Kranówka, czy plastik w płucach – wybieraj

Kranówka nie, ale plastik w płucach już OK

Blisko połowa Polaków nie pije wody z kranu z obawy o zdrowie. Jednocześnie zdecydowana większość wybiera wodę w “plastiku”, dostarczając go do organizmu za własne pieniądze.

Kranówka nie, ale plastik w płucach już OK

Średnio 5 gramów plastiku tygodniowo – tyle przyjmujemy w diecie. To tak, jakby raz na tydzień zjadać kawałek plastiku rozmiarów karty kredytowej. Mimo to, jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą BioStat, na zlecenie SodaStream, nawet 9 na 10 Polaków nadal kupuje wodę w plastikowych butelkach.
Jednocześnie niemal połowa (44 proc.) badanych odmawia picia wody z kranu. Większość z nich jako powód podaje, że nie uważa tego za bezpieczne dla zdrowia. Blisko połowa twierdzi, że nie przepada za smakiem kranówki, a część preferuje wodę gazowaną. Ci, którzy świadomie wybierają wodę z kranu (55 proc. badanych) wskazują na niskie koszty i podkreślają, że nie chcą przyczyniać się do generowania odpadów z plastiku.

Całkowite wyeliminowanie plastiku nie jest możliwe, ale warto zadbać o zmniejszenie jego obecności w codziennym życiu, zwłaszcza plastiku jednorazowego użytku. W przypadku napojów najlepszą alternatywą jest woda z kranu, która często ma lepszy skład niż woda butelkowana. Jest od niej znacznie tańsza i nieporównywalnie bardziej ekologiczna. Jedna butelka wielorazowego użytku w ciągu zaledwie czterech lat może zastąpić nawet 1769 jednorazowych butelek„. – podkreśla Katarzyna Konwińska z SodaStream.

Jednocześnie zwolennicy wody i napojów gazowanych nie muszą rezygnować z bąbelków, bo wodę z kranu można gazować, a dodając do niej syropy smakowe, cieszyć się ulubionym smakiem – bez dźwigania ciężkich butelek ze sklepu i generowania jednorazowego plastiku.” – dodaje Konwińska.

SodaStream_Czym-zastapic-jednorazowy-plastik-infografika-2.jpg

Mikroplastik – nowy suplement diety

Badacze znajdują coraz więcej mikroplastiku w ludzkich organizmach, m.in. w płucach. Te cząsteczki  są wszędzie – w powietrzu, jedzeniu, wodzie. Nieświadomie pochłaniamy jego znaczne ilości, często na własne życzenie.
Woda w plastikowych butelkach przebadana w 9 różnych krajach świata zawiera cząsteczki mikroplastiku w stężeniu nawet ponad 10 000 cząstek mikroplastiku na litr wody. Słabej jakości plastik PET, z którego produkowane są butelki jednorazowe w wyniku nagrzania (przykładowo w wyniku nieprawidłowej ekspozycji w sklepie) lub uszkodzenia (np. podczas transportu czy wielokrotnego użytkowania) wydzielają mikroplastik i szkodliwe związki chemiczne do znajdującej się w nich wody.
Wniosek – osoby pijące wodę w butelkach jednorazowych przyjmują wielokrotnie więcej cząsteczek mikroplastiku niż te sięgające po wodę z kranu.

Metodyka badania

Badanie „Nawyki dot. picia wody wśród Polaków” zrealizowane zostało przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat na zlecenie SodaStream w dniach od 2 do 5 września 2022 roku, metodą CAWI. Próba badawcza: reprezentatywna dla mieszkańców Polski, N=1000.

Ograniczaj plastik codziennie

 • podczas zakupów unikaj produktów zapakowanych w plastik i kupowania jednorazowych, plastikowych torebek – chodź na zakupy z własną, materiałową torbą wielorazowego użytku i własnymi opakowaniami, np. na owoce, warzywa czy chleb
 • wybierając się do kawiarni weź ze sobą wielorazowy kubek (na kawę, herbatę lub po prostu wodę – ograniczy to zużycie kubeczków jednorazowego użytku)
 • wybieraj ubrania z naturalnych tkanin, a do prania i suszenia w suszarce bębnowej posiadanych już syntetycznych ubrań stosuj specjalne worki wyłapujące cząsteczki mikroplastiku
 • stosuj ekologiczne kosmetyki i środki czystości (wiele z nich zawiera mikroplastik, np. brokatowe cienie do oczu czy wypełniający zarysowania w szkle płyn do mycia szyb)
 • wybieraj ekologiczne środki transportu, np. transport zbiorowy, rower czy hulajnogę – skala ilości mikroplastiku uwalnianego poprzez tarcie opon o asfalt szokuje
 • zrezygnuj z kupowania wody, mleka i napojów w jednorazowych, plastikowych butelkach – zastąp je butelkami wielorazowego użytku, np. tymi, które możesz zamówić wraz z saturatorami SodaStream – możesz korzystać z nich bezterminowo (butelka szklana) albo przez 3 lata (butelka z bezpiecznego tritanu wolnego od BPA) – w ten sposób wyeliminujesz co najmniej 1769 jednorazowych butelek (a korzystając z butelki szklanej – jeszcze więcej).
SodaStream_Czym-zastapic-jednorazowy-plastik-infografika-1.jpg
Źródła:
1. https://sodastream.pl/blogs/explore/jest-w-morzu-w-powietrzu-i-w-twojej-herbacie-co-to-jest-mikroplastik
2. https://www.nationalgeographic.com/environment/article/microplastics-are-in-our-bodies-how-much-do-they-harm-us
3. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fchem.2018.00407/full?fbclid=IwAR0sJ_8nFtFvh2MfgxWLlD4aWUvN_o5nPZOMp31h9fOBobCzlAxRXbhBIO0

One thought on “Kranówka, czy plastik w płucach – wybieraj

 • 21 listopada 2022 o 11:44
  Permalink

  Nie lubię wody z kranu i nikt mnie nie namówi do jej picia. Z wód najbardziej lubie cisowiankę i piję ją w szklanych butelkach

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: