Codzienna cyberhigiena, czyli w cyfrowym świecie

Codzienna cyberhigiena, czyli w cyfrowym świecie

Już po raz dziesiąty w całej Europie obchodziliśmy Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Ta międzynarodowa kampania stanowi okazję, aby skupić uwagę opinii publicznej na zagadnieniu cyberbezpieczeństwa, które jest podstawą funkcjonowania w cyfrowym świecie. Dlaczego to tak istotne?

Codzienna cyberhigiena

Dostępne publicznie dane wskazują, że Polacy nie są świadomi cyberataków. Aż 82 proc. zadeklarowało, że nie zetknęło się z tym problemem osobiście1, podczas gdy liczba cyberataków dynamicznie rośnie. Podobnie ta kwestia przestawia się w przypadku firm. W 2021 roku aż 69 proc. polskich przedsiębiorstw odnotowało przynajmniej jeden cyberatak2, podczas gdy średnia z czerwca br. to 938 ataków w tygodniu – czyli aż 10 więcej niż wynosi średnia europejska3.

Test Xiaomi 12T – wydajność i świetne foto

Codzienna cyberhigiena

W dobie dynamicznej digitalizacji działalności biznesowej zapewnienie środków ochrony to więcej niż konieczność. W pierwszej połowie roku liczba cyberataków tygodniowo wzrosła na całym świecie o 42%. Przyglądając się aktualnym zdarzeniom, możemy spodziewać się rozwoju pomniejszych, a co za tym idzie – trudniejszych do zidentyfikowania, grup cyberprzestępców. Wśród bieżących trendów coraz częściej przywołuje się również zjawisko haktywizmu czy przewiduje pierwsze ataki w metaversie4.

Test Motorola edge 30 ultra – poradziła sobie zaskakująco dobrze

Rok 2021 był rekordowy pod względem liczby odnotowanych naruszeń danych, z ponad 200 milionami ofiar. Aby im przeciwdziałać konieczne są świadomość zagrożeń w wirtualnej przestrzeni, a także wyprzedzenie zdarzeń i podjęcie kroków, które wyeliminują skutki potencjalnego naruszenia danych i tym samym, zapewnią bezpieczne funkcjonowanie w sieci” – komentuje Dzmitry Jablonski, Managing Director w LeverX Poland

Jednym z kluczowych wymagań efektywnego zabezpieczenia danych jest zarządzanie dostępem do informacji poufnych. Rozwiązania takie jak SAP UI Logging i SAP Field Masking umożliwiają przypisywanie ról i poziomu dostępu pracownikom. Inną możliwością, z której firmy coraz chętniej korzystają, jest scentralizowane zarządzanie dostępem użytkowników, analiza bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym, a także tworzenie wzorców wykrywania ataków” – dodaje ekspert.

 Na straży porządku w świecie danych

 Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, każda firma, niezależnie od obszaru działalności, jest firmą zajmującą się…danymi. Szacuje się, że do 2025 roku osoby prywatne i firmy na całym świecie będą wytwarzać 463 eksabajty danych każdego dnia5, czyli niemal 155 razy więcej w porównaniu z dekadą wcześniej. Operując w coraz bardziej zdigitalizowanym środowisku, firmy stawiają czoła zarządzaniu znaczną ilością danych. Na rynku istnieją szyte na miarę produkty, który ten proces upraszczają i pozwalają w bezpieczny sposób zarządzać zasobami cyfrowymi z jednego miejsca, unikając błędów podczas kompilowania czy przekształcania danych.

 Test Creative Outlier Pro – słuchawki dla mistrza

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem biznesu na dane w czasie rzeczywistym, organizacje potrzebują rozwiązań, które płynnie pobierają dane z wielu źródeł i wprowadzają je do chmury pod kątem ich dalszego przetwarzania” – mówi Dzmitry Jablonski, ekspert LeverX

– „W ich codziennym użytkowaniu kluczową rolę odgrywa również zarządzanie bezpieczeństwem. Nasza platforma DataLark łączy dane wsadowe i strumieniowe, pozwalając na ich transformację, a jednocześnie zapewnia bezpieczne uwierzytelnianie, autoryzację i dostęp do danych. Jest to przykład tego, jak optymalizować działalność biznesu, zabezpieczając jej cyfrowe zasoby” – dodaje.


1  Jak podaje raport „Polacy w cyberprzestrzeni – Czy jesteśmy świadomi cyberataków?” opracowany przez Procontent Communication oraz SW Research.

2  Wg. danych „Barometru cyberbezpieczeństwa”, przygotowanego przez KPMG.

3  Wg. danych Check Point Research.

4  „Cyber Attack Trends: 2022 Mid-Year Report”, Check Point Research.

5  Jeff Desjardins, “How much data is generated each day?” World Economic Forum, April 17, 2019.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl