Czuć się bezpiecznie – każdy może być ofiarą przestępstwa

Czy Polacy czują się bezpiecznie? – rośnie zainteresowanie zabezpieczeniami antywłamaniowymi. 

Według Centrum Badań Opinii Społecznej od dwóch lat maleje liczba respondentów, którzy czują się bezpiecznie. Przekłada się to na obawę, że ich bliscy lub oni sami mogą paść ofiarą przestępstwa. Z tego powodu rośnie zainteresowanie zabezpieczeniami do drzwi i rozwiązaniami antywłamaniowymi. Analizując zaistniałą sytuację, ASSA ABLOY proponuje szereg systemów bezpieczeństwa, aby ludzie mogli poczuć się bezpiecznie.

Czuć się bezpiecznie

Wzrost liczby włamań do nieruchomości

 Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2021 r. w Polsce odnotowano ponad 71,6 tys. kradzieży z włamaniem. Nie bez przyczyny aż 57% Polaków obawia się włamania do domu lub mieszkania, jednocześnie co trzeci uznaje takie zdarzenie za wysoce prawdopodobne.

Test TP-Link Tapo C320WS – gdy martwisz się o bezpieczeństwo domu

Włamywacz zazwyczaj wybiera obiekt słabo strzeżony. Powód jest oczywisty – chce zostać niezauważony i bez przeszkód okraść nasz dobytek. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na systemy antywłamaniowe już na etapie planowania prac budowlanych. Jednakże instalacja takich zabezpieczeń jest możliwa w każdej chwili. Ponadto większą motywacją do zakupu nowej nieruchomości jest uprzednio zamontowany wysokiej jakości system antywłamaniowy.

Statystyki są niepokojące. CBOS podaje, że od czerwca ubiegłego roku liczba respondentów, którzy obawiają się, że mogą zostać ofiarą przestępstwa, wzrosła do 41%. Jest to najwyższy wynik od pięciu lat. Natomiast ponad połowa Polaków, bo aż 53%, niepokoi się, że członkowie ich rodzin padną ofiarą przestępczości. Polacy czują coraz większą potrzebę zabezpieczania się przed kradzieżami.

 Test EZVIZ BC1C 2K+ – zasilana bateryjnie kamera bezpieczeństwa

Wysoki standard bezpieczeństwa

 Z reguły złodzieje wchodzą do mieszkań i domów przez drzwi oraz okna. Zatem najważniejszym krokiem powinno być zamontowanie właściwego, inteligentnego systemu alarmowego. Instalację systemów antywłamaniowych najlepiej powierzyć profesjonalistom, których doświadczenie pozostaje najlepszą gwarancją zapobiegania kradzieżom.

 W ostatnim czasie obserwujemy coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami antywłamaniowymi, zarówno ze strony osób prywatnych, jak i firm czy instytucji publicznych. Obawiając się włamania, wielu ludzi w pierwszej kolejności decyduje się na drzwi antywłamaniowe. W zależności od potrzeb można wybrać drzwi o odpowiedniej klasie. Najbardziej zaawansowana klasa RC6 zabezpiecza wejście nawet przed elektronarzędziami o dużej mocy – mówi Michał Żarek, Menadżer Eksportu z firmy Donimet, która jest częścią grupy ASSA ABLOY.

 Część osób decyduje się również zaopatrzyć w dodatkowe zabezpieczenia, np. blokady zawiasów, elektrozaczepy, łańcuchy drzwiowe czy samozamykacze (drzwi zawsze wrócą do pozycji zamkniętej, a w przypadku pochwytu, po zewnętrznej stronie drzwi, uniemożliwią ich otwarcie, bez klucza).

 Dobrym zabezpieczeniem naszego domu będą atestowane wkładki bębenkowe, które we współpracy z odpowiednimi zamkami wpuszczanymi poprawiają skuteczność zabezpieczenia pomieszczenia. Nie można również zapomnieć o opcji doboru zamka wierzchniego. Wybierajmy taki, o najwyższej klasie bezpieczeństwa. Dobrym wyborem będzie wybór drzwi z mechanicznym zamkiem wielopunktowym. To wszystko zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Na koniec, warto podkreślić, że tylko solidne drzwi w połączeniu z atestowanymi okuciami, dadzą maksimum zabezpieczenia. Istnieje naprawdę wiele rozwiązań, które mogą wpłynąć na nasze poczucie bezpieczeństwa – mówi Jacek Giszczyński, Kierownik Biura Obsługi Klienta w ASSA ABLOY.

 Warto inwestować również w zabezpieczenia, które utrudniają niechcianym gościom wejście na posesję. Monitoring to sprawdzone i często wybierane rozwiązanie. Tańszą opcją będzie wideodomofon, dzięki któremu można mieć pewność, kogo wpuszczamy do domu.

 Rynek zabezpieczeń ciągle się rozwija. Można spodziewać się, że w najbliższych latach będą powstawać coraz nowsze generacje technologii służących poprawie bezpieczeństwa w budynkach.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: