Co zrobić, jeśli internet wolno działa?

Co zrobić, jeśli internet wolno działa? Kilka sprawdzonych sposobów na przyspieszenie!

Internet to medium, które na co dzień towarzyszy nam w wielu dziedzinach życia. To właśnie za jego pośrednictwem sprawdzamy wiadomości i prognozę pogody, dokonujemy płatności, odpisujemy na maile, pracujemy, uczymy się czy też korzystamy z różnych źródeł rozrywki. Zależy nam więc na tym, żeby sieć pracowała jak najbardziej wydajnie. Zdarza się jednak, że momentami internet zaczyna działać bardzo wolno. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Oto kilka sposobów na jego przyspieszenie!

Co zrobić, jeśli internet wolno działa

Spis treści:

1. Od czego zależy szybkość działania internetu?

1.1 Przyczyna spowolnień

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

2. Jak przeciwdziałać spowolnieniu internetu?

2.1. Duża ilość urządzeń podłączonych do routera

2.2. Rozkład mieszkania

2.3. Dostawca internetu

 Od czego zależy szybkość działania internetu?

Internet w 2022 roku w bardzo wielu przypadkach oferuje nam potężną szybkość pracy. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się mu sporadyczne spowolnienia. Dokuczają nam one szczególnie wtedy, gdy prowadzimy wideokonferencję, oglądamy film lub serial, albo pobieramy ważne dla nas pliki. Spowolniony, ociężały internet potrafi w skuteczny sposób zniechęcić nas do korzystania z jego dobrodziejstw. Jak postępować, gdy przydarzy nam się omawiana sytuacja?

Przyczyna spowolnień

Przede wszystkim powinniśmy zainteresować się tym, skąd wzięły się zaistniałe spowolnienia. Są one powodowane wieloma różnymi czynnikami. Może okazać się, że nasz internet zacina się dlatego, że podłączonych jest do niego kilka urządzeń aktualnie pobierających pliki.

Możliwe także, że spadek prędkości internetu spowodowany jest przez jego słaby zasięg (jeśli korzystamy z Wi-Fi) na danym obszarze. Pamiętajmy, że każda przeszkoda – na przykład ściana – między nami a routerem, w znaczący sposób pogarsza parametry połączenia bezprzewodowego.

Może też okazać się, że wina leży po stronie dostawcy naszej usługi. Zakłócenia mogą być spowodowane jakąś awarią w naszym regionie, pracami konserwacyjnymi lub wymianą infrastruktury na nowszą. W takich sytuacjach usługodawca powinien poinformować klientów o zaistniałych kłopotach.

Jak przeciwdziałać spowolnieniu internetu?

Jak radzić sobie ze spowolnieniami internetu? Jak im przeciwdziałać? To bardzo istotne pytanie! Wiele zależy w tej kwestii od tego, jakie są powody problemów z płynnością pracy internetu. Aby znaleźć sposób na spowolnienia bowiem, musimy odnaleźć powód ich występowania. Tylko wtedy działania, które podejmiemy, mają szanse przynieść wymierne rezultaty.

Duża ilość urządzeń podłączonych do routera

Jeśli spowolnienia działania internetu spowodowane są nadmierną ilością podłączonych do naszego routera urządzeń – odłączmy te, które w danej chwili są nam niepotrzebne. Synchronizacja danych w tle przez rozmaity sprzęt łączący się z routerem bezprzewodowo potrafi bardzo odczuwalnie obciążyć nasze łącze. Identycznie sprawa wygląda w sytuacji, w której jedno z naszych urządzeń pobiera sporą ilość plików, bądź – na przykład – rozbudowaną grę komputerową.

Rozkład mieszkania

Gdy spowolnienia pracy internetu są spowodowane rozkładem naszego mieszkania – warto postawić w jego przypadku na urządzenia rozszerzające zasięg Wi-Fi – tzw. repeatery. Skutecznie doprowadzą internet bezprzewodowy do miejsc, do których nie sięgał jego zasięg. Będzie to jednak okupione spadkiem szybkości jego działania o połowę po połączeniu naszego urządzenia z rozszerzaczem sygnału. Coś za coś – nie można niestety rozszerzać zasięgu sieci bezstratnie. Być może takie rozwiązanie zostanie wdrożone w przyszłości.

Dostawca internetu

Jeśli problemy ze spowolnieniami internetu wynikają z winy dostawcy usługi, w takiej sytuacji powinniśmy nawiązać z nim kontakt i zgłosić awarię. Zazwyczaj takie problem rozwiązywany jest w ciągu kilku dni od odebrania zgłoszenia, ponieważ operator – na podstawie umowy, którą z nami podpisał – ma obowiązek zapewnić nam niezakłócony dostęp do usługi.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl