Dopłata do paczki – co zrobić jeśli dostanę taki sms?

Dopłata do paczki – co zrobić jeśli dostanę taki sms?

Oszustwo na niedopłatę za paczkę, zatacza właśnie kolejne koło. Od kilku dni specjaliści CyberRescue otrzymują po kilkadziesiąt zgłoszeń od zaniepokojonych klientów.

 Wiadomość informuje o konieczności uregulowania należności. W SMSie znajduje się link, przekierowujący do podrobionej strony firmy kurierskiej InPost, na której należy wypełnić formularz. Przestępcy najpierw wyłudzają numer telefonu, a w następnych krokach dane logowania do bankowości.

Dopłata do paczki

Popularne oszustwo

SMSy o dopłacie do paczki są wysyłane regularnie, zazwyczaj na losowe numery telefonu więc trudno się przed nimi uchronić. Pomimo zdecydowanej popularności tego oszustwa, wciąż zdarzają się osoby, które wcześniej o nim nie słyszały i wymykają się spod parasola bezpieczeństwa CyberRescue. Jedną z takich osób był Pan Marek, który niedawno zgłosił się w tej sprawie do wspomnianej firmy z sektora cyberbezpieczeństwa.

 

Zobaczyłem SMSa i od razu wszedłem w link. Czekałem na paczkę od syna, założyłem, że to o nią chodzi. Niestety, ale od razu podałem numer telefonu i zalogowałem się na fałszywej stronie. Dopiero gdy nie chciał załadować się ekran mojego banku, zacząłem się niepokoić – informuje Pan Marek, któremu z konta skradziono pięć tysięcy złotych.

 W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem i spróbować zatrzymać przelew oraz zabezpieczyć konto. Jeśli środki zostaną już przejęte, pozostaje zgłosić sprawę na policję oraz złożyć reklamację w banku na tę transakcję.

Test realme C33 – smartfon budżetowy z potencjałem

Co zrobić jeśli dostanę taki sms?

Przede wszystkim nie należy panikować. Sam fakt otrzymania SMSa, wbrew powszechnej opinii, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia – wyjaśnia Kornelia Giglok z CyberRescue – dopiero skorzystanie z przesłanego linku albo odpowiedź na wiadomość, może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Podejrzany numer najlepiej od razu dodać na czarną listę kontaktów, by ustrzec się przed nagabywaniem cyberłobuzów .

 A jeśli SMS przyszedł do nas z tzw. numeru „premium” (zawierającego zwykle, 4,5 lub 6 cyfr), to warto zapytać swojego operatora o możliwość zablokowania tego rodzaju korespondencji.

 źródło: CyberRescue

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl