Cukrzyca – gorzkie statystyki

Cukrzyca – gorzkie statystyki

Cukrzyca, z powodu swojej powszechności uznana jest za chorobę cywilizacyjną. Według Narodowego Funduszu Zdrowia do 2030 roku dotknie ona już 10 proc. Polaków. Tymczasem ryzyko zachorowania można znacząco ograniczyć poprzez odpowiedni styl życia i profilaktykę zdrowotną. Aby podnosić społeczną świadomość na ten temat oraz wspierać osoby chore 14 listopada ustanowiono Światowym Dniem Walki z Cukrzycą.

Cukrzyca

Od kilkudziesięciu lat akcja ma uświadamiać społeczeństwu skalę zachorowalności na cukrzycę, a także związanych z nią zagrożeń. O tym, że problem jest poważny świadczy chociażby fakt, że to pierwsza choroba niezakaźna, która została zaklasyfikowana przez ONZ jako epidemia XXI wieku. W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób, z czego 20 proc. nawet o tym nie wie – podaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Eksperci wskazują, że jeśli ta dynamika się utrzyma to w 2030 roku liczba chorych może wzrosnąć nawet do 4,2 mln.
Jak wynika z badania Nationale-Nederlanden w 2021 roku ponad jedna trzecia Polaków (35 proc.) nie wykonała żadnych podstawowych badań kontrolnych, takich jak morfologia. Tymczasem profilaktyka jest kluczowa. Cukrzyca może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów i przez to nie zostać rozpoznana na czas. W wielu przypadkach chorobie można zapobiec, a przynajmniej zminimalizować jej skutki.

W około 90 proc. przypadków lekarze diagnozują cukrzycę typu II, której występowanie warunkują czynniki ryzyka wynikające z niezdrowego trybu życia. Oznacza to, że nasz wpływ na pojawienie się i rozwój choroby jest znaczący. Dlatego od lat apelujemy do Polaków, aby zatroszczyli się o swoje zdrowie. Profilaktyka naprawdę ma sens i pozwala uniknąć zachorowania na cukrzycę lub wykryć ją na wczesnym etapie. Chcemy przekonać do tego jak najwięcej osób – mówi Joanna Walczuk, dyrektor ds. produktów Nationale-Nederlanden.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie ubezpieczyciela, tylko połowa Polaków uważa, że prowadzi zdrowy tryb życia. Podczas gdy to właśnie brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta czy stosowanie używek prowadzą do otyłości. Ta z kolei stanowi główny czynnik zwiększający prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu II.
Groźne są również następstwa i powikłania wynikające z choroby, które istotnie wpływają na jakość i długość życia chorego. Wśród nich są m.in.: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, utrata wzroku czy zespół stopy cukrzycowej. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać, że profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby naprawdę mogą uratować zdrowie i życie.

Leczenie cukrzycy jest wymagające i kosztowne. Niezbędna jest również zmiana dotychczasowych nawyków i podporządkowanie się chociażby żywieniowym rygorom. Jednak jeśli w grę wchodzi życie i zdrowie jest to inwestycja, której nie można odkładać na później. Chcemy edukować społeczeństwo, jakie działania – w tym profilaktykę finansową – warto podejmować, aby zminimalizować ryzyko zachorowania oraz odpowiednio zabezpieczyć się na taki wypadek – mówi Joanna Walczuk.

By zapewnić klientom wsparcie i ochronę w tym zakresie, Nationale-Nederlanden oferuje  ubezpieczenie na wypadek diagnozy cukrzycy. Skierowane jest do osób zdrowych, jak i do pacjentów chorujących na cukrzycę typu I i II, będących pod stałą kontrolą lekarzy specjalistów. To unikalny, jedyny na polskim rynku produkt zapewniający całościowe wsparcie w razie wystąpienia tej choroby. Ubezpieczenie zapewnia wypłatę comiesięcznego świadczenia w przypadku niezdolności do pracy. Co więcej, klienci mogą liczyć na otrzymanie pieniędzy po przebytej operacji związanej z cukrzycą, a także w przypadku wystąpienia powikłań cukrzycowych. Ubezpieczyciel zapewnia również pomoc w uzyskaniu dostępu do specjalistów takich, jak diabetolog, okulista, chirurg, psycholog czy urolog.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl