do grona podmiotów korzystających z technologii Deel należą między innymi: Coinbase, Intercome i Shopify. Potencjał firmy wciąż rośnie. Startup założony w 2019 przez Alexa Bouazizi i Shuo Wanga obecnie jest wart 5,5 mld dolarów. Oznacza to, że jest modelowym przykładem jednorożca, czyli startupu, który rozwinął się w wielomiliardowe przedsięwzięcie.

Wchodzimy na kolejne rynki, które mają potrzebę zatrudniania kolejnych ekspertów. Przy takim tempie wzrostu biznesu jak w Polsce i zauważalnych problemach w rekrutacji specjalistów, skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie potencjału pracowników z innych krajów, a nawet kontynentów. Jestem przekonana, że polscy przedsiębiorcy szybko zwrócą uwagę na możliwości, jakie daje im Deel” – dodaje Liina Laas.

Rozwiązanie Deel sprawdza się wszędzie tam, gdzie możliwa jest praca zdalna. Najczęściej z usług firmy korzystają przedstawiciele sektora technologicznego. Jednak do startupu zgłaszają się też podmioty z innych branż. Są to między innymi linie lotnicze mające swoje bazy w różnych krajach. Również sektor budowlany jest zainteresowany możliwościami startupu, zwłaszcza w przypadku dużych, międzynarodowych projektów i potrzebie zagwarantowania pracownikom ubezpieczenia oraz stabilności finansowej.

Deel planuje dalszy rozwój, zarówno organiczny, jak również poprzez zakup podmiotów z obszaru HR i fintech.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: