Seniorzy, a samotność w święta

Seniorzy, a samotność w święta. Podaruj czas seniorom. Spraw, aby Święta były dla nich magiczne.

Boże Narodzenie to jeden z najpiękniejszych okresów w roku, to czas magiczny, przepełniony radością, śpiewem wspólnych kolęd. Dla wielu z nas to okres, w którym spotykamy się wspólnie z rodziną przy wigilijnym stole. Niestety dla sporej części seniorów to czas, który kojarzy się z samotnością i wykluczeniem.

Jak wynika z raportu „Jakość życia osób starszych w Polsce 2020” odsetek wyizolowanych społecznie osób 65+ wynosi 9,8%, a wśród 75+, to aż 14,1%. Sytuacja ta zdecydowanie pogłębiła się jeszcze podczas pandemii. Jak zatem sprawić by na twarzy babci, dziadka czy starszej sąsiadki zagościł w te święta uśmiech?

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Seniorzy, a samotność w święta

Ubrana choinka, wypełnione zapachami piernika i smażonej ryby mieszkanie, piękne prezenty, gwar rodziny to tylko kilka rzeczy kojarzących się nam ze Świętem Bożego Narodzenia. To radosny czas, który pozwala nam na zacieśnianie więzi rodzinnych i spędzenie czasu z najbliższymi. Właśnie po to są święta, bez wspólnych rozmów, kolędowania straciłby one sens.

W szale przygotowań bardzo często jednak zapominamy o seniorach, którzy, nie tylko w święta, ale także każdego dnia odczuwają samotność. Zamknięci w swoich mieszkaniach, wspominają czasy, kiedy spędzali ten czas z bliskimi. Jak wykazują dane, osoby 60+ stanowią ponad 25,3% mieszkańców Polski. Jest to grupa niezwykle zróżnicowana i, niestety, rosnąca. Już w 2030 roku będzie liczyła niemal 30% ogółu mieszkańców, a w roku 2050 przekroczy 40%.

Test OnePlus 10T – udowodnił swoją siłę

Rosnąca liczba seniorów powoduje, że z roku na rok przybywa osób i odizolowanych społecznie. Każdy z nas wie jak ważny dla dobrego samopoczucia jest kontakt z drugim człowiekiem. Jak wynika z raportu „Jakość życia osób starszych w Polsce 2020” (GUS, 2020) osoby starsze są narażone w największym stopniu na izolację społeczną, czyli na funkcjonowanie w sytuacji niewielkiej intensywności lub zupełnego braku kontaktów społecznych z osobami spoza gospodarstwa domowego.

Samotność seniorów podczas Świąt Bożego Narodzenia, wynika z wielu powód. Często są to osoby mające problemy ze zdrowiem, które utrudnia im wychodzenie z domu, czy nawiązanie więzi z innymi osobami. Od kilku lat zaobserwować można także zmianę modelu rodziny. Coraz więcej młodych osób wyjeżdża z domu do innych miast, co powoduje utrudniony kontakt z osobą starszą. Warto dodać, że dużą rolę wsparcia seniorów odgrywa nie tylko rodzina, ale najbliższe otoczenie.

Seniorzy, a samotność w święta

Jak sprawić, aby osoby starsze nie czuły się samotne? Podaruj im swój czas!

Czy seniorzy muszą być skazani na samotność i izolację podczas świąt? Nic bardziej mylnego. Wystarczy mały gest zaproszenie dziadków na święta lub wybranie się do nich w odwiedziny. Wspólnie ubrana choinka czy przygotowanie potraw wigilijnych pozwoli im poczuć się potrzebnymi. Warto dać im najpiękniejszy prezent, którym będzie wspólne śpiewanie kolęd, czy spędzenie czasu z wnukami. Wieczorne gry i rozmowy spowodują, że osoba starsza będzie czuła się radosna i szczęśliwa.

Recenzja Green Cell PowerPlay20 – taki power bank to skarb

Warto także wykorzystać czas świątecznych przygotowań do wspólnych rozmów z seniorem na temat jak wyglądały jego święta kiedy byliśmy dziećmi. Możemy także rozejrzeć się czy w naszym najbliższym otoczeniu nie ma starszej samotnej osoby. Czas Bożego Narodzenia to idealny moment na zacieśnienie więzi z takimi osobami. Zaproszenie na Wigilię, przygotowanie ciepłego posiłku i chwila rozmowy sprawi, że choć na chwilę seniorzy poczują, że mają w swoim otoczeniu osoby, dla których są ważni i potrzebni.

Z roku na rok zauważamy, że coraz więcej seniorów spędza święta samotnie. A ten magiczny i piękny czas to idealny moment na pogłębienie więzi rodzinnych. Podarujmy w te święta swój czas i dajmy naszym seniorom odczuć, że są dla nas ważni i potrzebni. Kilka dni w gronie rodziny pozwoli im na nowo poczuć się częścią rodziny” – mówi Agnieszka Niedziela z Promedica24.

Prezentownik 2022 – największy technologiczny poradnik z prezentami pod choinkę

Pamiętajmy! Seniorzy potrzebują przede wszystkim być kochani i potrzebni, a wspólnie spędzony czas podczas Świąt Bożego Narodzenia jest dla nich bezcenny i zastąpi każdy nawet najdroższy przekazany im prezent.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl