Smart home – aby nie siedzieć po ciemku

Smart home – aby nie siedzieć po ciemku – jak oszczędniej oświetlać mieszkania?

Wieczory stają się coraz dłuższe, a niedawna zmiana czasu na zimowy sprawiła, że już około 16 robi się ciemno. To zaś sprawia, że wcześniej włączamy światło, co w czasie rosnących kosztów energii elektrycznej odczuwalnie odbija się na rachunkach za prąd. Niemniej nikt nie powinien musieć siedzieć po ciemku, jeśli nie ma na to ochoty. Jak więc zaoszczędzić na elektryczności w zimowym okresie? Z pomocą przychodzą rozwiązania smart home, które pozwalają mądrze zarządzać zużyciem prądu.
po ciemku
Nie ma co ukrywać – poza surwiwalowcami nikt już nie wyobraża sobie życia bez sprzętów elektrycznych. Producenci nieustannie prześcigają się w tworzeniu nowych produktów, które ułatwiają nam codzienne życie, lecz potrzebują one prądu. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatniego dziesięciolecia Polacy zwiększyli zużycie energii elektrycznej niemalże o 1/31. Na szczęście powstają rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia opłat za prąd oraz ogrzewanie.
Smart home w służbie oszczędności
Urządzenia smart home powstały nie tylko po to, by ułatwiać życie użytkownikom, ale też by pomagać im w oszczędzaniu, co ma szczególne znaczenie w obecnych czasach wysokich kosztów. Dzięki integracji produktów smart, takich jak np. centrala sterująca TaHoma switch czy jej mniejszy odpowiednik – Connectivity kit, ze specjalnymi aplikacjami w smartfonach, użytkownicy mają stały dostęp do monitorowania stanu swoich urządzeń elektrycznych.
To przydatna funkcja, szczególnie gdy zdarza nam się w pośpiechu wychodzić z domu, np. do pracy, i zapominamy zgasić światło. Dzięki aplikacji można zrobić to zdalnie, z dowolnego miejsca. Użytkownik na ekranie smartfona może od razu sprawdzić, czy akcja została już wykonana prawidłowo. Rozwiązanie to przydaje się również w czasie wakacji, bo pozwala oświetleniem symulować obecność domowników, nawet gdy w rzeczywistości odpoczywają poza domem.
– Priorytetem dla producentów rozwiązań smart home, a więc i dla Somfy, jest takie projektowanie urządzeń, by były one jak najbardziej użyteczne dla naszych klientów. Chcemy zadbać nie tylko o komfort, ale również o to, by nasze produkty działały jak najbardziej ekonomicznie. Dlatego stale rozwijamy gamę rozwiązań, które pozwolą na efektywne zarządzanie zasobami energetycznymi w każdym domu – mówi Maciej Gąszczak, Product Manager w Somfy Polska.
Wydatki na energię to nie tylko kwestie związane z elektroniką, ale również z ogrzewaniem. Tu z pomocą także przychodzą inteligentne, a często nieoczywiste rozwiązania. Mowa m.in. o roletach z napędem smart. Dzięki specjalnym czujnikom są w stanie otwierać się, gdy na okno padają promienie słoneczne i zamykać, gdy słońce przestanie naświetlać daną stronę budynku. To sprawia, że pomieszczenia w domu w naturalny sposób nagrzewają się i dłużej utrzymują ciepło. Tym samym domownicy nie muszą tak intensywnie dogrzewać mieszkania, przez co zmniejszają się ich rachunki za energię.
Pomogą też dobre nawyki
Urządzenia smart home to dopełnienie oszczędzania, jednak kluczowe są dobre nawyki domowników. Zostawianie włączonego światła, gdy nikogo już nie ma w pomieszczeniu, czy pozostawianie podpiętej do kontaktu ładowarki to tylko niektóre grzeszki, z których większość osób nie zdaje sobie sprawy. Warto więc zadbać o to, by nie tracić bez sensu energii i uważniej korzystać z dobrodziejstw technologicznych. Tyczy się to również dzieci – ograniczenie czasu, który najmłodsi spędzą z komputerem, smartfonem czy tabletem pomoże nie tylko zaoszczędzić, ale też pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka.
Dobrym rozwiązaniem jest także wymiana starych sprzętów na te nowszej generacji. To wydatek, który jednak w niedługim czasie się zwraca. Nowa elektronika jest projektowana tak, by działać efektywniej i zużywać mniej energii. Przy remoncie czy zaplanowanej wymianie sprzętów domowych warto zatem zwrócić uwagę na jego klasę energetyczną, a także na okres gwarancji (w Somfy może być to aż 7 lat). Niepotrzebny już sprzęt z łatwością można oddać do specjalnych punktów, a nawet zamówić darmową usługę odbioru urządzeń bezpośrednio z domu.

1https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/w-2022-zmiany-nawykow-pozwola-zredukowac-zuzycie-energii-nawet-o-20-proc

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl