Najczęstsze objawy uszkodzenia laptopa

Wśród podstawowych objawów uszkodzenia laptopa wymienia się problemy z wyświetlaniem obrazu i pracą matrycy, niemożność uruchomienia komputera, jego resetowanie się i zawieszanie, dziwne zachowania systemu operacyjnego lub dźwięki. Jednak znalezienie przyczyny awarii nie zawsze jest proste.

objawy uszkodzenia laptopa

Objawy uszkodzenia urządzenia i jego podzespołów mogą być podobne, ale dopiero dokładna diagnostyka wykonana przez serwis komputerowy pokaże, co trzeba poddać naprawie.

Komputer się nie włącza

Takie objawy uszkodzenia laptopa daje bardzo dużo podzespołów. Może to być problem zasilania (uszkodzony zasilacz, kabel, bateria lub gniazdo), jak również awaria jednego z kluczowych komponentów (np. uszkodzona płyta główna, która mogła zostać np. uszkodzona przez niskiej jakości zamiennik zasilacza lub mieć kontakt z cieczą).

spuchnięta bateria

 

O ile koszt wymiany baterii czy zasilacza nie jest wysoki, o tyle naprawa płyty głównej to duży wydatek. Tym bardziej, że jeżeli awaria jest poważna i wystąpiła w wyniku zalania laptopa, co zdarza się bardzo często (np. zwarcie może uszkodzić układy na linii zasilania), to oprócz samej płyty mogły jej ulec również inne elementy: twardy dysk czy procesor, który jest przylutowany do płyty głównej.

Urządzenie, które nie reaguje na przycisk zasilania, wymaga profesjonalnej diagnostyki i musi trafić do serwisu laptopów, takiego jak RatujLaptopa, który specjalizuje się w naprawie sprzętów wszystkich marek, w tym takich jak MSI, ASUS, Lenovo, Apple z bardzo popularnymi modelami MacBook Air oraz Pro, Acer, HP czy Dell.

Ekran pozostaje czarny, chociaż laptop pracuje

Czarny ekran jest zwiastunem wielu problemów. Za brak obrazu najczęściej odpowiada uszkodzenie płyty głównej (dokładniej układu graficznego) lub uszkodzona matryca.

wymiana matrycy w laptopie

 

Naprawa laptopów z takim problemem jest kosztowna. Uszkodzenie układu graficznego BGA może wiązać się z koniecznością jego całkowitej wymiany. Wykonanie takiego zadania możliwe jest tylko i wyłącznie przez profesjonalny serwis, który posiada specjalistyczny sprzęt. Ryzyko uszkodzenia układu przy montażu z użyciem nieodpowiednich narzędzi jest bardzo wysokie. Brak obrazu może być spowodowany także przez mechaniczne uszkodzenie matrycy bądź taśmy, która łączy płytę główną i ekran laptopa. Wymiana matrycy w laptopie wymaga precyzji i doświadczenia – już sam dobór odpowiedniej matrycy wymaga zwrócenia uwagi na kilka szczegółów.

Niska rozdzielczość i wyświetlanie w podstawowych kolorach

Uszkodzona karta graficzna może powodować wyświetlanie się obrazu w niskiej rozdzielczości lub tylko w podstawowych kolorach. Jeśli w Menedżerze urządzeń widzimy tylko standardową kartę graficzną VGA i nie ma możliwości instalacji sterownika, konieczna będzie diagnostyka w serwisie laptopów. Objawy mogą mieć podłoże zarówno sprzętowe, jak i systemowe.

Laptop wydaje dziwne dźwięki

Kiedy podczas uruchamiania z głośnika w laptopie wydobywa się np. pisk, może być to informacja o uszkodzeniu dysku, karty graficznej lub błędnie zainstalowanej, lub uszkodzonej pamięci RAM. Czasami piszczenie jest powodowane przez wciśnięty na stałe klawisz.

Jeżeli są to charakterystyczne dźwięki (piszczenie z przerwami w określonym rytmie), wówczas usterkę może zidentyfikować sam użytkownik, sprawdzając co oznacza taki sygnał beepcode w dokumentacji laptopa.

 

Komputer nie wydaje żadnych dźwięków

Brak muzyki czy dźwięków może wskazywać na problemy z kartą dźwiękową, która w laptopach jest częścią płyty głównej. Cisza może być również konsekwencją nieaktualnych sterowników, niewłaściwych ustawień w BIOS-ie czy uszkodzonego gniazda jack (jeśli nie działają słuchawki wpięte do laptopa). Niekiedy awarii ulegają głośniki wbudowane w laptopach. Bardzo często dzieje się to po kontakcie komputera z cieczą, o co nietrudno.

Laptop sam się wyłącza

W większości przypadków problem z wyłączającym się laptopem jest spowodowany zabrudzeniem układu chłodzenia i przegrzewaniem się komputera. Takie objawy mogą sugerować również problem płyty głównej, braku ładowania baterii, a także błędy oprogramowania i wyświetlanie się tzw. blue screena.

naprawa laptopa

 

Komputer nie widzi dysku twardego

Podobnie jak w wielu poprzednich przypadkach, mogą to być objawy uszkodzonej płyty głównej lub awaria dysku. Awarie zdarzają się dość często, gdy używamy dysku HDD i ma już on przepracowane sporo godzin. W takiej sytuacji często awarię zwiastuje głośne działanie dysku.

Zdarza się, że naprawa może być prosta i tania (gdy np. przyczyną jest wypięta taśma lub błąd systemowy).

Nie działa sieć Wi-Fi i przeglądarka

Brak dostępu do Internetu może być winą dostawcy (np. przerwa techniczna), problemem z ustawieniami twojej przeglądarki, routera czy omyłkowym wyłączeniem karty Wi-Fi przyciskiem na klawiaturze. Niestety, często są to poważniejsze awarie, wymagające profesjonalnej naprawy lub wymiany karty sieciowej.

Nie ma obrazu na ekranie

Przyczyną może być najbardziej banalna rzecz, czyli wygaszenie ekranu poprzez przycisk na klawiaturze albo problemy ze sterownikami. Niestety często jest to uszkodzenie matrycy lub taśmy matrycy (która przerywa się przy otwieraniu i zamykaniu laptopa).

Awaria matrycy może być mechaniczna (np. gdy laptop spadnie lub coś ciężkiego uderzy w matrycę, powodując jej pęknięcie) lub problemem może być brak podświetlenia matrycy. Jeżeli widzisz jedynie czarny ekran lub na monitorze są widoczne ślady pęknięcia, to od razu możesz zanieść sprzęt do serwisu laptopów. Podświetlenie w niektórych przypadkach udaje się naprawić, chociaż najczęściej konieczna jest wymiana matrycy laptopa na nową.

 

Niekiedy problem nie leży po stronie uszkodzonej matrycy, lecz taśmy. Naprawa sprzętu nie zawsze jest prosta – w niektórych modelach nie wystarczy jej poprawić lub wymienić, gdy jest uszkodzona.

 

Matryca pokazuje obraz zniekształcony

Obraz zniekształcony wskazuje na zepsutą kartę graficzną lub brak aktualnych sterowników. Na ekranie mogą pojawiać się artefakty, pionowe lub poziome pasy, migoczące elementy. Objawem są także niewłaściwe ustawienia rozdzielczości matrycy.

Usunięcie usterki wymaga demontażu i montażu nowego układu graficznego. Zdarza się, że serwisy stosują reballing BGA, który jednak nie zawsze przynosi długotrwałe efekty. Zazwyczaj awaria GPU oznacza konieczność wymiany układu na nowy.

Na ekranie są czarne kropki

To awaria łatwa do zdiagnozowania, ale kosztowna do naprawy. Uszkodzenie pikseli powoduje, że przestają one wyświetlać obraz, co powoduje widoczne czarne punkty na matrycy. Ich naprawa jest niemożliwa – matryca w laptopie jest do wymiany.

Laptop nie działa po tym, jak został zalany

Zalanie jest jednym z często spotykanych problemów. Woda, która dostaje się do komputera, często nieodwracalnie uszkadza podzespoły, takie jak płyta główna, procesor czy dysk, karta sieciowa czy głosniki. Uszkodzenia są poważniejsze, gdy sprzęt był podłączony do zasilania w chwili zalania.

Najczęstszymi objawami zalania jest całkowity brak reakcji komputera po naciśnięciu przycisku Power. To efekt zwarcia, będącego skutkiem zalania cieczą elektroniki i uszkodzenia ważnych układów na płycie głównej.

Koszty napraw po zalaniu są wysokie. Serwis laptopów musi najpierw usunąć wszystkie ślady zalania (oznacza to, że czyści każdy podzespół z osobna z powstającej bardzo szybko korozji) oraz wysuszyć wnętrze. Później – w zależności od rozległości i rodzaju uszkodzeń – wymieniane są poszczególne komponenty komputera.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: