InPost Q3 2022 – rekordowe wyniki r/r

InPost Q3 2022 – rekordowe wyniki r/r

W III kw., po raz kolejny z rzędu, InPost rośnie w kluczowych krajach powyżej rynku

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – zanotował w III kwartale wzrost przychodów o 32,6% r/r do 1 690,4 mln zł. Skorygowany zysk EBITDA wzrósł o 11,5% r/r do 455,8 mln zł. InPost zanotował także rekordowy, jak dotychczas w 2022 r. + 32% r/r wzrost wolumenów na wszystkich kluczowych rynkach, dostarczając w III kwartale 178,8 mln paczek. W Polsce wzrost wolumenów wyniósł 26%, we Francji 34%, a w Wielkiej Brytanii aż 227%.

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Kluczowe informacje:

 • W Polsce InPost odnotował zdecydowany wzrost wolumenów w kanale poza platformą Allegro o 43% r/r oraz o 11% w kanale Allegro.
 • Liczba użytkowników korzystających z urządzeń Paczkomat w Polsce wyniosła 16,3 mln (+13% r/r); Firma umocniła swoją pozycję lidera na rynku dostaw kontynuując strategię dostarczania najlepszych rozwiązań dla użytkowników m.in. poprzez wprowadzenie udostępniania paczek w aplikacji mobilnej innym użytkownikom, rozszerzając program EKOzwrotów o nowe kategorie produktów oraz uruchamiając program pod nazwą EkoBox – wprowadzający do obrotu opakowania zwrotne we współpracy z marką Modivo.
 • W III kwartale Grupa, obsłużyła 178,8 mln przesyłek, osiągając 32% wzrost i tym samym zanotowała dwu- i trzycyfrowy wzrost wolumenów na wszystkich trzech głównych rynkach: Polska – wzrost
  o 26% – przy dodatniej dynamice rynku na poziomie 24%,
  Francja – wzrost o 34% – przy stagnacji na rynku, natomiast w Wielkiej Brytanii wzrost wolumenów wyniósł aż 227% – przy szacowanym spadku rynku na poziomie 8%.
 • InPost we wszystkich krajach intensywnie rozwijał swoją sieć urządzeń Paczkomat®. W III kwartale zainstalowanych zostało ponad 2 000 nowych maszyn i na koniec kwartału było ich 26 330, w tym: 19 254 w Polsce (+17% w porównaniu z końcem 2021 roku), 1 653 we Francji (+428% w porównaniu z końcem 2021 roku) i 4 333 w Wielkiej Brytanii (+38% w porównaniu z końcem 2021 roku). W tym ostatnim kraju uruchomiono pierwsze urządzenia Paczkomat w kształcie litery L.
 • Realizując strategię klientocentryczności, we Francji, uruchomione zostały testy aplikacji mobilnej, której wdrożenie będzie realizowane w oparciu o doświadczenia z rynku polskiego. Otworzona została także nowa sortownia w Harnes, która jednocześnie jest największą pod względem powierzchni sortownią w Grupie InPost oraz uruchomiono zwroty towarów bez opakowań we współpracy z Amazon.
 • W Wielkiej Brytanii nastąpił skokowy wzrost liczby użytkowników urządzeń Paczkomat® na co m.in wpłynęło zwiększenie zagęszczenia sieci urządzeń. W głównych miastach: Londyn, Birmingham
  i Manchester – 46% mieszkańców ma 7 minut spacerem do najbliższej maszyny InPost.
  Wzrost użytkowników i wolumenów na tym rynku był jednak przede wszystkim efektem wprowadzenia znanej z polskiego rynku usługi dla klienta biznesowego – nadań typu Paczkomat® – Paczkomat®.

Recenzja Transmiterów FM – Navitel BHF02 BASE, BHF04 MAX I BHF06 PRO

Perspektywy:

 • Dobre wyniki za 9 miesięcy tego roku są efektem wzrostu wolumenów oraz poprawy rentowności. To pozytywny prognostyk dla wyników za cały rok. Jednak, od połowy października rynek rośnie w tempie umiarkowanym, co może wskazywać na to, że spodziewana od dłuższego czasu presja inflacyjna odczuwalna dla polskiego konsumenta zaczyna stawać się faktem. Niemniej jednak można oczekiwać, że pozytywny wpływa na marże w IV kwartale będą miały coroczne podwyżki cen kontraktowych. Proces podwyżek będzie kontynuowany do końca I kw. 2023 r.
 • Zarząd Grupy w perspektywie średnio- i długoterminowej spodziewa się zwiększenia udziałów rynkowych we wszystkich kluczowych dla Grupy krajach. Na każdym z nich konsumenci korzystają z wygody, jaką daje możliwość odebrania przesyłek w dowolnym terminie, a sprzedawcy, dzięki rozwiązaniom InPost mogą optymalizować koszty.

Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu InPost
Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu InPost

Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu InPost

Trzeci kwartał był kolejnym, w którym dynamicznie rozwijaliśmy się na każdym z naszych głównych rynków. Rozwój ten był możliwy dzięki konsumentom, którzy cenią w usługach InPost wygodę i elastyczność oraz sprzedawcom e-commerce, którzy znajdują u nas możliwość oferowania szybkich i atrakcyjnych cenowo dostaw dla swoich klientów.

Naszym zdaniem potrzeba poprawy wydajności dostaw i zautomatyzowania rozwiązań ostatniej mili, nigdy nie była większa, gdyż presja inflacyjna, wymuszająca poszukiwanie przez sprzedawców oszczędności, nadal stanowi olbrzymie wyzwanie dla sektora e-commerce.

Pracujemy nad tym, aby zapewnić stały wzrost sprzedaży na kluczowych rynkach: w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii, zarówno w czwartym kwartale jak i w całym 2023 r. Jesteśmy przekonani, że w najbliższej przyszłości otoczenie rynkowe, czyli wysokie koszty paliw, energii, pracy i usług, pozwoli utrzymać wzrost dostaw do urządzeń Paczkomat® oraz w kanale PUDO, które są konkurencyjną cenowo opcją. Biorąc to pod uwagę w trzecim kwartale nadal dynamicznie rozbudowywaliśmy naszą sieć urządzeń Paczkomat® powiększając ją o 2 064 nowych urządzeń i osiągając na koniec kwartału liczbę 26 330 maszyn w całej Grupie.

Strategicznym celem InPost jest stałe podnoszenie efektywności naszych usług, co ma także wymierny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do środowiska. Tylko jeden Paczkomat® w Polsce ogranicza emisję CO2 o 53kg dziennie – czyli tyle, ile rocznie pochłania 3 000 drzew. Ponieważ ograniczenie negatywnego wpływu biznesu na środowisko jest potrzebą chwili, jesteśmy przekonani, że oferta InPost zapewnia bardzo potrzebne rozwiązania dla sektora logistycznego.

Polska

W trzecim kwartale InPost dodatkowo umocnił swoją pozycję, zwiększając liczbę klientów o 13% r/r do 16,3 mln. Wolumen przesyłek wyniósł 124,1 mln, co oznacza wzrost w porównaniu do II kw., kiedy obsłużono ich 122,8 mln. Liczba urządzeń Paczkomat® w Polsce wzrosła od początku roku o 17% do 19 254. Tym samym, aż 59% Polaków ma swój Paczkomat InPost w odległości 7 minut spacerem (55% na koniec III kwartału 2021). Rozbudowa sieci maszyn InPost sprawiła, że ​​Polska posiada najbardziej energooszczędny i ekologiczny na świecie, system dostaw ostatniej mili.

Ostatni raport Gemiusa „E-commerce w Polsce w roku 2022” potwierdził, że kolejny rok z rzędu Paczkomat® InPost jest najchętniej wybieranym sposobem dostawy dla e-kupujących. Aż 81% (+4 p.p. r/r) respondentów zadeklarowało, że jest on najczęściej wybieraną metodą dostaw. Dodatkowo 83% (+2 p.p. r/r) kupujących w sieci postrzega Paczkomat® InPost jako formę dostawy, która najbardziej motywuje ich do zakupów online.

Francja

W trzecim kwartale francuska spółka zależna InPost, Mondial Relay, rosła szybciej niż rynek już czwarty kwartał z rzędu. Wolumen przesyłek Mondial Relay we Francji wzrósł o 34%, przy stagnacji rynku.

W trzecim kwartale Mondial Relay odnotował wzrost przychodów o 34% r/r, oraz wzrost skorygowanej EBITDA o 13,2% do 60 mln zł. Mondial Relay do przejęcia przez InPost w lipcu 2021 r. wykorzystywał wyłącznie punkty odbioru i nadań (PUDO), i nie miał własnych maszyn paczkowych. Od tego czasu InPost rozstawił 1 653 maszyn, z czego 671 zostało rozstawionych w III kwartale.

Mondial Relay widzi duży rynkowy potencjał dla urządzeń InPost we Francji, dlatego zamierza nadal je instalować tak szybko, jak tylko pozwala na to łańcuch dostaw. Dodatkowo Mondial Relay w ostatnim kwartale rozbudowywał sieć magazynów i sortowni, w tym sortownię w Harnes, która obecnie jest największą w całej Grupie InPost. Rozbudowa magazynów i sortowni umożliwi wprowadzenie z początkiem 2023 r, usług dostawy D+1, pod marką Mondial Relay Express. Ta nowa oferta, będzie znaczącym krokiem w rozwoju Mondial Relay na rynku francuskim i ma zapewnić większą wygodę dla klientów i elastyczność dostaw dla sprzedawców.

Test Nokia X30 5G i Portable Wireless Speaker 2 – zestaw z recycylingu

Wielka Brytania

InPost UK zanotował wzrost wolumenów w III kw. O 227% r/r i o 25% w porównaniu z II kw. Te wzrosty zostały osiągnięte mimo spadku całego brytyjskiego rynku e-commerce o 8%. Wzrost wynikał przede wszystkim  z wprowadzenia nowej na rynku brytyjskim, a dobrze znanej w Polsce, usługi dostawy Paczkomat® – Paczkomat®. Usługa spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem klientów. Chociaż duże wolumeny spowodowały przejściowe problemy z wydajnością, dobre przyjęcie tej usługi wskazuje na silne zapotrzebowanie konsumentów na dostawę do punktu.

Aby sprostać dodatkowemu zapotrzebowaniu na przepustowość sieci, InPost kontynuował instalację nowych maszyn w lokalizacjach o większym natężeniu ruchu. Firma na koniec III kwartału posiadała 4 333 urządzeń Paczkomat®, o 38% więcej niż na koniec 2021 roku. W największych miastach – Londyn, Birmingham i Manchester – 46% mieszkańców ma 7 minut spacerem do najbliższego urządzenia Paczkomat® InPost.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl