Elektryki – co czwarty kierowca rozważałby zakup

Elektryki – już co czwarty kierowca rozważałby zakup auta elektrycznego

Jak wynika z danych PZPM i PSPA z lipca br., w Polsce było wtedy zarejestrowanych łącznie 52 881 samochodów osobowych i użytkowych z napędem elektrycznym. Co więcej, przez pierwsze siedem miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 14 098 sztuk. Dane te pokazują, że elektryki zaczynają cieszyć się w Polsce coraz większą popularnością. Potwierdzają to również wyniki najnowszego raportu Santander Consumer Multirent „Nadchodzi czas aut elektrycznych”, według których już co czwarty polski kierowca deklaruje, że prawdopodobnie zdecydowałby się na taki samochód, gdyby rozważał obecnie zakup auta.

Elektryki

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Santander Consumer Multirent poproszono kierowców by przy wykorzystaniu skali od 1 do 5 odpowiedzieli, jak poważnie zastanawialiby się nad kupnem elektryka, gdyby chcieli teraz wymienić samochód. Aż 16 proc. ankietowanych wskazało numer 5, co oznacza, że zdecydowanie braliby taki zakup pod uwagę. Poważnie myślałoby nad tym też 8 proc. respondentów, którzy ocenili swoją skłonność do takiego wyboru na 4. Razem daje nam to 24 proc. zmotoryzowanych Polaków, którzy rozważaliby nabycie elektryka.

Test Navitel E501 – klasyczna nawigacja GPS

Wśród nich znajduje się więcej mężczyzn niż kobiet (28 proc. wskazań z grupy panów w porównaniu do 19 proc. odpowiedzi pań). Najczęściej przychylni autom elektrycznym byli też 30-39 latkowie (30 proc.) i 50-59 latkowie (35 proc.). Co ciekawe, takim zakupem byliby zainteresowani również seniorzy powyżej 70 roku życia (21 proc.). Pomysł kupna elektryka bardziej podoba się też osobom pochodzącym ze średnich miast od 50 do 250 tys. mieszkańców jak Kielce, Toruń czy Bielsko-Biała (37 proc. w porównaniu do 25 proc. ankietowanych z metropolii i 20 proc. ze wsi).

Patrząc pod kątem zarobków duże zainteresowanie tego typu autami wykazują najbogatsi z dochodem od 7 000 zł netto w górę (30 proc. wskazań) – komentuje Marek Lewandowski, Menadżer ds. Produktu z Santander Consumer Multirent.

Jednak entuzjazm w stosunku do takiego zakupu wykazują również osoby z zarobkami od 3 000 do 3 999 zł oraz od 4 000 do 4 999 zł na rękę (kolejno 30 i 33 proc.).

Wymiany swojego dotychczasowego pojazdu na taki z elektrycznym napędem w ogóle nie brałoby pod uwagę 39 proc. badanych. W tej grupie znalazło się najwięcej 40-49 latków (56 proc.) i respondentów mieszkających w metropoliach jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk (59 proc.). Nie zaobserwowano korelacji ze względu na stan dochodów, chociaż w grupie niechętnych elektrykom znalazło się najmniej ankietowanych z największymi zarobkami powyżej 7 000 zł netto w górę.

Test 70mai Dash Cam Lite 2 – na każdą porę dnia i nocy

Niemal połowa zmotoryzowanych Polaków sięgnęłaby po finansowanie zewnętrzne przy zakupie elektryka

W badaniu zapytano ankietowanych również o to w jaki sposób pokryliby zakup elektryka, gdyby go planowali. Jak się okazuje aż 48 proc. Polaków sięgnęłoby wtedy po finansowanie zewnętrzne, z czego 15 proc. osób po leasing. Poza tym respondenci chętnie skorzystaliby z kredytu samochodowego lub gotówkowego (kolejno 17 i 16 proc.). Natomiast 23 proc. ankietowanych kupiłoby auto za gotówkę.

Z naszego badania wynika, że już co siódmy kierowca byłby zainteresowany leasingiem w celu sfinansowania swojego elektryka – dodaje Marek Lewandowski z Santander Consumer Multirent.

Jest to bardzo atrakcyjny sposób na pozyskanie auta, zwłaszcza biorąc pod uwagę uczestnictwo w programie „Mój elektryk”, dzięki czemu leasingobiorcy mogą skorzystać z dotacji na jego zakup. Jedyne co musi zrobić klient to złożyć wniosek o dofinansowanie w salonie dealerskim współpracującym z leasingodawcą, a następnie czekać na jej pozytywne rozpatrzenie.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Multirent metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) 26 – 27 sierpnia 2022 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa aktywnych kierowców. Próba n = 645.

źródło: Santander Consumer Multirent

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: