Zastosowanie sztucznej inteligencji w logistyce

Zastosowanie sztucznej inteligencji w logistyce – w jaki sposób może usprawnić funkcjonowanie branży?

Zastosowanie sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja już od jakiegoś czasu jest stopniowo wdrażana do większości branż. Postęp cyfryzacji i informatyki jest na poziomie umożliwiającym znacznie szybsze wykonywanie zadań, z którymi człowiek mierzyłby się przez długi czas.

Znaczny rozrost niemal wszystkich zakładów przemysłowych powoduje, że potrzebują one odpowiedniego zarządzania i sterowania. Obecnie nie jest już możliwe zarządzanie chociażby łańcuchem dostaw bez odpowiedniego oprogramowania i jednostki sprzętowej. Niekiedy nawet dysponując takimi narzędziami, ilość zadań zbytnio obciąża pracowników. Generuje to wiele niezgodności, opóźnień w dostawach, a już na pewno kosztuje pracowników sporo cennego czasu. Rozwiązaniem jest więc wdrożenie w branżę logistyczną AI, co z pewnością pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie łańcucha dostaw.

Czym w ogóle jest Sztuczna Inteligencja?

Większości osób AI może kojarzyć się z filmami Science Fiction, w których to autonomicznie sterowane roboty próbują zawładnąć całą ludzkością. Wracając jednak do rzeczywistości – Sztuczna Inteligencja jest dziedziną informatyki, dążącą do tworzenia maszyn, automatów lub robotów o własnej świadomości. Przeważnie, celem takiego zabiegu jest poprawa jakości życia i zwiększenie wydajności niektórych procesów. Raczej nic nie zanosi się na to, aby takie działanie miało kiedykolwiek wymknąć się spod kontroli.

Rozwiązania AI są sterowane kodem zawierającym szereg algorytmów, dzięki którym roboty wiedzą, w jaki sposób zachować się w danej sytuacji. Uwarunkowane jest to pewnym zbiorem danych i impulsów, przez które urządzenia są w stanie same podejmować decyzje.

Sztuczna Inteligencja
Mature Businessman

Co AI wnosi do logistyki?

Obecność sztucznej inteligencji w logistyce znacząco wpływa na prognozowanie i analizowanie poszczególnych sytuacji. Bazując na przykładach naturalnej logistyki wiemy, że specjaliści z tej dziedziny zawsze muszą brać pod uwagę wszelkie komplikacje i podejmować odpowiednie działania, aby im zapobiegać. Niekiedy natłok zadań prowadzi do powstawania błędów, mogących zadecydować o opóźnieniu całego łańcucha dostaw.

Jak się okazuje, sztuczna inteligencja w logistyce pomaga sprawniej obsługiwać wszystkich współpartnerów, z którymi dana firma przewozowa działa na rynku. Automatyzacja magazynów, zachowanie ciągłości finansowej i ogólna optymalizacja przepływu towarów to tylko niektóre z zadań obsługiwanych przez AI. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest ważne w kontekście prawidłowego funkcjonowania magazynu. Algorytmy o autonomicznym działaniu są w stanie chociażby zasugerować pracownikom, jak w poprawny sposób rozdysponować wszystkie towary oraz zawiadamiać ich o potencjalnych terminach wydawania.

Korzyści wynikające z wdrożenia AI do logistyki

Zastosowanie sztucznej inteligencji w logistyce z pewnością poprawi ekonomię pracy. Dzięki takim systemom, firmy TSL będą mniej narażone na straty wynikające z błędów ludzkich dokonywanych podczas powtarzalnych czynności. Szacuje się, że w niedalekiej przyszłości ludzkość zacznie stosować różnego rodzaju drony, mające służyć rozeznaniu stanu magazynowego, czy też autonomiczne pojazdy do rozstawienia towaru.

Nie powinno przełożyć się to natomiast na redukcję miejsc pracy, o co obawia się spora część pracowników. Wyeliminowanie błędów ludzkich przez automat to jedno, ale żaden robot nie będzie w stanie podjąć rozsądnej decyzji w przypadku rzeczywistego problemu, którego ten nie ma uwzględnionego w swoich algorytmach.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl