Samsung i Google dla inteligentnego domu

Samsung i Google dla inteligentnego domu

W ramach współpracy firmy rozwijać będą możliwości standardu Matter, dzięki któremu zarządzenie inteligentnym domem stanie się łatwiejsze. Elastyczność i lepsza współpraca pomiędzy poszczególnymi ekosystemami w ramach smart home to większa wygoda dla użytkowników rozwiązań oferowanych przez Samsung i Google.

Firmy Samsung i Google dążyć będą do przeniesienia interoperacyjności inteligentnego domu na całkowicie nowy poziom. W najbliższych miesiącach użytkownicy telefonów i tabletów Samsung Galaxy będą mogli w prosty sposób dodawać urządzenia kompatybilne z protokołem Matter do swoich ekosystemów opartych na platformach SmartThings oraz Google Home.

EZVIZ BM1 – test kamery niani

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Do tej pory korzystanie z poszczególnych urządzeń działających w wielu różnych ekosystemach nastręczało sporo trudności. W celu ich skonfigurowania niezbędne było wykonanie licznych działań w wielu aplikacjach, by połączyć różne konta, a komunikacja i tak często nie przebiegała pomyślnie w obydwu kierunkach. W związku z tym użytkownicy musieli pamiętać, za pomocą jakich aplikacji lub interfejsów mogą obsługiwać poszczególne urządzenia.

Możliwość skonfigurowania wielu administratorów, jaką daje standard Matter stanowi podstawę rozwiązania pozwalającego na bezpośrednie podłączenie poszczególnych urządzeń do różnych aplikacji i ekosystemów. Dzięki temu użytkownicy mają szerszy wybór, jeśli chodzi o stosowane przez nich rozwiązania i cieszą się wyższym poziomem elastyczności.  Samsung i Google wykorzystują technologię pozwalającą na zarządzanie urządzeniami przez wielu administratorów, umożliwiając użytkownikom wyszukiwanie, podłączanie oraz sterowanie urządzeniami obsługującymi protokół Matter za pomocą działających w systemie Android aplikacji SmartThings lub Google Home.

Recenzja Tapo L920-5 – smart taśma i magiczny nastrój na działce

Po uruchomieniu aplikacji SmartThings, użytkownicy zostaną poinformowani, że w sieci pracują urządzenia skonfigurowane za pomocą Google Home i będą mogli w prosty sposób dodać je do systemu SmartThings (i odwrotnie). Dzięki takiemu rozwiązaniu, domownicy będą mogli sterować wszystkimi urządzeniami działającymi w ramach inteligentnego domu z jednego miejsca – czy to z poziomu aplikacji SmartThings, czy też Google Nest Hub. Wyeliminowana zostanie konieczność ręcznego dodawania każdego urządzenia. Nie trzeba będzie również pamiętać, do którego z ekosystemów zostało ono dodane w pierwszej kolejności.

Z aplikacją Samsung SmartThings telewizor, taki jak np. Neo QLED QN91B, staje się centralnym hubem, który pozwala wygodnie sterować innymi urządzeniami domowymi z jednego punktu. Obecnie platforma współpracuje z około 40 urządzeniami gospodarstwa domowego. Należą do nich pralki, suszarki do ubrań, zmywarki do naczyń, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, odkurzacze, piekarniki, okapy, płyty kuchenne i kuchenki mikrofalowe.

Rozszerzenie SmartThings Cooking możemy zintegrować z piekarnikiem parowym, lodówką i płytą indukcyjną[1], Aplikacja wyszuka i zarekomenduje wyjątkowe przepisy, a następnie przygotuje listę niezbędnych zakupów i zaleci odpowiednie plany żywieniowe. Dzięki rozszerzeniu SmartThings Energy konsumenci mogą obniżyć koszty zużycia energii w domu, automatycznie przełączając kompatybilne inteligentne urządzenia w tryb oszczędzania[2].

Jako największy deweloper systemu Android, Samsung ceni sobie bliską współpracę z firmą Google. Zwiększając poziom elastyczności za pomocą nowej funkcjonalności pozwalającej na obsługę urządzeń przez wielu administratorów naturalnie wchodzimy w kolejny etap naszej współpracy. Dzięki takiemu podejściu możemy wspierać liczne grono zarówno aktualnych, jak i przyszłych użytkowników produktów oferowanych przez Samsung i Google” – powiedział Jaeyeon Jung, Wiceprezes i Dyrektor ds. SmartThings w Dziale Urządzeń Mobilnych eXperience Samsung Electronics.

Twórcy platform SmartThings i Google szanują wybory dokonywane przez konsumentów i starają się zapewnić im wszelkie narzędzia niezbędne do sterowania poszczególnymi urządzeniami. Nasza współpraca potwierdza zaangażowanie obydwu firm, zwiększając jednocześnie poziom komfortu użytkowników oraz promując transparentność pomiędzy obydwoma ekosystemami”.

Test Samsung Galaxy Z Fold4 i Galaxy Watch 5 Pro – po dłuższym użytkowaniu

Jesteśmy przekonani, że uruchomienie protokołu Matter spowoduje wśród konsumentów wzrost oczekiwań związanych z elastycznością systemów obsługujących inteligentne domy. Jesteśmy dumni z możliwości współpracy z firmą Samsung, a także z tego, że dajemy aktualnym i nowym użytkownikom inteligentnych domów wgląd w rozwiązania przyszłości, pozwalając im jednocześnie cieszyć się łatwością i komfortem eksploatowania nowych systemów” – dodał Matthew McCullough, Wiceprezes ds. Zarządzania Produktami w Dziale Rozwoju Systemu Android firmy Google.

Oferowana przez Samsung i Google funkcja pozwalająca platformie Matter zarządzać urządzeniami działającymi w ramach różnych ekosystemów zadebiutuje na rynku w najbliższych tygodniach. Dodatkowe informacje dotyczące systemu SmartThings można uzyskać na stronie www.smartthings.com.

***

[1] SmartThings Cooking i każde podłączone urządzenie muszą być zarejestrowane na jednym koncie Samsung Account.
[2] SmartThings Energy i każde podłączone urządzenie muszą być zarejestrowane na jednym koncie Samsung Account.

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl