Interpłciowość – temat tabu?
Interpłciowość – temat tabu?
Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie firmy Babbel, platformy do nauki języków obcych, aż 77% Polaków nie wie bądź nie ma pewności, co oznacza termin „interpłciowość”. Pomimo szacunków ONZ, które mówią, że 1 na 500 noworodków rodzi się z nietypowymi zewnętrznymi cechami płciowymi, osoby interpłciowe to wciąż jedna z najbardziej niezauważonych i dyskryminowanych grup w Polsce.
O tym, dlaczego nasze myślenie o płci biologicznej nie zawsze jest właściwe, opowiada Magda Rakita, interpłciowa aktywistka, współzałożycielka Fundacji Interakcja w najnowszym videocaście, który powstał w ramach kampanii „Słyszysz przemoc. Usłysz nas”.
Interpłciowość – temat tabu?
Słyszysz przemoc – usłysz nasze historie: Magda Rakita
Pomimo rzekomych postępów w medycynie i w opiece, wsparciu psychologicznym, wydaje się, że wiele osób jest traktowanych tak, jak 10, 20, 30 lat temu i pozostawieni są sami sobie, bez żadnego wsparcia psychospołecznego. Jeżeli chodzi o ruch osób interpłciowych, przede wszystkim walczymy o naszą akceptację w społeczeństwie i uświadomienie, że takie osoby, jak my istniejemy i to jest OK. – podkreśla Magda Rakita, Prezeska Fundacji Interakcja
Tak niski wynik dotyczący interpłciowości ilustruje brak zrozumienia dla tej społeczności. Osoby interpłciowe były i są wciąż narażone na dyskryminację. Nasza akcja ma na celu nie tylko zwrócenie uwagi na różne formy przemocy, ale także edukowanie społeczeństwa w dziedzinach, w których wciąż brakuje nam dostatecznej wiedzy – mówi Piotr Wojsznis, ekspert Babbel.