Ile cali powinien mieć laptop? Co warto wiedzieć?

Jaki rozmiar laptopa będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb? To trudne pytanie, na które możemy sobie odpowiedzieć jedynie po przeanalizowaniu każdej z dostępnych na rynku opcji. Co daje nam konkretne przekątna ekranu i jakie są zalety poszczególnych wariantów?

Ile cali powinien mieć laptop

Na co wpływa przekątna ekranu laptopa?

Przekątna ekranu laptopa to parametr, który jest brany pod uwagę przy zakupie nowego sprzętu. Nic w tym dziwnego – to istotny czynnik, który wpływa na dalsze decyzje doboru praktycznie wszystkich pozostałych podzespołów laptopa. Przede wszystkim przekątna ekranu jest w stanie w łatwy sposób zobrazować ogólną wielkość urządzenia. Im większa przekątna, tym urządzenie będzie dłuższe i szersze – to przydatna informacja, jeśli szukamy laptopa mieszczącego się w plecaku czy mniejszej torebce. W przeszłości rozmiar urządzenia był także bezpośrednio powiązany z wagą urządzenia, jednak na przestrzeni lat korelacja rozmiaru do wagi nieco się zatarła i nie możemy już być pewni, że duży, 17-calowy laptop zawsze będzie ciężki.

To jednak, na co wpływa przekątna ekranu to komfort użytkowania laptopa. Duże laptopy będą świetną alternatywą dla osób, które cenią sobie pracę w jednym miejscu i nie planują podróżować z urządzeniem zbyt dużo. Takie laptopy wyposażone są z reguły w nieco większą klawiaturę, która ułatwia nawigację po klawiszach. Mniejszy laptop, choć mniej komfortowy, zapewnia nam świetne warunki do szybkiego i bezproblemowego transportu.

Ile cali powinien mieć laptop

Laptopy 13 cali – dla kogo ten typ laptopów?

Laptopy 13 cali to jeden z najmniejszych wariantów urządzeń, które są oferowane przez producentów obecnie. Dzięki małym rozmiarom 13-calowy laptop bez problemu zmieści się w każdej torbie, a nawet nieco mniejszym etui, bo sprawia, że idealnie nadaje się do częstego transportu. Laptop o takich rozmiarach bardzo często cechuje się również niską wagą, której w praktyce nie wpływa w ogóle na ciężar naszego bagażu.

W przeszłości takie urządzenia uchodziły za znacznie gorsze pod kątem technicznym, jednak już dzisiaj możemy przebierać w ofertach nowoczesnych, małych notebooków, które oferują nam nawet 16 GB RAM i niezwykle wytrzymałą baterię, która pozwoli nam na 9 godzin pracy bez ładowania. Małe laptopy 13 cali nie nadają się jednak do pracy stacjonarnej. Wynika to ze zmniejszonego komfortu – mały ekran i dość „ciasna” klawiatura nie zapewni nam odpowiednich doświadczeń podczas grania lub pracy z dużymi arkuszami kalkulacyjnymi.  Oczywiście jest to możliwe przy podłączeniu dodatkowego monitora i zewnętrznej klawiatury, ale generuje to także większe koszty.

Ile cali powinien mieć laptop

Laptopy 15 cali – najważniejsze zalety

Jeśli więc szukamy kompromisu pomiędzy mobilnością naszego laptopa i komfortem pracy przez wiele godzin, warto zwrócić uwagę na laptopy 15 cali.

To sprzęt uniwersalny, który podobnie jak laptopy 14 cali z jednej strony przypadnie do gustu osobom często podróżującym z laptopem, a z drugiej wszystkim tym, którzy ponad wszystko cenią sobie relatywnie szeroki ekran i wygodną klawiaturę. Między innymi to właśnie dlatego laptopy z tej półki rozmiarowej są najpopularniejszym wyborem użytkowników.

Laptopy 17 cali – duże laptopy równie praktyczne w obsłudze?

Laptopy 17 cali to sprzęt, który dedykowany jest osobom ceniącym sobie pracę i rozrywkę stacjonarną. To najczęściej ciężkie, duże i raczej nieporęczne laptopy, które jednak, dzięki wykorzystaniu tak dużego ekranu doskonale sprawdzą się w przypadku grania lub oglądania filmów i seriali.

Droższe warianty laptopów 17-calowych mogą być wyposażone w naprawdę potężne komponenty, czyniąc z nich niezwykle wydajne rozwiązanie technologiczne, zdolne udźwignąć najnowsze gry komputerowe na maksymalnych detalach graficznych. Nie planujemy zbyt często podróżować z laptopem? 17 cali to najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: