Jazda konna dla początkujących. Sprawdź co powinieneś wiedzieć

Jazda konna dla początkujących. Sprawdź co powinieneś wiedzieć

Sportów związanych ze zwierzętami nie ma zbyt wiele, jednak są one niebywale pasjonujące. Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo rozpocząć taką przygodę. Jazda konna dla osoby początkującej może być czymś nieco strasznym, ale i ekscytującym. Warto, byście jednak poznali cenne wskazówki, które pomogą wam w rozpoczęciu przygody z profesjonalnym jeździectwem i tym rekreacyjnym.

Jazda konna
foto: freepik.com

Jazda konna – Sport nie dla każdego

Jak możecie się domyślać, sportów takich jak jazda konna nie podejmuje się każda osoba. W przeciwieństwie do snowboardu, nart, czy jazdy na rowerze, mamy tu do czynienia z żywym stworzeniem, które jest od nas co najmniej dwa razy większe. Co więcej, w dużej mierze od niego zależy, czy w ogóle zechce z nami współpracować. Dlatego też liczy się tutaj relacja konia z człowiekiem.

Reklamy

Osoby, które więc niekoniecznie przepadają za końmi, raczej nie będą chętnie do przebywania w ich pobliżu, czy jeżdżenia na ich. Są również takie osoby, które najzwyczajniej w świecie boją się kontaktu z takim stworzeniem. Dlatego też warto najpierw zapoznać się z koniem, na którym będziecie mieli odbyć jazdę, a dopiero później na niego wsiadać i zdobywać jego zaufanie.

Jazda konna ma jednak popularne zawody, które są oglądane nie tylko przez jej miłośników. Skoki, jak i wyścigi są chętnie oglądane przez rozmaite osobistości przede wszystkim przez przyjemność obstawiania faworyta. Jeśli chcecie rozpocząć przygodę z przewidywaniem wyniku, to zachęcamy do skorzystania z promocji bonus bez depozytu. Otrzymacie go za rejestrację u bukmachera.

Jeździectwo dla początkujących – Co warto wiedzieć?

Co powinniście wiedzieć przed przystąpieniem do pierwszego treningu jeździeckiego. Warto wiedzieć, że jeśli jazda trwa godzinę, to często dolicza się do tego jeszcze pół godziny do przygotowania konia. Mowa oczywiście o wyczesaniu, osiodłaniu, czy też wyczyszczeniu kopyt konia. Na pierwszej jeździe koń może być już przygotowany lub instruktor pokaże wam, jak wykonać poszczególne działania.

Zachęcamy do tego, żebyście tuż przed jazdami odbyli ćwiczenia rozciągające. Ułatwią wam one wspięcie się na siodło konia, ale też zniwelują przyszłe zakwasy. Niektórzy instruktorzy stawiają na to, że rozciąganie się jest częścią treningu, natomiast nie jest to reguła w każdej stadninie. Bez wątpienia wasze początki w stajni będą mocno okraszone wiedzą merytoryczną.

Instruktor wyjaśni specyfikę i naturę zwierzęcia, które jest raczej płochliwe, a w dodatku mają one ograniczone pole widzenia. Pierwsze lekcje jazdy często odbywają się na tak zwanej lonży, czyli bardzo długiej linie zawieszonej na kantarze konia. Dzięki temu instruktor prowadzi zwierzę w kółko i panuje nad nim w momencie, gdy wy uczucie się podstaw kierowania nim.

Jazda konna – Pokonajcie swoje bariery

Jazda konna jest wymagającym sportem, jednak bez wątpienia wartym swojego czasu i cierpliwości. Wiele osób pomimo braku pasji płynącej w stosunku do koni, jednak chętnie obserwują zmagania sportowe w formie wyścigów lub skoków. Obstawianie bez wątpienia nadaje całości znacznie większych emocji, zwłaszcza kiedy znacie się na rzeczy.

Konie, jako zwierzęta są trudne do budowania relacji, jednak kiedy się je pozna, bez wątpienia stracicie głowę. Zaopatrzcie się na pierwsze zajęcia w wygodne przylegające spodnie, które mogą być legginsami z grubszego materiału. Nie zakładajcie dżinsów oraz nie kupujcie całego ekwipunku bez odbycia, choć kilku pierwszych jazd z instruktorem. Musicie być pewni, że jest to coś, z czym wiążecie przyszłość.

Dopiero wtedy warto zainwestować w toczek, sztyblety, bacik, czy też bryczesy, które są podstawą w jeździe konnej.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter
[mc4wp_form id="314"]