AI chroni przed hakerami

AI chroni przed hakerami

Przyspieszona transformacja cyfrowa zwiększyła ryzyko nadużyć. Firmy na całym świecie tracą z powodu oszustw prawie 5 bilionów dolarów rocznie. Organizacje bronią się za pomocą sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i zaawansowanej analityki.

Rosnąca skala i różnorodność nadużyć stawia przed organizacjami nowe wyzwania w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa. Choć wiele metod oszustów jest nam znanych, wciąż są one skuteczne. Jedną z nich jest phishing, czyli podszywanie się pod banki, szkoły czy urzędy w celu wyłudzenia danych. Przestępcy wysyłają ofierze wiadomości, które do złudzenia przypominają oficjalne komunikaty, po czym za pomocą zainfekowanego linku włamują się na konta bankowe. Inną często stosowaną metodą oszustwa, którą ułatwiają wycieki danych, jest kradzież tożsamości. Korzystając z cudzych danych osobowych, oszuści mogą wyłudzać kredyty, prowadzić fałszywą działalność czy zawierać umowy, za które odpowiedzialność spada na ofiarę.

Recenzja Green Cell PowerPlay20 – taki power bank to skarb

Powiązane z opisaną metodą są przypadki przejęcia konta bankowego – przypadki tym częstsze, że hakerzy włamują się na konto za pomocą danych wykradzionych podczas transakcji internetowych, których liczba wzrosła w czasie pandemii. Oszuści uciekają się też do starszych metod, choć przeniesionych w cyfrowe realia. Należą do nich oszustwa „na zaliczkę”, w których ofiara zostaje poproszona o przesłanie sumy pieniędzy z obietnicą nagrody za pomoc.

Ogromne straty firm

Association of Certified Fraud Examiners wskazuje, że na samych tylko wewnętrznych oszustwach przedsiębiorcy tracą rocznie 4,7 biliona dolarów. Wyłudzenia pochodzące z zewnątrz pozbawiają ich jeszcze większych sum. Dobrym przykładem jest branża ubezpieczeniowa — co najmniej 10 proc. składanych wniosków o odszkodowanie zawiera pewien stopień oszustwa. W miarę jak przestępcy znajdują nowe sposoby wykorzystania technologii cyfrowych do realizacji swoich planów, specjaliści ds. przeciwdziałania nadużyciom finansowym muszą dysponować odpowiednimi technologiami, aby wyprzedzać wyrafinowane oszustwa. Dlatego firmy sięgają po zaawansowaną analitykę.

Najważniejsze są profesjonalne narzędzia i świadomość

Jak pokazuje raport ACFE, opracowany we współpracy z firmą SAS, dużą rolę w obronie przed cyfrowymi oszustami odgrywa analityka. 97% ekspertów pytanych w badaniu uważa, że narzędzia analityczne stanowią kluczową broń w przeciwdziałaniu zagrożeniom. Ponad połowa przedstawicieli przedsiębiorstw potwierdza, że wykorzystuje metody analityczne do wykrywania podejrzanych operacji. Natomiast 2/3 ocenia, że użycie tych technologii wzrośnie jeszcze w ciągu najbliższych 2 lat. Rośnie też zakres stosowania technik AI i uczenia maszynowego, liczba takich rozwiązań w najbliższych latach ma się podwoić.

Organizacje wykorzystują również inne technologie. Rośnie zainteresowanie m.in. fizyczną i behawioralną biometrią, rozpoznawaniem obrazów, automatyzacją procesów, blockchainem czy technologiami wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) rzeczywistości. Obecnie stosowanie powyższych rozwiązań technologicznych przez organizacje, waha się pomiędzy 7% (VR/AR) a 34% (fizyczna biometria). Wśród respondentów, którzy nie wykorzystują żadnej z nowoczesnych technologii, przewidywane jest ich wdrożenie w czasie nie dłuższym niż dwa lata.

Równie ważnym czynnikiem w walce z nadużyciami jest edukacja:

Ograniczenie prób oszustw, które psują wyniki finansowe firm, zaczyna się od budowania świadomości — przekonuje CEO ACFE, Bruce Dorris.

Poza tym, specjaliści w zakresie zwalczania nadużyć muszą być wyposażeni w technologię i know-how niezbędne do wykrywania oraz zapobiegania coraz bardziej wyrafinowanym przestępstwom – dodaje ekspert. Najnowsze narzędzia analityczne umożliwiają monitorowanie nieuczciwych zachowań w czasie rzeczywistym. Dzięki temu dedykowane zespoły mogą szybciej zareagować. System w sprawny sposób integruje dane w obrębie całej firmy, pozwalając na szybkie połączenie faktów i zdarzeń. Wdrażając taki system, firma może zidentyfikować luki w procesach, zaprojektować stałe mechanizmy kontrolne, a w efekcie zminimalizować skalę działania oszustów.

Modele predykcyjne sposobem na oszustów

W czasie pandemii COVID-19 liczba prób wyłudzeń pieniędzy znacznie wzrosła. Firma Niubiz, platforma do płatności cyfrowych z Peru, postanowiła wprowadzić rozwiązanie SAS Fraud Management. Narzędzie, które wykorzystuje modele predykcyjne oparte na uczeniu maszynowym, pomogło Niubiz zapobiec ponad 5 tysiącom wyłudzeń, a w ślad za tym roczna liczba oszustw spadła o 23 proc.

Oprócz poprawy wskaźników wykrywania oszustw zaobserwowaliśmy też znaczny wzrost liczby zatwierdzanych transakcji — podkreśla Edwin Orduz, Fraud Prevention Manager w Niubiz. — Oprogramowanie SAS wpływa na wyniki finansowe, ponieważ poprawia doświadczenie klienta — dodaje Orduz.

 Więcej informacji w raporcie 2022 Anti-Fraud Technology Benchmarking Report

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: