20 lat Programu Partnerskiego NASK

20 lat Programu Partnerskiego NASK

18 grudnia mija 20 lat od startu Programu Partnerskiego NASK – przypomnijmy początki współpracy z rejestratorami domeny .pl.

NASK

20 lat temu były zupełnie inne możliwości techniczne korzystania z Internetu, prowadzenia biznesu w sieci, a w związku z tym całkiem inna świadomość użytkowników. W Rejestrze domeny krajowej .pl pod koniec 2002 roku istniało niecałe 160 tysięcy nazw – rynek był dużo mniejszy, a wprowadzenie przez NASK Programu Partnerskiego, czyli współpracy z rejestratorami w modelu „registry-registrar-registrant”, stanowiło impuls do rozwoju.

Po trzech latach od startu Programu Partnerskiego było już nieco ponad 440 tysięcy domen w .pl. Przyrost tej liczby, np. w 2005 roku, był na poziomie 60%. Kołem zamachowym zmian było rosnące zainteresowanie domenami, ale aktywność i coraz większe doświadczenie rejestratorów, do których abonent mógł zgłosić się w sprawie rejestracji domeny .pl, były ważnymi czynnikami rozwoju rynku.

Recenzja Hama WiFi – na wysokie rachunki za ogrzewanie

Uruchomienie 20 lat temu Programu Partnerskiego rozpoczęło zatem proces deregulacji rynku nazw domeny .pl. Proces zmian, polegających na poszerzaniu kanału partnerskiego, trwał od końca 2002 roku do początku 2017 roku, kiedy NASK ostatecznie przekazał rejestratorom obsługę bezpośrednią abonentów domeny .pl. Od ponad 5 lat 100% tego rynku jest obsługiwane przez Partnerów – abonenci rejestrują nazwy u wybranych rejestratorów.

 „Dziękujemy Partnerom NASK za dotychczasowe wspólne 20 lat, i cieszymy się, że rozwijana od lat współpraca daje rejestratorom satysfakcję, a abonentom zadowolenie z korzystania z domen .pl. Zapewniam, że wsłuchujemy się w głosy i opinie Partnerów, które stanowią dla nas cenne źródło informacji. Bierzemy je pod uwagę przy podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących rozwoju Rejestru domeny .pl oraz robimy co w naszej mocy, aby wypełniać swoją rolę na jak najwyższym poziomie, a nasze wspólne działania rozwijały i umacniały rynek nazw domeny .pl.” – podkreśla Paweł T. Goławski, Kierownik Działu Administracyjnego Rejestru w NASK.

Na koniec trzeciego kwartału 2022 w Programie Partnerskim NASK uczestniczyło ponad 200 rejestratorów z 24 krajów świata. 134 Partnerów, obsługujących łącznie ponad 1,6 mln nazw domeny .pl, miało siedzibę w Polsce, 51 rejestratorów z siedzibą w innych krajach europejskich obsługiwało ponad 542 tys. nazw domeny .pl. 26 rejestratorów, mających siedzibę poza Europą, obsługiwało prawie 366 tys. nazw domeny .pl. Liczba abonentów domen z .pl wyniosła 1 119 002.

Program Partnerski oparty jest na funkcjonującym na świecie modelu „registry-registrar-registrant”. NASK udostępnia rejestratorom, którzy przystąpili do Programu Partnerskiego, możliwość samodzielnej rejestracji i obsługi domen internetowych bezpośrednio w Rejestrze domeny .pl. Dostęp do głównego Rejestru domeny .pl jest ciągły (24/7/365) i w 100% automatyczny. Więcej informacji na stronie: https://dns.pl/zostan_rejestratorem_domeny_pl.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: