Profesjonalny licznik Geigera czy dla hobbystów – czym się różnią?

Profesjonalny licznik Geigera czy dla hobbystów – czym się różnią?

Liczniki Geigera to urządzenia, które są wykorzystywane do prowadzenia pomiarów promieniowania jądrowego, które w dużych ilościach może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Czym cechują się profesjonalne liczniki Geigera? Szereg przydatnych informacji na temat urządzeń służących do mierzenia promieniowania prezentujemy w poniższym artykule.

Dozymetry, czyli urządzenia do prowadzenia pomiarów promieniowania

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest dozymetr (zamiennie dawkomierz). Jest to urządzenie służące do pomiaru dawki promieniowania jonizującego bądź aktywności promieniotwórczej preparatów.

Dozymetry mogą służyć do badania ilości dawek promieniowania wynikających z emisji cząstek alfa, beta lub promieniowania gamma. Wybrane rodzaje dozymetrów są również w stanie identyfikować promieniowanie neutronowe bądź rentgenowskie. 

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

licznik Geigera

Rodzaje dozymetrów 

Wśród dozymetrów można wyróżnić szereg zróżnicowanych urządzeń. Najważniejsze z nich to:

  • licznik Geigera-Mullera – jest to typ dozymetrów, które zliczają pomiar w czasie, co pozwala na bezpośredni odczyt dawki promieniowania,
  • komora jonizacyjna – rodzaj urządzenia służący do pomiaru i rejestracji promieniowania, które wywołuje jonizację gazu – promieniowanie rentgenowskie, cząstki elementarne i promieniowanie jądrowe,
  • dozymetr półprzewodnikowy – jest on oparty na diodach półprzewodnikowych bądź tranzystorach polowych MOSFET,
  • dozymetr fotometryczny – rodzaj dozymetru, który wykorzystuje emulsję jądrową, czyli tzw. film fotograficzny odpowiadający za rejestrację skumulowanej dawki promieniowania.

Jak widać, liczba dostępnych dozymetrów na rynku jest bardzo duża. Znajdziemy zarówno takie, które są dedykowane do indywidualnego użytku przez osoby prywatne jak i do profesjonalnych zastosowań w wielu branżach. 

Zapraszamy do zaopatrzenia się w licznik Geigera na www.srtech.pl. Jest to profesjonalny sklep internetowy, który oferuje nowoczesny sprzęt o bardzo wysokiej jakości w rozsądnej cenie. 

licznik Geigera

Jak wybrać odpowiedni dozymetr?

Wiele osób zastanawia się, jaki dozymetr zakupić. W przypadku, gdy urządzenie ma służyć wyłącznie do użytku w warunkach domowych, nie trzeba stawiać na profesjonalne dozymetry naszpikowane najnowocześniejszymi technologiami. Dobrym wyborem może okazać się zwykły dozymetr osobisty niewielkich rozmiarów – można go mieć zawsze przy sobie. Wiele dozymetrów posiada zasilanie na baterie, dlatego można je nosić w kieszeni bądź w torebce. 

Dozymetry osobiste posiadają także specjalną sygnalizację alarmową – w momencie, gdy przekroczony zostanie określony prób alarmowy usłyszymy odpowiedni sygnał dźwiękowy. Dzięki temu od razu, gdy poziom promieniowania nadmiernie wzrośnie, będziemy o tym wiedzieć. 

Z kolei osoby, które interesują się profesjonalnymi licznikami Geigera, powinny wiedzieć, że takie urządzenia gwarantują bardzo dokładny pomiar także przy większych wartościach promieniowania jonizującego, oferują znacznie więcej zaawansowanych funkcjonalności, np. możliwość zapisu odczytów na dysku komputera. 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl