Bilans 5 lat SMSAPI w LINK Mobility

Bilans 5 lat SMSAPI w LINK Mobility

Za sumę 16 mln euro, wywodząca się z Norwegii grupa LINK Mobility nabyła właściciela marki SMSAPI – jednego z liderów masowej komunikacji SMS w Polsce. Właśnie mija pięć lat funkcjonowania gliwickiej spółki w międzynarodowej grupie. Liczby potwierdzają, że warto było połączyć siły.

LINK Mobility

Bilans 5 lat SMSAPI w LINK Mobility
  • O połowę więcej klientów5800 w 2016 r. – 8500 w 2021 r.
  • Dwa razy więcej SMS-ów: 540 mln w 2016 r. – 1,3 mld w 2021 r.
  • Dwa razy więcej pracowników37 w 2016 r. – 73 w 2021 r.
  • Trzy razy wyższe przychody38 mln zł w 2016 r.  – 114 mln w 2021 r.

Źródło SMSAPI

Źródło SMSAPI

Transakcja sfinalizowana jesienią 2017 r. pozwalała skandynawskiej firmie na wejście do Europy Środkowej, zaś rozwijającej się od dekady gliwickiej spółce otwierała nowe drogi ekspansji – geograficznej, oraz technologicznej – przez poszerzenie oferty o nowe kanały telekomunikacyjne.
– Pięć lat temu zależało nam na ekspansji i na bezpośrednim dostępie do zagranicznych operatorów. Naszym celem było zwiększenie jakości wysyłek SMS na inne kraje oraz na dostęp do nowych technologii typowanych na następców SMS-a.
Dzięki współpracy w ramach Grupy szybko staliśmy się gotowi na stosowanie nowych usług jak RCS, Viber czy oferowanie komunikacji biznesowej w WhatsAppie, jednak rynek pokazuje, że od tych nowinek nadal woli prostszy i tańszy SMS, który już teraz dociera na dosłownie każdy telefon na świecie – mówi Wojciech Kaczmarek, Managing Director LINK Mobility Poland Sp. z o.o.– Dzięki obecności w LINK Mobility, wysyłamy SMSy w 194 krajach – podkreśla.

Co zmieniło się w komunikacji mobilnej przez 5 lat?

Pierwsze pięciolecie SMSAPI w strukturach LINK Mobility przypada na “zmianę warty” dla technologii SMS. O ile liczba wiadomości tekstowych wysyłanych z telefonu do innej osoby (P2P – person to person) systematycznie spada, to wiadomości wysłanych systemowo przez firmy, sklepy czy organizacja (A2P – application to person) coraz szybciej przybywa. W ubiegłym roku, wg. danych UKE, już 1/5 SMS-ów na naszych telefonach pochodził z masowej lub automatycznej wysyłki. Jeśli ten trend się utrzyma, do końca dekady stanowić one będą większość.
W tym czasie LINK Mobility Polska pokazało, że potrafi dotrzymać kroku tempu zmian. W 2018, a firma rozpoczęła ekspansję zagraniczną, którą zintensyfikowała w kolejnym roku. Zainwestowano w rozwój platformy (SMSAPI.com) oraz dodatkowe wersje językowe dla wybranych krajów, jak również wsparcie klienta działające 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
Poważnym testem zarządzania kryzysowego był dla firmy czas pandemii. Dzięki sprawnej organizacji procesów gliwicka firma zdołała, pracując w znacznej mierze zdalnie, sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na komunikację cyfrową. Wiele spraw – od zakupów online po szczepienia na COVID – aranżowaliśmy przez internet, a SMS-y okazały jednym z najskuteczniejszych kanałów wspierających zdalne usługi. SMSAPI, które wysyłało miliony SMSów dotyczących szczepień czy kwarantanny, stało się jednym z liderów tej transformacji.
– Ważnym trendem mijającego pięciolecia okazuje ewolucja w podejściu do danych osobowych. Jak konsumenci lepiej chronieni przez krajowe i unijne przepisy, czujemy się coraz bezpieczniej dzieląc się z firmami swoim adresem, e-mailem czy numerem telefonu, a one coraz chętniej decydują się na budowę własnych baz i prowadzenie komunikacji kanałem mobilnym.
Jednocześnie po stronie firm zauważalna jest większa świadomość cyberzagrożeń lepsza dbałość o ochronę danych. W 2021 r. potwierdzeniem biegłości SMSAPI w obszarze ochrony danych, stał się certyfikat ISO 27001. Dzięki niemu przyciągamy banki i instytucje finansowe, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie informacji – wyjaśnia Maja Wiśniewska, Marketing Manager SMSAPI.

Sama technologia SMS kończy w grudniu tego roku 30 lat. Chociaż bardzo niewiele zmieniła się na przestrzeni lat, to jednocześnie z czatu dla nastolatków stała się kanałem dla biznesu. Według prognoz, globalnie wartość segmentu rynku SMS-ów A2P ma zwiększyć się z obecnych 71 mld dolarów, do 101 mld dolarów w 2028 r.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl