Dzień Biometrii – biometria rewolucjonizuje nasze życie

Dzień Biometrii – biometria rewolucjonizuje nasze życie

Eksperci z całego świata dyskutowali o jej przyszłości podczas Światowego Dnia Biometrii w Dubaju

 Światowy Dzień Biometrii co roku przypada 8 października. Obchodom tego święta towarzyszyła międzynarodowa dyskusja na temat przyszłości biometrii i jej obecności w naszym codziennym życiu. Eksperci z całego świata są zgodni, że to rozwiązanie, które zrewolucjonizuje nasze życie.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Dzień Biometrii

Dzień Biometrii to przestrzeń do dyskusji oraz szansa na przybliżenie zagadnień, możliwości i rozwiązań jakie dostarcza wykorzystywanie biometrii i nowych technologii w codziennym życiu, między innymi dzięki wieloobszarowej debacie z udziałem naukowców, przedsiębiorców i miłośników rozwiązań biometrycznych. W tym roku spotkali się oni w Dubaju i wymieniali się swoimi doświadczeniami. Rozmawiali o trendach przyszłości, nowych technologiach wykorzystujących biometrię, cyberbezpieczeństwie oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Test Asus ROG Phone 6 pro – dla mobilnych graczy

W międzynarodowej debacie wzięli udział m.in.: Thirmachos Bourlai – profesor nadzwyczajny School of Electrical and Computer Engineering, Adam Czajka – wiceprezes IEEE Biometrics Council, Salih Ismail – wykładowca w School of Science and Engineering, Daniel Jarząb – prezes PayEye, dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń – prezes zarządu Stowarzyszenia Global Biometrics Council i Kris Slotwinski – CSO w BNP Paribas Bank Polska.

Biometria

Prelegenci i uczestnicy debaty rozmawiali o możliwościach wykorzystania biometrii w naszym codziennym życiu. W spotkaniu mógł wziąć każdy zainteresowany, ponieważ była ona transmitowana online. Choć biometria jest obecna z nami od lat, to nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że aktywnie z niej korzysta. Odblokowywanie telefonu odciskiem palca czy skanem twarzy, otwieranie drzwi czy logowanie się do różnych systemów również przy pomocy skanu twarzy lub odcisku dłoni są z nami obecne od lat, to najprostsze przykłady wykorzystania biometrii.

Innym przykładem wykorzystania biometrii jest paszport biometryczny. Choć nadal wydawany jest w drukowanej formie, to zawiera on nasze dane biometryczne, takie jak linie papilarne czy wzór siatkówki oka.

Test Motorola edge 30 neo – technologia oraz design

Biometria to też najbezpieczniejsza forma zabezpieczania danych wrażliwych i poufnych informacji. Odcisk palca jest bardzo trudno podrobić, nie można go też ukraść. Jeszcze większe bezpieczeństwo gwarantuje skan tęczówki oka. Jest to unikalna dla każdego człowieka na świecie, nie zmienia się przez całe życie. Nawet bliźnięta jednojajowe posiadają inne tęczówki.

Podczas debaty eksperci starali się określić kolejne kierunki rozwoju biometrii i jej wykorzystania w codziennym życiu. Jednym z najbardziej obiecujących są płatności biometryczne. Technologię umożliwiającą płacenie skanem tęczówki oka i twarzą opracowała wrocławska firma PayEye. Pozwala ona na realizację transakcji płatniczych z wykorzystaniem fuzji biometrii oka i twarzy. Jak podają autorzy technologii dzięki fuzji biometrii to obecnie jedna z najbezpieczniejszych form realizowania płatności na świecie. Terminal eyePOS jest zabezpieczony przed każdą formą wycieku danych. Dane przekazywane są jedynie w ramach zamkniętej infrastruktury poprzez szyfrowane połączenie.

Eksperci z całego świata jednogłośnie stwierdzili, że biometria to najbardziej przyszłościowe i rozwojowe rozwiązanie, które będzie wykorzystywane w codziennym życiu. Ze względu na unikalność cech biometrycznych jest to też najbezpieczniejsza forma identyfikacji danych na świecie.

Pełen zapis debaty można obejrzeć na stronie https://youtu.be/Q4wdweGs1pE.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl