Jak rozwinąć skrzydła w IT?

Jak rozwinąć skrzydła w IT?

Czy jest sens rozwijać się w branży IT, kiedy już po kilku miesiącach czy latach starań w końcu zdobyliśmy upragnioną pracę? Oczywiście, że tak, choć nie jest to takie jasne dla każdego adepta programowania. Stanowisko Junior developera to nie jest przecież szczyt naszych marzeń. Jak mierzyć wyżej? Sprawdź co zrobić, by rozwinąć skrzydła w branży IT.

rozwinąć skrzydła

Czy twarde kompetencje techniczne to wszystko czego potrzebujesz w IT?

Zacznijmy od tego, co w sektorze nowoczesnych technologii jest najważniejsze. Twarde, techniczne umiejętności potwierdzone projektami, certyfikatami lub doświadczeniem na podobnych stanowiskach. Tak naprawdę to właśnie wymagania związane z technologiami, językami programowania i innymi umiejętnościami technicznymi są pierwszym, na co zwracają uwagę potencjalni przyszli pracodawcy i rekruterzy. Bez nich nie możemy nawet myśleć o kolejnym etapie rekrutacji. Z nimi natomiast nasze szanse się zwiększają wprost proporcjonalnie do poziomu zaawansowania.

I choć branża IT od lat uchodziła za taką, gdzie tylko wiedza z zakresu programowania była ceniona, to jednak perspektywa biznesu nieco się zmienia i już teraz wysoce doświadczony programista z ekspercką wiedzą może wprawdzie liczyć na zatrudnienie i stabilną pracę, ale nie uzyskuje tym samym gwarancji dalszych awansów. Dlaczego? Bo do tego potrzeba czegoś więcej niż opanowania sztuki programowania.

Miękkie kompetencje gwarantem stałego rozwoju w branży IT

Firmy IT to coraz częściej duże organizacje, w których pracownik obraca się w międzynarodowym, różnorodnym środowisku. Firmy te coraz częściej wychodzą poza swoją niszę i inicjują spotkania z biznesem, z klientami, a cała praca zorganizowana jest w modelu typowo projektowym, gdzie nad każdym problemem czuwa zespół.

To wszystko oznacza, że umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, często umiejętności organizacji pracy i zarządzania czasem stanowią atut i asa w rękawie dla tych pracowników, którzy starają się wynieść ze swojego życia zawodowego coś więcej, niż tylko wypłatę. Umiejętności miękkie są cenione coraz bardziej, i to nie tylko w stosunku do kadry kierowniczej, ale też w stosunku do szeregowych pracowników, wśród których poszukuje się talentów otwartych na zmianę, presję czasu i umiejętność dogadania się z innymi.

Próbuj nowych rzeczy i ciągle poszerzaj horyzonty

Co zrobić, by po zdobyciu upragnionej posady w branży IT nie osiąść na laurach? Sprawdzony przepis na sukces to dalsza edukacja i rozwój. Oczywiście już teraz, pracując w IT będziemy mieli mniej czasu, a być może także mniej determinacji do tego, by poznawać nowe języki programowania, frameworki lub narzędzia powszechnie stosowane w IT.

Jednak to właśnie ciągły rozwój, zarówno w domu, jak i na certyfikowanych kursach pokazuje, że jesteśmy głodni nowej wiedzy i umiejętności, które być może pozwolą nam w przyszłości rozszerzyć ścieżki kariery, a już na pewno zwiększyć nasz potencjał na rynku pracy. Jeśli nie narzekamy na nadmiar czasu, nie poprzestawajmy tylko na wyrzutach sumienia, że nie zrobiliśmy w wolnym czasie nic w stronę rozwoju. Praca w IT znaleziona za pośrednictwem https://mindboxgroup.com/pl/kariera to idealne środowisko do tego, by ciągle, nawet nieświadomie uczyć się nowych rzeczy. Rozmowa z doświadczonym programistą? Brainstorm z zespołem na temat danej funkcjonalności? Wewnętrzne szkolenia, warsztaty i spotkania? Tam wszędzie czekają na nas informacje, które przy odrobinie chęci przekujemy w cenną wiedzę.

Pracujesz w zespole? Pokaż że jesteś wartościowym ogniwem

Rozwinięcie się w branży IT często rozumiemy poprzez awansowanie. Nic w tym zresztą dziwnego. Lepsze stanowisko to kolejne wyzwania, bardziej odpowiedzialne zadania i oczywiście większe pieniądze. Dlatego też to właśnie w swoim najbliższym otoczeniu – zespole, powinniśmy pokazać, że stać nas na więcej i nie boimy się wyzwań.

Spotkanie z klientem, na które nikt nie chce iść? Wykażmy się inicjatywą i przejmijmy rolę organizatora. Ciężki task, na którego nikt nie ma czasu? My go znajdźmy, zróbmy go i pokażmy, że nie bez powodu jesteśmy osobą godną awansu. Kluczem jest proaktywna postawa i odpowiednie nastawienie do pracy – z nim zajdziemy naprawdę daleko i rozwiniemy skrzydła w branży IT.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl