Ranking internetu Warszawa – jak wybrać najlepszego dostawę?

Ranking internetu Warszawa – jak wybrać najlepszego dostawę?

Według SpeedTest w I kwartale 2022 roku średnia prędkość internetu w Polsce przekroczyła 100 Mb/s. Dynamicznie rozwija się w naszym kraju sieć światłowodów, dzięki czemu coraz więcej Polaków może korzystać z bardzo szybkiego połączenia. Średnia prędkość pobierania według testów zbliża się u popularnych dostawców do 200 MB/s. Jak wybrać najlepszą ofertę dostępu do sieci w Warszawie? Sposobem na to jest ranking internetu stacjonarnego dostępny online. Jakie informacje są w nim kluczowe?

Ranking internetu
Freelance woman

Wybieramy internet stacjonarny w Warszawie – na co zwrócić uwagę?

Mieszkańcy miast mają do wyboru najczęściej zdecydowanie więcej ofert niż żyjący w małych miejscowościach. Na wsi w dalszym ciągu nie łatwo skorzystać ze światłowodu. Nadal Polska słabo wypada pod względem dostępu do internetu stacjonarnego na tle innych krajów Unii Europejskiej. Okazuje się, że tylko w 3 państwach dostęp ten ma mniej niż 90 proc. gospodarstw domowych. Poza Polską dotyczy to Finlandii i Litwy. Takie wnioski płyną z opracowania Komisji Europejskiej Broadband Coverage in Europe 2021. Jeśli chodzi o dostęp do sieci na wsi, to i w tym przypadku Polska lokuje się nisko – znajduje się wśród krajów, w których mniej niż 80 proc. mieszkańców może skorzystać z internetu stacjonarnego.

Dużo łatwiej mają pod tym względem mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa. Często mogą przebierać w ofertach, a sposobem na wybór najlepszej jest ranking internetu stacjonarnego jak choćby ten: https://teletropiciel.pl/internet/warszawa. Obejmuje on propozycje różnych firm, zwraca uwagę na istotne parametry. Nie zawsze ta najtańsza propozycja musi być dla klienta najlepsza. Na co zwrócić uwagę, wybierając internet stacjonarny?

Prędkość pobierania

W rankingu internetu stacjonarnego jest to parametr podawany w MB/s i oznacza, ile maksymalnie danych można pobrać z sieci w jedną sekundę. Im więcej, tym lepiej. To od tego parametru zależy, jak długo będziemy czekać na pobranie plików. Jest również istotny w czasie oglądania filmów online – bez wystarczającej prędkości nie będziemy w stanie tego robić. Obecnie najczęściej propozycje operatorów zaczynają się od 100 Mb/s. Natomiast to nie oznacza, że prędkość zawsze będzie taka. To zależy od wielu czynników – m.in. rodzaju połączenia (kablowe czy Wi-Fi), a także liczby korzystających aktualnie z sieci.

Prędkość wysyłania danych

Jest niższa niż pobierania. Ma znaczenie, kiedy wysyłamy pliki do sieci, np. dodajemy film na YouTube. Im wynosi więcej, tym oczywiście lepiej. W tym przypadku również realna prędkość zależy od wielu czynników – m.in. liczby korzystających z sieci. Operatorzy informują w ofertach o różnych wartościach – przeważnie wynosi ona od kilku do kilkudziesięciu procent prędkości pobierania danych.

Limit danych

Ten parametr jest podawany w opisach ofert, ale głównie dla pewności klientów, gdyż od dawna standardem są propozycje bez takiego limitu. To oznacza, że możemy korzystać z sieci tyle, ile potrzebujemy. Limity danych pojawiają się, ale w przypadku ofert internetu mobilnego. Wówczas po przekroczeniu określonego transferu w miesiącu sieć zwalnia do minimalnej prędkości, a przynajmniej tak jest najczęściej. W przypadku propozycji stacjonarnego dostępu do sieci nie ma takich ograniczeń, a przynajmniej nie występują w przypadku ofert znanych dostawców. Warto zerknąć dla pewności, czy aby na pewno nie obowiązuje taki limit.

Okres umowy

Najczęściej firmy proponują zawarcie jej na 12-24 miesiące. Która jest lepszym wyborem? Teoretycznie w tej branży oferty szybko się zmieniają, więc po roku mogą być dostępne dużo lepsze propozycje. To jednak nie problem. Po pierwsze dłuższa umowa często oznacza niższy abonament. Po drugie – w wielu przypadkach firmy zachęcają do przedłużenia umowy i skorzystania z aktualnych warunków – podpisania aneksu. Natomiast musimy też uwzględnić, czy zamierzamy w danym lokalu mieszkać przez dłuższy okres, czy to mieszkanie tylko na najbliższy rok.

Wysokość abonamentu

Oczywiście cena jest istotna, ale nie zawsze powinna być najważniejsza. Warto porównać parametry oferty i zwrócić uwagę na ewentualne dodatki. Wraz z internetem można najczęściej zawrzeć umowę na pakiet kanałów telewizyjnych. Przeważnie wiąże się to z rabatami i taniej wychodzi zawarcie umowy z jedną firmą niż z dwiema na różne usługi. Oczywiście należy uwzględnić, jakie kanały obejmuje propozycja.

Na czym polega promocja?

Dostawcy internetu najczęściej proponują promocje na start. Może to być zniżka, która obowiązuje przez 3-6 miesięcy albo dłuższy okres. Bardzo prawdopodobne, że przez dany czas będziemy mogli bez opłat korzystać z pakietu telewizji, ale później za niego zapłacimy. Dlatego porównując ceny, bierzmy pod uwagę średnią kwotę abonamentu obowiązującą przez cały okres umowy. Uwzględnijmy koszt po zakończeniu promocji. Być może to oferta konkurencji bez okresowego rabatu okaże się atrakcyjniejsza.

Ranking internetu Warszawa – podsumowanie

Powyższe informacje sprawdzą się nie tylko w przypadku Warszawy, ale również przy analizowaniu rankingów internetu dotyczących innych miast. Nie wszędzie jednak mamy tak duży wybór jak w stolicy. Ponadto pamiętajmy, że nie każda oferta dostępna jest we wszystkich częściach miasta. To wymaga weryfikacji.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: