Google 2022 – rok w wyszukiwarce – jak, gdzie, kiedy?

Google 2022 – rok w wyszukiwarce – jak, gdzie, kiedy? – wydarzenia w Polsce i na świecie, rodzime produkcje i masa pytań

Google 2022

W tym roku cały świat uważnie przyglądał się Ukrainie. W związku z wojną wywołaną przez Rosję, internauci i internautki szukali informacji o prezydencie Władimirze Putinie czy kursie rubla. Zadawali również wiele pytań: dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę, czy Ukraina jest w NATO lub jak pomóc Ukrainie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się polskie produkcje filmowe: Jak pokochałam gangstera uplasowała się w pierwszej dziesiątce głównej listy i tym samym zdobyła podium kategorii Filmy. Doceniono również serial Wielka Woda.  

Jak co roku Google prezentuje listy haseł najszybciej zyskujących na popularności, zestawienie Rok w wyszukiwarce. Co interesowało internautów i internautki w Polsce i na świecie w 2022 roku? Jakie momenty i wydarzenia przykuły uwagę? Które osoby wzbudziły ciekawość? Ludzie na całym świecie starali się dowiedzieć więcej o wszystkim: jak rozwiązać problemy lokalne i globalne, jak pomóc innym, co się dzieje w świecie popkultury. Podczas gdy Rok w wyszukiwarce wiele mówi o tym, co nas wszystkich łączy, pokazuje też różnice w poszczególnych krajach.

Ukraina, Władimir Putin oraz wojna w Ukrainie – to podium listy haseł zyskujących na popularności w Polsce. Widać również duże zainteresowanie internautów i internautek sytuacją gospodarczą i związanymi z nią tematami: kurs rubla, dodatek osłonowy, Polska Grupa Górnicza, cena paliwa, cukru itp. Z kolei na liście globalnej na pierwszym miejscu pojawiła się gra Wordle – czyżby codzienne odgadywanie pięcioliterowych słów stało się sposobem na życie? Nie zabrakło tematu Ukrainy, sportu, a także zainteresowania królową Elżbietą II.

 

Najszybciej zyskujące na popularności w 2022 r.
Polska Świat
 1. Ukraina
 2. Putin
 3. Wojna w Ukrainie
 4. Polska Grupa Górnicza
 5. Rosja
 6. Kurs rubla
 7. Dodatek osłonowy
 8. Witold Paszt
 9. Jak pokochałam gangstera
 10. PIT2
 1. Wordle
 2. Indie vs Anglia
 3. Ukraina
 4. Królowa Elżbieta II
 5. Indie vs Afryka Południowa
 6. Puchar Świata
 7. Indie vs Indie Zachodnie
 8. iPhone 14
 9. Jeffrey Dahmer
 10. Indian Premier League

 

Ludzie wokół nas

Rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynęła wyraźnie na to, o kogo internauci i internautki pytali Google. Na 1. miejscu polskiej listy znalazł się Władimir Putin (4. miejsce na liście globalnej), a na 3. Wołodymyr Zełenski. Wyszukiwarka otrzymywała również liczne pytania o osobowości ze świata popkultury i show-biznesu. W tegorocznym zestawieniu znaleźć można piosenkarkę, autorkę tekstów i kompozytorkę – Lanberry, a także Sarę James – występ w America’s Got Talent zagwarantował młodej polskiej wokalistce miejsce w pierwszej dziesiątce.

Na liście znalazły się również osoby, wokół których nie zabrakło kontrowersji: Rafalala, Amber Heard, Johnny Depp (na pierwszym miejscu globalnej listy), Will Smith czy Simon Leviev. Ten ostatni wzbudził zainteresowanie dzięki serialowi Netflixa, Oszust z Tindera.

Polska
Ludzie Ludzie, których pożegnaliśmy
 1. Władimir Putin
 2. Rafalala
 3. Wołodymyr Zełenski
 4. Lanberry
 5. Amber Heard
 6. Mata
 7. Jerzy Stuhr
 8. Sara James
 9. Will Smith
 10. Simon Leviev

 

1.      Witold Paszt

2.      Królowa Elżbieta II

3.      Jerzy Urban

4.      Dawid Ozdoba

5.      Ewa Ampulska

6.      Piotr Balicki

7.      Anne Heche

8.      Jerzy Połomski

9.      Jerzy Trela

10.   Ludwik Dorn

 

Świat
Ludzie Ludzie, których pożegnaliśmy
 1. Johnny Depp
 2. Will Smith
 3. Amber Heard
 4. Władimir Putin
 5. Chris Rock
 6. Novak Djokovic
 7. Anna Sorokin (Delvey)
 8. Andrew Tate
 9. Rishi Sunak
 10. Simon Leviev

 

 1. Królowa Elżbieta II
 2. Betty White
 3. Anne Heche
 4. Bob Saget
 5. Aaron Carter
 6. Olivia Newton-John
 7. Ray Liotta
 8. Taylor Hawkins
 9. 安倍 晋三 (Shinzo Abe)
 10. Ivana Trump

 

W tym roku pożegnaliśmy wiele znanych postaci świata polityki i kultury. Wśród osób, które odeszły, na 1. miejscu listy wyszukiwań znalazł się Witold Paszt, wokalista i założyciel zespołu Vox. Polki i Polacy pytali również o zmarłą we wrześniu brytyjską królową Elżbietę II (2. miejsce w Polsce, pierwsze na liście globalnej) oraz o działacza politycznego i dziennikarza, Jerzego Urbana (3. miejsce). W zestawieniu pojawiają się też cenieni artyści i artystki: Ewa Ampulska (5.miejsce),  Anne Heche (7. miejsce), Jerzy Połomski (8.miejsce) i Jerzy Trela (9. miejsce).

Test Xiaomi 12T Pro – czy warto zakupić ten model?

Na małym i dużym ekranie

W tym roku aż 4 polskie filmy znalazły się w zestawieniu filmowym. Jak pokochałam gangstera, Furioza, Gierek oraz Koniec świata czyli Kogel Mogel 4 – to rodzime produkcje, które zainteresowały internautów. Nie zabrakło amerykańskiego kina akcji, chociażby Batmana czy Top Gun: Maverick. Na światowej liście króluje Thor: Miłość i grom, pojawiły się się też dwie produkcje prosto z Indii – Brahmastra: Część pierwsza – Shiva oraz K.G.F: Chapter 2.

Polska
Filmy Seriale
 1. Jak pokochałam gangstera?
 2. Furioza
 3. Oszust z Tindera
 4. Gierek
 5. Batman
 6. Top Gun: Maverick
 7. Terrifier 2
 8. Uncharted
 9. Purpurowe serca
 10. Koniec świata czyli Kogel Mogel 4

 

 1. Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera
 2. Wielka Woda
 3. Sandman
 4. Zranione ptaki
 5. Stranger Things 4
 6. Gang Zielonej Rękawiczki
 7. Obserwator
 8. Kim jest Anna?
 9. Behawiorysta
 10. Heartstopper

 

 

Świat
Filmy Seriale
 1. Thor: Miłość i grom
 2. Black Adam
 3. Top Gun: Maverick
 4. Batman
 5. Nasze magiczne Encanto
 6. Brahmastra: Część pierwsza – Shiva
 7. Jurassic World Dominion
 8. K.G.F: Chapter 2
 9. Uncharted
 10. Morbius

 

 1. Euphoria
 2. Ród Smoka
 3. Moon Knight
 4. Obserwator
 5. Kim jest Anna?
 6. Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera
 7. The Boys
 8. All of Us Are Dead
 9. Sandman
 10. Heartstopper

 

Niekwestionowanym zwycięzcą kategorii Seriale w Polsce jest Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera traktujący o jednym z najsłynniejszych amerykańskich morderców. Tuż zanim znalazł się polski miniserial Wielka Woda przenoszący widza do roku 1997 i wielkiej powodzi na Dolnym Śląsku. Podium zamyka serial fantasy Sandman, powstały na podstawie serii komiksów. Na 4. miejscu znajdziemy serial Zranione ptaki, a na 5. kolejny sezon hitowego Stranger Things. Tuż za nimi pojawia się następna polska produkcja – Gang zielonej rękawiczki, a to nie ostatni polski akcent w serialowym zestawieniu, ponieważ na 8. miejscu znalazł się kryminał Behawiorysta. Na liście globalnej na pierwszym miejscu znajdziemy serial Euphoria. W zestawieniu pojawiają się również takie hity jak Ród Smoka, Obserwator, Kim jest Anna czy The Boys.

 

Jak, gdzie, kiedy?

Internauci i internautki zadają masę pytań: ,,dlaczego?”, ,,ile?”, ,,jak?”, ,,co?” i ,,gdzie?”. Wydarzenia w kraju i świecie niepodważalnie wpłynęły na popularność niektórych haseł. Polki i Polacy szukali najczęściej informacji o tym, dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę. Drugie i trzecie miejsce listy Dlaczego…? zajmują pytania, dlaczego nie ma cukru i dlaczego Ukraina nie należy do NATO?

Popularne były również pytania o bezpieczeństwo Polski (3. i 4. miejsce zestawienia Czy…?) oraz o to, kim jest oligarcha i separatysta (2. i 3. miejsce zestawienia Kto to…?). Pytano także gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy oraz gdzie kupić test na covid, węgiel oraz jodek potasu. W zestawieniach haseł widoczne były także tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej – na 6. miejscu listy Gdzie…? znalazło się pytanie o położenie Kataru.

Grzyby podbiły kulinarne wyszukiwania: jak suszyć grzyby w piekarniku, jak mrozić grzyby, jak zrobić grzyby w occie i zupę grzybową, jak zrobić rydze. Lista Przepis na…obejmuje zapytania o grzyby marynowane, kanie, opieńki i rydze – to kolejno 1, 3, 5 i 7. miejsce zestawienia. W kręgu pytań kulinarnych znalazły się również te o egzotyczne owoce.

Kiwano, zwane też ogórkiem afrykańskim, znalazło się na szczycie listy pytań Jak jeść…? Internauci i internautki szukali również sposobów na to, jak jeść granat (2. miejsce), figę (3. miejsce) czy awokado (4. miejsce). Listę z numerem 10 zamyka pytanie o metodę jedzenia melona.

Prezentownik 2022 – największy technologiczny poradnik z prezentami pod choinkę

Świat wokół nas

Warto wspomnieć, że ewoluuje sposób, w jaki użytkownicy zdobywają informacje – wykracza to już poza zwykłe wpisywanie w pole wyszukiwania. Ludzie znajdują to, czego potrzebują, w bardziej naturalny sposób, na przykład nucąc piosenkę, robiąc zdjęcie Obiektywem lub pytając Asystenta Google.

Coraz częściej używamy Obiektywu na przykład do tłumaczenia obrazu, pomaga on również szybciej i lepiej poznawać otaczający świat — identyfikując to, co widzą użytkownicy. W łatwy sposób można sprawdzić rasę psa czy gatunki roślin w ogrodzie.  Najczęściej wyszukiwanymi zwierzętami w Obiektywie w tym roku były kot domowy krótkowłosy, kot pręgowany i kot polidaktylowy.

Świat
Obiektyw Google: zwierzęta Obiektyw Google: rośliny i grzyby
 1. Kot domowy krótkowłosy
 2. Kot pręgowany
 3. Kot polidaktylowy
 4. Askal (Aspin)
 5. Labrador retriever
 6. Pitbull
 7. Kot europejski krótkowłosy
 8. Pies gończy
 9. Kot Munchkin
 10. Staffordshire Bull Terrier

 

 1. Róże ogrodowe
 2. Grzyb
 3. Róża damasceńska
 4. Kwiaty męczennicy
 5. Filodendron
 6. Diabelski bluszcz
 7. Hybrydowa róża herbaciana
 8. Miniaturowe różyczki
 9. Chryzantema
 10. Chińska róża

 

Roku w wyszukiwarce 2022 – pełne zestawienie polskich list

Pisownia… Koncert… Kryzys…
 

 1. Pisownia śmigus-dyngus
 2. Pisownia co najmniej
 3. Pisownia rzadko
 4. Pisownia a propos
 5. Pisownia do zobaczenia
 6. Pisownia z powrotem
 7. Pisownia przeze mnie
 8. Pisownia wujek
 9. Pisownia poza tym
 10. Pisownia na pewno

 

 

 

 1. Koncert dla Ukrainy
 2. Koncert Dawid Podsiadło
 3. Koncert Ed Sheeran
 4. Koncert Guns’n’Roses
 5. Koncert Sanah
 6. Koncert Genzie
 7. Koncert Coldplay
 8. Koncert Backstreet Boys
 9. Koncert Quebonafide
 10. Koncert Depeche Mode 2023

 

 

 

 1. Kryzys energetyczny
 2. Kryzys gospodarczy
 3. Kryzys humanitarny
 4. Kryzys wieku wczesnego
 5. Kryzys w Rosji
 6. Kryzys egzystencjalny
 7. Kryzys opioidowy
 8. Kryzys na granicy
 9. Kryzys 2008
 10. Kryzys sueski

 

 

 

Przepis… Dieta… Definicja…
 

 1. Przepis na grzyby marynowane
 2. Przepis na ocet jabłkowy
 3. Przepis na kanię
 4. Przepis na żurek wielkanocny
 5. Przepis na opieńki
 6. Przepis na sex on the beach
 7. Przepis na rydze
 8. Przepis na rogale
 9. Przepis na kapuśniak
 10. Przepis na grochówkę

 

 

 

 1. Dieta BARF
 2. Dieta osich czerwi
 3. Dieta na insulinooporość
 4. Dieta keto
 5. Dieta vikinga
 6. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej
 7. Dieta nordycka
 8. Dieta bez nabiału
 9. Dieta Maggi
 10. Dieta carnivore

 

 

 

 1. Definicja gospodarstwo domowe
 2. Definicja nacjonalizm
 3. Definicja szowinizm
 4. Definicja budynek wielorodzinny
 5. Definicja nomofobia
 6. Definicja ksenofobia
 7. Definicja ageizm
 8. Definicja kosmopolityzm
 9. Definicja faszyzm
 10. Definicja liczba pierwsza

 

 

 

Memy… Rozrywka cyfrowa Zmiany…
 

 1. Memy Putin
 2. Memy Kerfuś
 3. Memy Polski Ład
 4. Memy Cichopek
 5. Memy Ordo Iuris
 6. Memy Nie strasz
  nie strasz
 7. Memy chrust
 8. Memy Denaturov
 9. Memy Polska-Szwecja
 10. Memy śmigus-dyngus
 

 1. Wordle
 2. League Of Legends
 3. Lost Ark
 4. Literalnie
 5. Dying Light 2
 6. Technoblade
 7. God of War Ragnarok
 8. Overwatch 2
 9. Diablo Immortal
 10. Coin Master

 

 

 1. Zmiany w Polskim Ładzie
 2. Zmiany w kwarantannie
 3. Zmiany w dodatku węglowym
 4. Zmiany w fotowoltaice
 5. Zmiany w edukacji domowej
 6. Zmiany istotne w projekcie budowlanym
 7. Zmiany w komunikacji wrocławskiej
 8. Zmiany poziomu morza
 9. Zmiany w Lidze Mistrzów
 10. Zmiany zasad wjazdu do Niemiec

 

 

 

Cena… Ile…? Ile kosztuje…?
 

 1. Cena baryłki ropy
 2. Cena paliwo
 3. Cena rubel
 4. Cena cukier
 5. Cena ekogroszek
 6. Cena czereśnie
 7. Cena Iphone 14
 8. Cena euro dzisiaj
 9. Cena pelet
 10. Cena węgiel

 

 

 

 1. Ile lat ma Putin
 2. Ile kolan ma pies
 3. Ile trwa izolacja
 4. Ile cali ma stopa
 5. Ile wynosi ulga dla klasy średniej
 6. Ile wojska ma Rosja
 7. Ile odcinków ma ,,Stepowa miłość”
 8. Ile zarabia kontroler lotów
 9. Ile dzieci miała Elżbieta II?
 10. Ile Rosja ma żołnierzy?

 

 

 1. Ile kosztuje rubel?
 2. Ile kosztuje test na covid w aptece?
 3. Ile kosztuje wyrobienie paszportu?
 4. Ile kosztuje PPV Fame MMA 14?
 5. Ile kosztuje baryłka ropy?
 6. Ile kosztuje cukier?
 7. Ile kosztuje czołg?
 8. Ile kosztuje hrywna?
 9. Ile kosztuje tona węgla?
 10. Ile kosztuje paliwo?

 

 

Co…? Co to…? Co to jest…?
 

 1. Co się dzieje
  w Ukrainie
 2. Co kryją jej oczy
 3. Co Rosjanie myślą
  o wojnie
 4. Co zrobić z cukinii
 5. Co się dzieje w Rosji
 6. Co Alan Shepard zrobił na księżycu
 7. Co oznacza czerwona aura
 8. Co jest podstawą diety osich czerwi
 9. Co grozi Polsce
 10. Co można wziąć na dzień bez plecaka

 

 

 

 1. Co to SWIFT
 2. Co to pit 2
 3. Co to sankcje
 4. Co to broń nuklearna
 5. Co to NFT
 6. Co to afazja
 7. Co to metadon
 8. Co to Nord Stream 2
 9. Co to denazyfikacja
 10. Co to apostazja
 

 1. Co to jest swift
 2. Co to jest pit 2
 3. Co to jest NATO
 4. Co to jest sankcja
 5. Co to jest mezytylen
 6. Co to jest kocioł na paliwo stałe
 7. Co to jest złota alga
 8. Co to jest fez
 9. Co to jest ulga dla klasy średniej
 10. Co to jest dodatek osłonowy

 

 

Co robi…? Kiedy…? Jak…?
 

 1. Co robi snycerz
 2. Co robi Putin
 3. Co robi masztalerz
 4. Co robi copywriter
 5. Co robi dermatolog
 6. Co robi mechatronik
 7. Co robi fizjoterapeuta
 8. Co robi kreatyna
 9. Co robi tarczyca
 10. Co robi thermomix
 

 1. Kiedy usuną TikToka
 2. Kiedy bez maseczek
 3. Kiedy koniec wojny w Ukrainie
 4. Kiedy zdalne
 5. Kiedy gra Iga Świątek
 6. Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie
 7. Kiedy Stranger Things 4
 8. Kiedy iOS 16
 9. Kiedy wakacje kredytowe
 10. Kiedy wypłata dodatku węglowego

 

 

 1. Jak pomóc Ukrainie
 2. Jak suszyć grzyby w piekarniku
 3. Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2
 4. Jak mrozić grzyby
 5. Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy
 6. Jak wyglądał księżyc w dniu urodzin
 7. Jak kupić węgiel na PGG
 8. Jak gotować bób
 9. Jak pozbyć się muszek owocówek
 10. Jak się spowiadać

 

 

Jak zrobić…? Dlaczego…? Czy…?
 

 1. Jak zrobić test na covid
 2. Jak zrobić palmę wielkanocną
 3. Jak zrobić koktajl mołotowa
 4. Jak zrobić grzyby
  w occie
 5. Jak zrobić chleb bananowy
 6. Jak zrobić szparagi na patelni
 7. Jak zrobić zupę grzybową
 8. Jak zrobić rydze
 9. Jak zrobić kombuchę
 10. Jak zrobić zasmażkę

 

 

 1. Dlaczego Rosja zaatakowała Ukrainę
 2. Dlaczego nie ma cukru
 3. Dlaczego Ukraina nie należy do NATO
 4. Dlaczego gaz drożeje
 5. Dlaczego paliwo drożeje
 6. Dlaczego ogórki są gorzkie
 7. Dlaczego cukier drożeje
 8. Dlaczego w Ukrainie a nie na Ukrainie
 9. Dlaczego Australia jest na Eurowizji
 10. Dlaczego muszla małży jest ciężka i bocznie spłaszczona

 

 

 1. Czy Leksiu żyje
 2. Czy Ukraina jest w NATO
 3. Czy Polsce grozi wojna
 4. Czy Rosja zaatakuje Polskę
 5. Czy Ukraina jest w Unii
 6. Czy cierpienie umożliwia osiągnięcie konkretnego celu
 7. Czy wracamy do szkoły 10 stycznia
 8. Czy będą zdalne lekcje
 9. Czy cierpienie uszlachetnia
 10. Czy osoba zaszczepiona podlega kwarantannie

 

 

Kto…? Kto to…?
 

 1. Kto wygrał Eurowizję
  2022
 2. Kto składa pit 19a
 3. Kto łapał raki w palindromie
 4. Kto wygrał wybory
  we Francji
 5. Kto jest w NATO
 6. Kto wygrał amerykański Mam Talent
 7. Kto wygrał Powstanie Warszawskie
 8. Kto nie umiera w Hamlecie
 9. Kto powiedział ,,koszmarny sen pijanego cukiernika”
 10. Kto wygral Fame
  MMA 14

 

 

 

 1. Kto to behawiorysta
 2. Kto to oligarcha
 3. Kto to separatysta
 4. Kto to probant
 5. Kto to parias
 6. Kto to mer
 7. Kto to dezerter
 8. Kto to dywersant
 9. Kto to boomer
 10. Kto to anonymous

 

 

Test Xblitz Tango 4K – montaż i demontaż w sekundę

Gdzie…? Gdzie jest…
 

 1. Gdzie złożyć wniosek

o dodatek osłonowy

 1. Gdzie są te dzieci plakat
 2. Gdzie kupić test na covid
 3. Gdzie zaczyna się wojsko
 4. Gdzie kupić węgiel
 5. Gdzie leży Katar
 6. Gdzie kupić jodek potasu
 7. Gdzie będzie pochowana Elżbieta II
 8. Gdzie pasikonik ma narząd słuchu
 9. Gdzie dzwonić, gdy brak prądu

 

 

 1. Gdzie jest Putin
 2. Gdzie jest wiatr
 3. Gdzie jest Xayoo
 4. Gdzie jest Wilno
 5. Gdzie jest Kerfuś
 6. Gdzie jest autobus
 7. Gdzie jest cukier
 8. Gdzie jest samolot
 9. Gdzie jest najwięcej miejscowości o nazwie Berlin
 10. Gdzie jest Turyn

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: