Jak zabezpieczyć dom nie (tylko) na święta?

Jak zabezpieczyć dom nie (tylko) na święta?

Jak co roku wielu z nas wyruszy na święta w odwiedziny do rodziny, a niektórzy z nas wyjadą na świąteczny urlop. Niezależnie od tego, czy wybieramy podróż do ciepłych krajów, góry czy ciepło domu rodzinnego, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoich czterech ścian. Policja co roku apeluje o wzmożoną ostrożność w okresie świątecznym, co wynika ze statystycznego wzrostu kradzieży na przełomie grudnia i stycznia. Jak zatem ustrzec się przed kradzieżą?
Każdy dom można zabezpieczyć
Według tegorocznego badania lęku przed przestępczością Polaków, w pierwszej piątce zjawisk wywołujących lęk ankietowani wymieniają m.in. włamania (62% badanych obawia się w większym lub mniejszym stopniu) oraz kradzieże i przywłaszczenia (71,5%)1. Odzwierciedla to naturalną potrzebę, by dom stanowił naszą oazą spokoju i bezpieczeństwa.
O zabezpieczenie mieszkania warto zadbać już na etapie budowy, dobierając choćby drzwi i okna nie tylko pod względem ceny, ale i ich odporności na próby włamania. A co jeśli etap budowy mamy już za sobą? Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań, które nie będą wymagały remontów lub inwazyjnych zmian, a mogą zapewnić spokojną głowę.
Tradycja…
Wyjeżdżając na święta, warto zabezpieczyć dom tradycyjnymi metodami. Oznacza to, że musimy pozbyć się starych nawyków i w żadnym wypadku nie powinniśmy pozostawiać zapasowych kluczy w „bezpiecznym” miejscu, jak np. pod wycieraczką czy doniczką na korytarzu. Zawsze też warto pamiętać, by dokładnie sprawdzić, czy zamknęliśmy wszystkie okna, również te na piętrze czy dachowe. A jeśli mamy zaufanego sąsiada lub inną bliską osobę, która mieszka w pobliżu, warto poprosić ją, by wpadała do nas możliwie jak najczęściej, choćby raz dziennie. Włączone światło i ruch w mieszkaniu działają odstraszająco na potencjalnych złodziei.
…i nowoczesność
A co, jeśli nie mamy dobrych relacji z naszymi sąsiadami lub ci najbliżsi też gdzieś wyjeżdżają? Wtedy z pomocą przychodzi technologia, a szczególnie rozwiązania smart home. Dzięki inteligentnym przełącznikom do kontaktu połączonym w zdalny system sterowania światłem możemy symulować obecność osób w pokojach, nawet jeśli jesteśmy daleko od domu. Wystarczy aplikacja na smartfonie i z dowolnego miejsca na świecie o dowolnej porze dnia możemy włączyć lub wyłączyć wybrane oświetlenie w naszym domu. Jeśli symulowanie obecności to dla nas za mało, to dobrze jest też zaopatrzyć się w kamerę, dzięki której cały czas, również z poziomu telefonu, można mieć stały dostęp do podglądu, co dzieje się w naszym domu.
Jak zabezpieczyć dom na święta?
Niektórzy domownicy podczas wyjazdów mogą czuć dyskomfort, że w przypadku wystąpienia niebezpiecznego wydarzenia w domu nie mają możliwości zareagowania od razu, albo procedura przy współpracy z firmami ochroniarskimi jest skomplikowana i kosztowna (dodatkowe opłaty za przyjazd patrolu ponad ustalony limit).
Dlatego dla osób ceniących niezależność i jednocześnie lubiących kontrolować swoje wydatki, przydatnym rozwiązaniem może okazać się nowoczesny alarm z kategorii smart home. Jak większość urządzeń marki Somfy system alarmowy możemy rozbudowywać w zależności od potrzeb. W wersji podstawowej warto zadbać o najsłabsze punkty naszego domu, czyli drzwi i okna, i zamontować na nich czujniki otwarcia. Każda siłowa próba ich otworzenia będzie odnotowana przez powiadomienia na naszym smartfonie i sygnał alarmowy.
Ryzyko fałszywych alarmów również jest zminimalizowane – system odróżnia np. uderzenia piłki czy silne podmuchy wiatru, od realnych prób wtargnięcia do domu. Również zdalnie możemy włączyć sygnał dźwiękowy i odstraszyć potencjalnego włamywacza. Dodatkową opcją są kamery wewnętrzne i zewnętrzne, gdzie sami możemy dokładnie ustawić strefy monitoringu i np. uniknąć fałszywych wezwań z powodu aktywności naszego czworonoga.
***
1 „Poczucie bezpieczeństwa i postawy Polaków wobec ładu społecznego – pomiar ogólny – badanie ilościowe”, Fundusz Sprawiedliwości, Ministerstwo Sprawiedliwości, marzec 2022

Jeden komentarz do “Jak zabezpieczyć dom nie (tylko) na święta?

  • 15 grudnia 2022 o 16:50
    Bezpośredni odnośnik

    My powoli urządzamy nasz dom w smart home, zaczęliśmy od wymiany oświetlenia na inteligentne wybraliśmy z yeelight i też fajnie, że można sterować nim z poziomu smartfona 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: