AWS re:Invent 2022 – szybsze wykrywanie zagrożeń, analiza i reakcja na incydenty

AWS re:Invent 2022: Amazon Security Lake, Amazon DataZone i Amazon Supply Chain wśród nowych usług

Na przełomie listopada i grudnia w Las Vegas odbyła się jedenasta edycja AWS re:Invent, jednego z największych i najważniejszych wydarzeń technologicznych na świecie. Na miejscu udział wzięło aż 50 000 uczestników, a zdalnie połączyło się ponad 300 000 programistów, menadżerów i fanów technologii. W tym roku ogłoszono takie nowości, jak Amazon Security Lake, AWS SimSpace Weaver i Amazon DataZone. Oto przegląd najciekawszych usług zapowiedzianych przez AWS na kolejny rok.

AWS re:Invent 2022

 

Szybsze wykrywanie zagrożeń, analiza i reakcja na incydenty

Reklamy
Zwiększ zasięg Twojej sieci Wi-Fi

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla każdej firmy, niezależnie od tego, czy chodzi o ochronę danych, wykrywanie naruszeń reguł korporacyjnych czy też zapobieganie oszustwom. Większość firm opiera się na danych z logów i informacjach o zdarzeniach, aby identyfikować potencjalne zagrożenia i luki w zabezpieczeniach, analizować alerty bezpieczeństwa i odpowiednio na nie reagować. Jednakże informacje te pochodzą z różnych źródeł, a więc ich analiza wymaga wcześniejszej agregacji danych i zaprezentowania ich w spójnym formacie.

To zajmuje czas, co może upośledzić zdolność do wykrywania problemów i reakcji na nie. Dzięki nowej usłudze Amazon Security Lake, klienci mogą za pomocą dosłownie kilku kliknięć, automatycznie utworzyć na swoim koncie AWS jezioro dotyczących zabezpieczeń danych (eng. security data lake). Oznacza to, że organizacje mogą zautomatyzować zbieranie danych z różnych źródeł oraz łatwiej je gromadzić, przechowywać i zarządzać nimi, co umożliwia szybsze wykrywanie, analizę i reagowanie na zagrożenia.

Recenzja Canon SELPHY CP1500 – drukarka do zdjęć

Tinder to najpopularniejsza na świecie aplikacja do poznawania nowych ludzi. Jest dostępna w 190 krajach i ponad 40 językach, została pobrana przeszło 530 milionów razy i doprowadziła do ponad 75 miliardów dopasowań.

Ponieważ nasi użytkownicy powierzają aplikacji Tinder swoje dane, jej bezpieczeństwo i prywatność danych klientów jest dla nas najwyższym priorytetem. Posiadanie niezawodnego, przejrzystego i odpowiedzialnego programu działań w zakresie bezpieczeństwa jest kluczem do naszego zaangażowania w sprawy klientów” – mówi Jonathan Walker, menedżer DevSecOps w firmie Tinder.

Amazon Security Lake ponadprzeciętnie zwiększyło szybkość i zmniejszyło koszt naszej wielkoskalowej analizy różnych wydarzeń związanych z bezpieczeństwem, którą prowadzimy w wielu regionach i źródłach. Dzięki niemu nasz zespół poświęca mniej czasu inżynierii danych, mogąc w zamian skoncentrować się na analizie konkretnych zdarzeń związanych z bezpieczeństwem w chmurze”. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

AWS re:Invent 2022

Symulacja przestrzenna dla każdego

Symulacja przestrzenna była dawniej wąsko wyspecjalizowaną domeną. Teraz dostępna jest dla każdego, co pozwala na eksperymentowanie i lepsze planowanie praktycznie wszystkiego: od ruchu drogowego przez wąskie gardła w łańcuchach dostaw po odbudowę zasobów leśnych. Symulacja odgrywa kluczową rolę w innowacyjności, ponieważ użytkownicy mogą eksperymentować na scenariuszach, których nie dałoby się przeprowadzić w rzeczywistości, jak podkreśla dr Werner Vogels, CTO w firmie Amazon.

Test Creative Pebble Pro – muzyka i gra z oświetleniem RGB

AWS wprowadza symulację przestrzenną do każdej branży, umożliwiając klientom łatwiejsze przeprowadzanie jej w różnych obszarach: od analiz ruchu drogowego, przez układ transportu publicznego, po infrastrukturę łańcuchów dostaw. Już dostępny AWS SimSpace Weaver to nowa, w pełni zarządzana usługa obliczeniowa, która pomaga użytkownikom uruchamiać wielkoskalowe symulacje przestrzenne w chmurze bez konieczności zarządzania złożoną infrastrukturą.

Zdaniem Vogelsa, o unikatowości AWS SimSpace Weaver stanowi możliwość rozproszenia symulacji. Użytkownicy mogą podzielić symulację na mniejsze, dyskretne obszary przestrzenne, co pozwala na rozproszone uruchomienie kodu symulacji w wielu instancjach Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2).

AWS SimSpace Weaver sprawia, że symulacja przestrzenna jest dostępna dla każdego. To rozwiązanie znacznie obniża barierę wejścia” – mówi Vogels. Więcej informacji można znaleźć tutaj..

AWS re:Invent 2022

 

Jak znaleźć odpowiednie dane i podejmować na ich podstawie właściwe decyzje?

W większości dużych organizacji niektórzy pracownicy (np. naukowcy i inżynierowie danych) generują dane, a inni (np. analitycy) wykorzystują je do podejmowania decyzji biznesowych. Jednocześnie, decydenci nie zawsze są w stanie odnaleźć potrzebne dane. A nawet jeśli je znajdą, nie zawsze mają do nich dostęp. Wiele firm stosuje rygorystyczne reguły kontroli dostępu i nadzoru nad danymi, co jest słusznym podejściem, gdyż – na przykład w przypadku branż takich jak ubezpieczenia czy motoryzacja – ma do czynienia z petabajtami, a więc gigantycznymi ilościami informacji.  Informacje te mogą znajdować się w setkach różnych źródeł należących do wielu zespołów.

Amazon DataZone, nowa usługa zarządzania danymi firmy AWS, została tak zaprojektowana, aby pomóc szerokim grupom użytkowników w łatwym wyszukiwaniu, organizowaniu i udostępnianiu danych w swych organizacjach, a także ich analizie z wykorzystaniem najlepszych narzędzi analitycznych AWS i zarządzaniu nimi w prawidłowy sposób. Co to daje w praktyce? Przedsiębiorstwa mogą stymulować większą innowacyjność, umożliwiając pracownikom szybsze podejmowanie merytorycznych decyzji w oparciu o najdokładniejsze i najbardziej aktualne informacje.

Fox Corporation jest wiodącym producentem i dystrybutorem treści za pośrednictwem swoich marek sportowych, informacyjnych i rozrywkowych.

Dla FOX kluczowe znaczenie ma ujednolicenie danych w należących do nas firmach i stworzenie zaufanej zdolności do bezpiecznego odkrywania, publikowania, uzyskiwania dostępu i udostępniania danych na dużą skalę. Chcemy umożliwić zespołom biznesowym bezpieczne odkrywanie i udostępnianie danych bez konieczności wykonywania skomplikowanej pracy technicznej” – mówi Alex Tverdohleb, wiceprezes ds. infrastruktury danych w Fox Corporation.

Amazon DataZone pomoże nam usprawnić i zautomatyzować odnajdywanie i udostępnianie danych, gwarantując przy tym zachowanie odpowiedniego nadzoru nad nimi. Dzięki temu będziemy w stanie uzyskiwać dostęp do danych wtedy, kiedy są potrzebne i przy użyciu odpowiednich narzędzi”. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Recenzja Ferguson Ariva T800i HbbTV – STB z treściami multimedialnymi w telewizorze

Ograniczenie ryzyka i obniżenie kosztów dzięki zastosowaniu uczenia maszynowego w łańcuchach dostaw

Wiele innowacyjnych usług obecnie oferowanych klientom oparte jest na rozwiązaniach, które wdrożyliśmy i które sprawdziły się już w Amazon.com. AWS Supply Chain wykorzystuje uprzednio wytrenowane modele uczenia maszynowego bazujące na prawie 30-letnim doświadczeniu Amazon.com w zakresie łańcuchów dostaw. Pozwala ono analizować, wyodrębniać i agregować dane z ERP i systemów zarządzania łańcuchami dostaw.

Prezentuje ono również aktualny kontekst tych informacji w formie wizualnej mapy przedstawiającej bieżące stany magazynowe w poszczególnych lokalizacjach. Dzięki AWS Supply Chain firmy są w stanie dokładniej przewidywać ryzyko związane z łańcuchem dostaw i podejmować szybkie działania mające na celu przywrócenia równowagi zapasów, co oznacza niższe koszty i spełnienie oczekiwań klientów” – mówi Tomasz Stachlewski, Head of Technology, EMEA CEE w AWS.

AWS Supply Chain to aplikacja chmurowa, która pomaga wiodącym firmom zmniejszyć ryzyko, obniżyć koszty i zwiększyć odporność łańcucha dostaw na zaburzenia. AWS Supply Chain łączy różne dane z łańcucha dostaw, zapewnia analizy bazujące na mechanizmach uczenia maszynowego i oferuje wbudowaną współpracę kontekstową. Wszystko to pozwala podnieść poziom obsługi klienta poprzez zapobieganie brakom magazynowym, a jednocześnie obniżyć koszty wynikające ze zbyt wysokich poziomów magazynowych.

AWS Supply Chain zapewnia funkcję aktualizowanej w czasie rzeczywistym mapy obrazującej poziom i stan zapasów w poszczególnych lokalizacjach, a także generuje analizy bazujące na mechanizmach uczenia maszynowego i kierunkowe listy potencjalnych ryzyk. Po odkryciu ryzyka, AWS Supply Chain przedstawia zalecenia dotyczące możliwości zrównoważenia stanów magazynowych i wbudowane, kontekstowe narzędzia współpracy, które ułatwiają koordynację między zespołami w celu wdrożenia rozwiązań.

AWS Supply Chain łączy się z istniejącymi systemami planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) i zarządzania łańcuchami dostaw. Nie ma konieczności zmiany platformy, brak również płatnych z góry opłat licencyjnych czy umów długoterminowych. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl