SpeedTest.pl – cykliczny ranking Internetu 5G

SpeedTest.pl – cykliczny ranking Internetu 5G

Wzrost popularności technologii piątej generacji, zwiększenie zasięgu sieci 5G, coraz większa penetracja urządzeń oraz idący za tym wzrost liczby testów w aplikacjach to główne powody uruchomienia nowego cyklicznego rankingu Internetu 5G na SpeedTest.pl.

W październiku 2022 r. zwycięzcą rankingów w podstawowych kategoriach “Internet domowy” i “Internet mobilny” został T-Mobile (download odpowiednio 222 i 44 Mb/s). W rankingach najnowocześniejszych technologii liderzy są inni – w przypadku światłowodu FTTH dominuje Orange (256 Mb/s), a w kategorii 5G, Plus oferuje Internet ponad dwukrotnie szybszy od konkurencji (139 Mb/s) i ponad trzykrotnie szybszy od najpopularniejszej obecnie technologii mobilnej – LTE.

Dane źródłowe (3,6 mln testów prędkości w październiku w Polsce) pochodzą z aplikacji SpeedTest.pl:

Ranking Internetu 5G

Rozpoczniemy nietypowo, bo od rankingu 5G, który jako część rankingu mobilnego od tego miesiąca będzie miał charakter cyklicznego raportu. Wynika to ze wzrostu popularności technologii piątej generacji, zwiększenia zasięgu sieci 5G, coraz większej penetracji urządzeń oraz idącego za tym wzrostu liczby testów w aplikacjach SpeedTest.pl (obecnie testy 5G stanowią ponad 5% wszystkich testów w sieciach mobilnych).

W dalszym ciągu jedynym operatorem posiadającym dedykowane pasmo pod rozwój sieci 5G jest Plus. Nie dziwi więc, że jest on liderem w tej kategorii ze średnią prędkością pobierania 139,2 Mb/s, “nokautując” wręcz pozostałych operatorów oferujących 5G na pasmach współdzielonych z LTE (download 66-72 Mb/s). Prędkość 5G Plusa utrzymuje się od co najmniej roku na stabilnym poziomie, co sugeruje że pojemność sieci jest wciąż w dobrej kondycji.

Operator Pobieranie [Mb/s] Wysyłanie [Mb/s] Ping [ms] Liczba testów
Plus 139,2 18,3 33 4 tys.
Play 72,3 21,6 26 4 tys.
Orange 70,3 27,1 24 1 tys.
T-Mobile 66,3 25,3 28 3 tys.

 

Więcej szczegółów w poniższym wpisie na blogu:

https://www.speedtest.pl/wiadomosci/rankingi/najszybsze-5g-w-plusie/

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl