Sous vide – jak smacznie i zdrowo gotować

Sous vide – jak smacznie i zdrowo gotować

Zastanawiasz się, na czym polega i jak przebiega gotowanie sous vide? Ta modna ostatnio metoda przygotowywania potraw w próżni powstała we francuskich restauracjach już w latach 70. XX wieku i wciąż uchodzi za innowacyjną technikę kulinarną. Ekspert marki Foodsaver wyjaśnia na czym ona polega i na co powinniśmy zwracać uwagę by przygotowywać zdrowe i smaczne dania, wykorzystując próżnię.

Gotując metodą próżniową, ograniczamy ilość spożywanego tłuszczu, nie musimy martwić się o przywieranie potraw do patelni czy garnka. A zatem posiłki przygotowane w ten sposób są o wiele zdrowsze. Mięso pozostaje delikatne, ryby i skorupiaki nie wysychają, a warzywa zachowują wszystkie swoje zalety zdrowotne. Jedynym warunkiem gotowania tą metodą jest wyposażenie się w odpowiednie woreczki i zgrzewarkę próżniową.

Podstawa to zgrzewarka

Proces gotowania sous vide należy rozpocząć od odpowiedniego pakowania żywności. W osiągnięciu oczekiwanego efektu zarówno w warunkach domowych, jak i restauracyjnych niezbędny jest sprzęt do pakowania próżniowego, czyli zgrzewarka. Co jest w niej najważniejsze? Musi przede wszystkim skutecznie wyciągać całe powietrze z woreczka z jednoczesnym zgrzewaniu jego krawędzi. W przeciwnym razie gotowanie nie będzie przebiegać prawidłowo. Ponieważ jest to urządzenie zasilane elektrycznie, trzeba wziąć pod uwagę jego moc.

To właśnie ona określi wydajność silnika, a także listwy zgrzewającej. Przy zbyt małej mocy maszyna potrzebuje więcej czasu, aby zgrzać folię. Do użytku domowego, wystarczy model o mocy ok. 120-130 W. Duży wybór tego typu urządzeń proponuje marka Foodsaver, która ma w swojej ofercie zarówno kompaktowe urządzenia do mniejszych kuchni, jak i pełnowymiarowe urządzenia. Folie, wykorzystywane w zgrzewarkach FoodSaver, składają się z kilku warstw, by zagwarantować ich szczelność i zabezpieczyć żywność w lodówce przed przemarzaniem.


Tajniki sukcesu, czyli jak przygotować produkty do próżni

  • Żywność przed zapakowaniem próżniowym powinna być zawsze schłodzona (3 do 6°C).
  • Ponieważ gotowanie w niskiej temperaturze nie zabija wszystkich zarazków, używaj ultra świeżych produktów i jedz potrawy bezpośrednio po ugotowaniu. 
  • Przed pakowaniem próżniowym posmaruj potrawy odrobiną tłuszczu (najlepiej oliwy z oliwek). Następnie dodaj zioła i przyprawy. Należy jednak je stosować z wyczuciem, ponieważ w folii nic nie paruje, więc smak jest bardziej intensywny.

Gotowanie w kontrolowanej temperaturze

Kolejny krok to umieszczenie szczelnie zapakowanej porcji mięsa czy warzyw w kąpieli wodnej o temperaturze poniżej 100 stopni. Możesz wykorzystać do tego tradycyjny garnek, a temperaturę gotowania kontrolować przy pomocy specjalnego cyrkulatora, który najpierw podgrzewa wodę, a następnie podtrzymuje ustawioną temperaturę.

Czasy gotowania przykładowych dań z informacjami o tym, jak długo trzeba je gotować, bez problemu znajdziesz w różnego typu publikacjach oraz informatorach na ten temat, które otrzymujemy przy zakupie sprzętu. Przykładowe wartości to: dla warzyw – od 80 do 85ºC, dla ryb – od 58 do 60ºC, dla wieprzowiny – od 65 do 66ºC, dla drobiu – od 65 do 71ºC. Jednak już po krótkim czasie, sami będziemy wiedzieli, jaki efekt chcemy uzyskać. Ważne jest kontrolowanie stosunku czasu do temperatury, co gwarantuje odpowiednią konsystencję potrawy. W przypadku mięsa po wyjęciu z woreczka warto przez chwilę je podsmażyć na patelni, żeby zyskało apetyczny przyrumieniony kolor.

Recenzja Kohersen Black Cube – garnki i patelnie

Dlaczego warto stosować sous vide?

Gotowanie w próżni sprawia, że jedzenie jest soczyste, miękkie, delikatne i zawsze dogotowane. Taka technika nie zmniejsza porcji mięsa tak bardzo, jak tradycyjne gotowanie lub smażenie. Jedzenie chronione jest przed dostępem powietrza, a to pozwala je dłużej przechowywać bez zepsucia. Warzywa zachowują witaminy i mikroelementy, a soki z potraw nie rozpuszczają się w wodzie. A przy tym nie musimy pilnować gotującego się dania i możemy czas ten przeznaczyć na inne przyjemności.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: