Domowa kawa jak z kawiarni – porady baristy

Domowa kawa jak z kawiarni – porady baristy

Jeśli chcemy codziennie delektować się kawą jak z ulubionej kawiarni, powinniśmy przede wszystkim zaopatrzyć się w dobre gatunkowo ziarna i wysokiej jakości ekspres do kawy. Do pełnego sukcesu warto jeszcze poznać kilka trików profesjonalnego baristy, dzięki którym dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas przyrządzania swojego ulubionego napoju.

Kawa jest napojem „kapryśnym”, najmniejsza zmiana w rytuale jej zaparzania ma wpływ na jej smak, który od razu wyczuje entuzjasta tego napoju. Dlatego profesjonalny barista, by dojść do perfekcji przechodzi liczne szkolenia i praktyki. Oto kilka wskazówek baristy, o których warto pamiętać, jeśli chcesz zaparzyć kawę o głębokim smaku i aromacie.

Breville Barista Max+ VCF 152X
Breville Barista Max+ VCF 152X


Arabica czy robusta? 

Wybór gatunku to rzecz gustu, ale dobra kawa to przede wszystkim kawa świeżo zmielona. Mielenie ziaren kawy zwiększa powierzchnię kawy, która wchodzi w kontakt z wodą, a drobne lub grube mielenie decyduje o czasie potrzebnym do przeniknięcia przez nią wody podczas parzenia. Dlatego też stopień zmielenia wpływa na smak naparu. Zbyt grubo zmielone ziarna spowodują, że kawa będzie słaba i wodnista, o płaskim smaku i mało intensywnym aromacie.

Ziarna zmielone za drobno sprawią, że kawa będzie gorzka lub kwaśna, a także mało klarowna. Stąd wiele ekspresów ma wbudowane młynki z wielostopniową regulacją grubości mielenia, np. kolbowy ekspres Breville Barista Max. Stopień zmielenia trzeba dopasować do naszego ulubionego gatunku kawy i eksperymentować dotąd, aż uzyskamy idealny efekt.

Dobry ekspres to podstawa.

Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę, czy ma on wbudowany młynek z regulacją grubości mielenia ziaren, regulator temperatury wody, czy jest wyposażony w system preinfuzji, dzięki któremu nasączona mieszanka pęcznieje i uwalnia dwutlenek węgla z czasu palenia ziaren. Im wyższe ciśnienie, tym lepszy smak i większa moc kawy. Dlatego warto wybrać ekspres ciśnieniowy o mocy przynajmniej 1500 W i ciśnieniu 15 barów. Modele Breville Prima Latte II i III wytwarzają ciśnienie o mocy 19-barów, co pozwala na przygotowanie aromatycznego espresso z bogatą cremą, czyli naturalną pianką kawową. Ekspresy, które wykorzystują najwyższej jakości rozwiązania technologiczne, znajdziesz w modelach Breville Barista i Prima Latte.

Dobre latte tylko z mleczną pianką. 

 Latte to kawa zmieszana z mlekiem. Prawidłowy stosunek to ¼ kawy do ¾ mleka. Mleko musi zmienić się w gładką i kremową piankę. Aby ją uzyskać, warto użyć pełnego mleka, które zachowało jeszcze swoje kwasy tłuszczowe.

Latte art, czyli kawa ze wzorkiem.

 Latte art, czyli kawa ze wzorkiem. Jak zrobić serduszko czy łabędzia na piance latte? Najpierw przygotuj espresso oraz dobrze spienione mleko. Następnie zacznij wlewać mleko do kubka z kawą, tak by dziubek dzbanka znalazł się około 1,5 cm od powierzchni kawy. Malowanie odbywa się poprzez manipulowanie dzbankiem w różne strony. Nie przerywając strumienia mleka, przesuwaj dzbanek od brzegu do brzegu kubka.

Pij kawę zaraz po zaparzeniu.

 Gdy kawa stygnie, uwalniają się z niej olejki eteryczne, a sam napar traci walory smakowe.

Liczy się temperatura. 

 Kiedy nalejesz kawę do zimnej filiżanki, jej temperatura od razu spadnie o 10 st. C. A jeśli na dodatek wlejesz do niej zimne mleko i zamieszasz, to musisz się liczyć z tym, że temperatura napoju spadnie o kolejne 10 st. C. A im chłodniejsza kawa, tym słabsze będą jej walory smakowe. Dlatego przed podaniem warto ogrzać filiżankę wrzątkiem lub parą wodną. Możesz też włożyć ją na chwilkę do mikrofali. Ogrzanie porcelany jest szczególnie istotne w przypadku małych kaw, takich jak ristretto czy espresso.

 Szklanka wody na dokładkę.

 W kawiarniach na ogół dostajemy do kawy dodatkowo szklaneczkę wody. To nie przypadek. Należy wypić łyk wody przed spróbowaniem kawy, aby przepłukać kubki smakowe. W ten sposób poczujemy całą głębię smaku i aromatu naszego napoju.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: