Cyfryzacja w edukacji – poradnik dla rodziców i nauczycieli

– poradnik dla rodziców i nauczycieli

Jedynki, zera i światłowód, czyli cyfrowa szkCyfryzacja w edukacjioła w sieci. Praktyczny poradnik dla nauczycieli i rodziców

Zalety technologii cyfrowej widać wszędzie, także w nowoczesnym nauczaniu. Jednak, aby dzieci w pełni mogły korzystać z digitalowego świata, muszą mieć narzędzia do jego poznawania. To odpowiedni sprzęt, wystarczająca prędkość internetu w szkołach oraz przygotowani i cierpliwi przewodnicy. Wychowanie cyfrowe najmłodszych to dzisiaj ważne zadanie nie tylko dla rodziców, lecz także dla nauczycieli. Sprawdź, jak cyfryzacja może usprawnić pracę pedagogów i zapewnić uczniom jak najlepszy start w nowym, technologicznym świecie.

Cyfryzacja w edukacji

Wygodniej dla nauczyciela, ciekawiej dla ucznia

Podczas pandemii pedagodzy po raz kolejny udowodnili, że są bohaterami codzienności. Szybko nauczyli się obsługi platform komunikacyjnych, wymieniali między sobą doświadczenia i wskazówki dotyczące prowadzenia zajęć online. A po ponad dwóch latach dobrze wiedzą, jak spożytkować doświadczenia edukacji zdalnej. To nie wszystko! Polscy nauczyciele wciąż szukają nowych sposobów na wykorzystanie internetu podczas zajęć z uczniami oraz w kontaktach z rodzicami.

Korzystają z wideokomunikatorów, które dobrze sprawdzają się przy indywidualnych konsultacjach, a także przy transmitowaniu lekcji dla tych, którzy z różnych powodów nie mogli znaleźć się w klasie. Za pomocą chmury przesyłają materiały edukacyjne uczniom i organizują im prace grupowe. Gdy czują, że dzieci potrzebują odmiany – wyciągają znanego każdemu nauczycielowi asa z rękawa w nowej, cyfrowej wersji. Proponują uczniom oglądanie materiału na platformach wideo lub zagranie w grę edukacyjną online – to dobry sposób na zaangażowanie umysłów i pobudzenie wyobraźni.

 Test Xiaomi Redmi Pad – tablet do codziennego użytku

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Odróżnienie rzetelnych informacji od fake newsów to nie lada wyzwanie, nawet dla dorosłych. Tym bardziej powinniśmy pokazać uczniom, jak znaleźć sprawdzone i wartościowe źródła wiedzy w sieci. W końcu internet zapewnia dostęp do materiałów edukacyjnych, przydatnych podczas odrabiania zadań domowych lub uczenia się do sprawdzianu. Daje również możliwość korzystania z darmowych bibliotek, w których znajdują się elektroniczne wersje szkolnych lektur i ich ekranizacje. Może się wydawać, że w dzisiejszych czasach dzieci rodzą się z umiejętnościami cyfrowymi w małym palcu.

Niestety internet jest również źródłem szkodliwych i nieprawdziwych wiadomości, opracowań lub wyzwań, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne do bezkrytycznie podchodzących do nich dzieci. Dlatego wciąż potrzebują pomocy w bezpiecznej i mądrej nawigacji po sieci. To ważne zadanie nie tylko dla rodziców, ale też dla nauczycieli. Kluczowe jest też pokazanie najmłodszym, jak zachować równowagę między czasem online i offline. Nie tylko w domu, lecz także w szkole uczniowie powinni nauczyć się odpowiedniej reakcji na cyberbulling, czyli przemoc z użyciem nowoczesnych technologii.

Cyfryzacja w edukacji

Internet w szkole – przyjemne z pożytecznym

Wykorzystywanie cyfrowych rozwiązań w codziennych lekcjach to także duże oszczędności dla szkół, a nawet realne zyski! Organizacja zajęć z programowania, hakatony czy turnieje e-sportu to połączenie nauki, rozrywki i korzyści finansowych. Popularna w wielu szkołach edukacja filmowa, może zostać przeniesiona z sal kinowych do klas szkolnych. Coraz więcej serwisów udostępnia zrekonstruowane cyfrowo perły polskiej kinematografii, archiwalne kroniki filmowe i animacje całkowicie za darmo. Do projekcji wystarczy rzutnik, głośniki i ekran.

Rozwiązanie to sprawdza się najbardziej w wiejskich placówkach edukacyjnych. W ich wypadku wycieczka do najbliższego kina oznacza poświęcenie całego dnia lekcyjnego. Coraz więcej szkół prowadzi również własne media społecznościowe, w których informuje o ciekawych newsach, sukcesach uczniów i grona pedagogicznego. W dzisiejszych czasach jest to najprostszy sposób na reklamę i przyciągnięcie jak największej liczby kandydatów! 

– Szkoła staje się coraz bardziej interaktywna i zinformatyzowana – począwszy od ciekawych multimediów, a na elektronicznych dziennikach kończąc. Szybki internet staje się standardem w gospodarstwach domowych, a obecnym minimum jest 300 Mb/s do wykorzystania przez kilku domowników. Z tego powodu placówki edukacyjne potrzebują jeszcze szybszego łącza o przepływności przynajmniej 1 Gb/s. Będzie to korzyść dla uczniów, nauczycieli, sekretariatu i administracji. W edukacji powinien być to standard, który umożliwi wszystkim pracę, naukę i zabawę – komentuje Grażyna Fedorowicz, dyrektor sprzedaży w Nexerze.

 Co mówią badania?

W marcu 2022 r. aż 61 proc. badanych pedagogów wskazało na oprogramowanie typu MS Teams, Skype czy Zoom jako udogodnienie podczas wykonywania ich zawodu, wynika z badania #RegionyNEXERY2022. Drugim pod względem wskazań aspektem była możliwość prezentacji materiałów edukacyjnych za pośrednictwem takich platform wideo, jak YouTube (44 proc.). A w jakich obszarach nauczyciele widzą możliwość wykorzystania umiejętności zdobytych podczas pracy zdalnej w postcovidowej rzeczywistości? Pierwsze miejsce ex aequo zajęły zebrania służbowe w szkołach i konsultacje dla uczniów online, z wynikiem 34 proc. głosów. Trzecią odpowiedzią w rankingu (33 proc.) okazała się możliwość transmitowania lekcji dla uczniów, którzy z różnych powodów nie mogli znaleźć się w klasie.

 Porady dla nauczyciela

 • Przesyłaj materiały edukacyjne uczniom i organizuj prace grupowe za pomocą chmury.
 • Korzystaj z wideokomunikatorów. Przydadzą się przy indywidualnych konsultacjach z uczniami lub w transmitowaniu lekcji dla nieobecnych.
 • Zaproponuj uczniom oglądanie materiału na platformach wideo lub zagranie w grę edukacyjną online w celu urozmaicenia lekcji.
 • Pamiętaj, dziennik elektroniczny to podstawa w relacjach nauczyciel-rodzic.
 • Zaoszczędź czas swój i innych. Organizuj wywiadówki lub spotkania rady pedagogicznej online.
 • Podnoś swoje kwalifikacje, uczestnicząc w internetowych szkoleniach i kursach.
 • Pokaż uczniom, jak znaleźć wartościowe źródła wiedzy w internecie i jak odróżnić rzetelne informacje od fake newsów.
 • Połącz przyjemne z pożytecznym. Organizacja e-turniejów czy zajęć z programowania przyniesie Twoim uczniom rozrywkę i nowe umiejętności, a Twojej szkole – realne zyski!
 • Korzystaj z portali organizowanych przez publiczne instytucje kultury, jak: https://35mm.online/, muzea i galerie sztuki, na których a których dostępne są za darmo dzieła znanych artystów, wirtualne wycieczki prowadzone przez najwyższej klasy ekspertów czy fascynujące spotkania on-line, np.: https://www.mnw.art.pl/multimedia/muzealne-wtorki-on-line/

Wskazówki dla rodzica 

 • Dbaj o cyfrowe wychowanie dzieci – dla ich lepszego startu na nowoczesnym rynku pracy.
 • Pokaż, jak bezpiecznie korzystać z sieci – w tej relacji to ciągle Ty jesteś dorosłym.
 • Wskaż warte uwagi zasoby w globalnej sieci – wartościowe treści wcale nie muszą być nudne!
 • Niewykluczone, że Twoja pociecha lepiej od Ciebie posługuje się nowymi technologiami – posłuchaj i przypatrz się, może i Ty dowiesz się czegoś wartościowego.
 • Ogranicz ich czas z internetem – aby doceniały bycie offline.
 • Kontaktuj się z nauczycielami szybko i łatwo – poprzez dzienniki elektroniczne czy w trakcie konsultacji online.
 • Upewnij się, że Twoja szkoła posiada łącze o przepływności co najmniej 1 Gb/s. Wtedy Twoje dzieci będą mogły jak najlepiej wykorzystać wszystkie możliwości cyfrowej edukacji!

 źródło: Nexera

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: