DiscoverEU – jak zdobyć bilet na podróże po Europie?

DiscoverEU – jak zdobyć bilet na podróże po Europie?

Dzisiaj rozpoczęła się kolejna odsłona programu DiscoverEU. W jego ramach Komisja Europejska wręczy 35 tysiącom osiemnastolatków z Unii Europejskiej bilety umożliwiające darmowe podróżowanie przez okres jednego miesiąca pociągami różnych europejskich przewoźników. W ostatniej edycji wzięło udział ponad 5,5 tys. młodych Polaków, a ponad połowie z nich udało się otrzymać darmowy bilet i wyruszyć w podróż po Starym Kontynencie.

DiscoverEU

Ideą programu DiscoverEU jest ułatwienie młodym ludziom zwiedzania i poznawania Europy, zawierania nowych znajomości oraz budowania międzynarodowej, europejskiej wspólnoty. Z praktycznego punktu widzenia jest to doskonała okazja do rozwijania samodzielności, zdolności organizacyjnych, adaptacyjnych oraz kompetencji językowych u młodych Europejczyków. Współpraca Komisji Europejskiej i przewoźników kolejowych to również promocja kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu. Bilet DiscoverEU to także dostęp do szerokiej sieci połączeń i ponad 40 000 destynacji, wśród których są zarówno duże metropolie, jak również urokliwe, zabytkowe miasteczka oraz ośrodki turystyczne.

Recenzja Navitel R33 – by mieć dowód w sprawie

Jak zdobyć bilet na podróże po Europie?

W programie udział wziąć mogą osoby urodzone między 1 stycznia 2004 r. a 31 grudnia 2004 r. i posiadające obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej. Komisja Europejska uszereguje kandydatów według narodowości na podstawie odpowiedzi udzielonych przez nich na pytania quizowe. Liczba biletów przysługujących osiemnastolatkom
z danego kraju jest proporcjonalna do liczby ludności w danym państwie i pozostałych państw Wspólnoty. Zgłoszeń można dokonywać di 25 października br. Formularz zgłoszeniowy oraz wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej: DiscoverEU | European Youth Portal (europa.eu).

Bilet występuje w dwóch formach – wersji elastycznej, gdzie podróżujący dokonuje zmian na bieżąco oraz w wersji, w której podróż trzeba zaplanować wcześniej. Wygrany bilet uprawnia do podróżowania przez maksymalnie 30 dni (następujących po pierwszej podróży) pomiędzy 1 marca 2023 roku a 29 lutego 2024 roku.

Recenzja Mercusys Halo H70X – pożegnaj martwe strefy w domu

Duża popularność DiscoverEU w Polsce

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2018 r. O tego czasu, w łącznie 6 odsłonach, w DiscoverEU wzięło udział niemal 754 tys. uczestników, a 165 tys. z nich otrzymało darmowy bilet. W tegorocznej wiosennej odsłonie konkursu, Polska była na 5. miejscu pod względem liczby zgłoszeń spośród 33 krajów.

Grupa Eurail

Operatorem programu jest Grupa Eurail, zrzeszająca 36 europejskich przewoźników kolejowych i promowych. W Polsce program biletów Interrail i Eurail wspierany i realizowany jest przez PKP Intercity. Bilety Interrail dostępne są do kupienia na dworcach we wszystkich kasach PKP Intercity, a od 15 września br. także na stronie internetowej przewoźnika.

Bilety nabywane przez stronę internetową są w formie mobilnej – oznacza to, że po zakupie, podróżni otrzymują sześcioznakowy kod. Aby skorzystać z biletu w tej formie należy pobrać bezpłatną aplikację Rail Planner App (dostępną na smartfony z systemem iOS lub Android) i w niej wprowadzić kod, co pozwoli na zarządzanie podróżą. Aplikacja Rail Planner App pozwala na podgląd rozkładów jazdy, a jeśli na wybrane połączenie wymagana jest obowiązkowa rezerwacja miejsca – aplikacja informuje o tym podróżnych, a nawet wskaże gdzie można ją nabyć. Więcej informacji na stronie intercity.pl (https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/kup-bilet/przepisy-i-taryfy/przepisy-miedzynarodowe/oferta-interrail/).

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl