Przewidywania – sektor technologiczny A.D.2023

Przewidywania – sektor technologiczny A.D.2023

Jak będzie wyglądał sektor technologiczny w 2023? Przewidywania firmy Dynabook

Biorąc pod uwagę komplikacje spowodowane pandemią, sytuacją makroekonomiczną i cenami energii, prognozowanie, co może przynieść rok 2023 nie jest prostym zadaniem.

Obecny stan rynku nowych technologii pozostaje niepewny, a firmy nadal muszą dokonywać rozsądnych inwestycji. Ma to służyć zapewnieniu przedsiębiorstwom stabilizacji, rozwoju i sukcesów na rynku. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka prognoz dotyczących tego, jakie technologie i rozwiązania nabiorą tempa w przyszłym roku.

Test Dynabook Portege X30L-K – doskonały towarzysz w podróży

Aktualizacja starych urządzeń przyczyni się do oszczędzania energii

Zrównoważony rozwój to jeden z głównych trendów nadchodzącego roku. Chociaż o tym temacie mówi się już od wielu lat, potrzeba stosowania zrównoważonych praktyk w biznesie staje się coraz ważniejsza. Kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze (ESG) stale nabierają większego znaczenia, zwłaszcza w obliczu niedawnego wzrostu cen energii, który dotknął firmy we wszystkich branżach. Wchodząc w rok 2023, przedsiębiorstwa będą starały się dokonywać bardziej zrównoważonych wyborów. Jednym z obszarów, na którym prawdopodobnie skupi się ich uwaga, będzie stosowanie najnowszych technologii, które zagwarantują oszczędność energii i bycie bardziej przyjaznym dla środowiska.

Z naszych badań wynika, że 64% europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) uważa decyzje dotyczące zakupu laptopów za ważniejsze niż przed pandemią, a praca hybrydowa dla wielu pozostaje normą. Starsze urządzenia mają tendencję do pogarszania żywotności swoich baterii, przez co użytkownicy częściej podpinają zasilacz do prądu, aby nieprzerwanie korzystać ze swoich narzędzi. To, w połączeniu ze wzrostem kosztów energii, oznacza, że firmy będą musiały postawić na nowsze technologie, które zapewnią lepszą wydajność baterii. Również technologie o mniejszym wpływie na środowisko i społeczeństwo będą stanowić obszar, na który niektórzy zaczną zwracać uwagę podczas zakupów nowego sprzętu.

Wymiana urządzeń jest kluczowa dla rozwoju i odporności biznesu. Firmy będą musiały także nauczyć się bardziej etycznego sposobu pozbywania się starych urządzeń poprzez m.in. odsprzedaż czy recykling, co ostatecznie zmniejszy ich ślad węglowy.

Kolejne inicjatywy w walce z niedoborem specjalistów na rynku IT

Z powodu zarówno COVID-19, jak i Brexitu, brytyjskie przedsiębiorstwa borykają się obecnie z brakiem wykwalifikowanych specjalistów IT. Ostatnie badania Virgin Media O2 wykazały, że niedobory kadry IT spowodowane COVIDem kosztują brytyjską gospodarkę 12 miliardów funtów rocznie.

Opłacalnym sposobem na znalezienie nowych talentów w branży technologicznej jest inwestowanie w szkolenia z zakresu umiejętności cyfrowych i programy rekrutacyjne. Niezależnie od tego, czy nowi pracownicy przychodzą do firmy prosto z uniwersytetu, z programów rekrutacyjnych dla absolwentów, czy też są to osoby zmieniające pracę, firmy oferujące programy szkoleniowe będą w stanie przygotować ich do nowego stanowiska i pozwolą im nabyć niezbędny zestaw umiejętności.

Innym sposobem na poradzenie sobie z deficytem kadr, jest umożliwienie wysoko wykwalifikowanym pracownikom odgrywania głównej roli w zarządzaniu i wspieraniu pracowników, gdy pracują zdalnie. Komunikacja twarzą w twarz kultywuje silne poczucie zaangażowania pracowników. W związku z tym, firmy, które wdrażają udany i dostosowany do potrzeb model pracy hybrydowej, mogą podnieść poziom umiejętności swoich zespołów, dzięki wykorzystaniu rozwiązań opartych na chmurze.

Przy stale rozwijającej się technologii i modelach biznesowych, w 2023 roku przedsiębiorstwa będą musiały postawić na programy szkoleniowe i programy dla absolwentów. Wszystko to, aby podnieść poziom umiejętności przyszłych pracowników i przygotować ich do pracy w hybrydowym świecie.

Bezpieczeństwo pracowników w systemie hybrydowym

Praca hybrydowa przyniosła wiele korzyści firmom i pracownikom. Jednocześnie, zwiększyła poziom ryzyka związanego z bezpieczeństwem danych, dlatego jego przestrzeganie musi pozostać kwestią nadrzędną i głównym elementem strategii biznesowych we wszystkich branżach.

O ile duże organizacje dążą do zwiększenia swoich zabezpieczeń, nasze badania wykazały, że tylko 46% europejskich małych i średnich przedsiębiorstw uważa poprawę swojej infrastruktury cyberbezpieczeństwa za priorytet inwestycyjny na najbliższe 12 miesięcy. To oznacza, że wciąż wiele firm nie koncentruje swoich wysiłków na bezpieczeństwie i pokazuje, że w całej branży nie robi się wystarczająco dużo, aby zapobiec cyberatakom.

W 2023 roku małe i średnie firmy powinny uznać to za główny punkt swoich strategii i zadbać o zaostrzenie środków bezpieczeństwa. Powinny upewnić się także, że pracownicy zdalni korzystają z rozwiązań opartych na chmurze. W zmniejszeniu tego ryzyka może pomóc zapewnienie pracownikom bezpiecznych urządzeń, które zawierają takie funkcje, jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe czy Windows 11.

Test Huawei Mate 50 Pro – cyfrówkę chowam do szuflady

Problemy z łańcuchem dostaw zmaleją

Problemy z łańcuchami dostaw, spowodowane między innymi pandemią, będą się utrzymywać także w przyszłym roku. Prawie 1/4 (23%) przedsiębiorstw przewiduje, że będzie to wyzwanie do co najmniej przyszłego lata. W ostatnim czasie nie pomogły również globalne problemy gospodarcze, które ostatecznie doprowadziły do spadku dostaw urządzeń w całej Europie.

Jednak w 2023 roku widzimy światełko w tunelu. Gdy łańcuchy dostaw zaczną się stabilizować, rynek będzie mógł przestawić się na podaż nadążającą za popytem i powrócić do pewnego stopnia normalizacji dostaw w oczekiwanych ramach czasowych. Istnieje również prawdopodobieństwo, że organizacje zaczną otwierać zakłady w nowych lokalizacjach. Tym samym zwiększą produkcję i zaczną zapobiegać globalnym problemom, które obecnie je dotykają.

Technologie zwiększające produktywność pracowników MŚP

19% europejskich MŚP wymieniło produktywność pracowników jako największe wyzwanie. Dla większości firm, a zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, każda utrata produktywności może być kosztowna. Dlatego tak ważne w 2023 roku będzie wsparcie pracowników w tej kwestii.

W celu zwiększenia wydajności i ponownego zaangażowania pracowników zdalnych, małe i średnie przedsiębiorstwa zaczną zwracać uwagę na takie rozwiązania technologiczne, jak odpowiednie urządzenia, narzędzia bezpiecznej komunikacji i akcesoria do urządzeń. To wszystko w celu zwiększenia wydajności i ponownego zaangażowania pracowników zdalnych. W 2023 r. prawdopodobnie zobaczymy również, przesunięcie budżetów IT w kierunku bardziej niezawodnych rozwiązań technicznych i zwiększonego wsparcia informatycznego. Dzięki temu, pracownicy będą czuli wsparcie, niezależnie od tego, z jakiego miejsca pracują.

Wnioski

Obecna sytuacja makroekonomiczna w połączeniu z trwającym globalnym kryzysem energetycznym spowodowała w ubiegłym roku “efekt falowania” w niemal każdym sektorze. Wkraczając w rok 2023, kiedy to firmy starają się zaistnieć w tym hybrydowym, nieustannie zmieniającym się krajobrazie, ważne jest, aby przedsiębiorstwa nadal traktowały priorytetowo swoje budżety IT, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do rozwoju.

konkurs – „Czy znasz to miejsce”

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: