Państwa OECD – dane obywateli chronione

Państwa OECD – dane obywateli tylko tylko upoważnionym urzędnikom

Urzędnicy z krajów OECD podpisali na Gran Canaria w Hiszpanii deklarację dotyczącą dostępu organów rządów do danych osobowych obywateli. To pierwsza wspólna tego typu inicjatywa przeprowadzona na tak dużą skalę. Ma ona na celu rozwiązanie problemów związanych z inwigilacją cyfrową, wykraczającą poza granice krajów.

Podpisanie deklaracji poprzedziły niemal dwuletnie negocjacje, a jej ramy obejmują drażliwe tematy, w tym między innymi cele, dla których organy ścigania zbierają dane osobowe. Plan OECD zawiera siedem zasad określających ograniczenia dotyczące dostępu rządów, agencji wywiadowczych i funkcjonariuszy organów ścigania do danych osobowych przechowywanych przez firmy. Didier Reynders, komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości, przyznał, że deklaracja OECD jest kamieniem milowym dla krajów, które ją podpisały. Jego zdaniem będzie to pierwszy poziom ochrony danych osobowych.

Test Amazfit GTS 4 – rozmowa i zarządzanie zdrowiem

Firmy często muszą udowodnić organom regulacyjnym, że będą chronić dane podczas przenoszenia ich poza granice kraju, co jest praktycznie niemożliwe do oceny przez korporacyjnych urzędników ds. prywatności. Unijne organy regulacyjne ds. prywatności doradzają firmom, aby przy dokumentowaniu decyzji o przeniesieniu danych do określonej jurysdykcji przedstawiały szczegółowe informacje na temat praktyk nadzoru obowiązujących w obcym kraju. Nowe ramy opracowane przez członków OECD ustanawiają tutaj wspólne zasady.

Nowa umowa pozwala przetwarzać dane osobowe tylko upoważnionym urzędnikom, zaś rządy

muszą zapewnić osobom fizycznym jakąś formę zadość uczynienia w przypadku naruszenia ich ochrony prawnej. Deklaracja opisuje różne możliwe formy dochodzenia roszczeń, które są dostępne w krajach OECD, w tym możliwość odebrania dostępu organom rządowym do danych konkretnej osoby.

  • Wprawdzie porozumienie OECD nie zastąpi umów dwustronnych, parafowanych pomiędzy rządami, aczkolwiek w przypadku braku takowych standardy wypracowane przez OECD powinny być bardzo pomocne przy przenoszeniu danych. Będą swojego rodzaju świadectwem, iż mamy do czynienia z podmiotami przestrzegającymi praktyk nadzoru. Wprowadzenie tego typu deklaracji w obecnych czasach ma szczególne znaczenie, bowiem obywatele i organizacje rządowe przywiązują dużą większą wagę do danych niż kilka lat temu. To wymaga wprowadzenia bardziej restrykcyjnych zasad, a inicjatywa OECD jest krokiem we właściwym kierunku – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Cooperation and Development – OECD) jest organizacją międzyrządową, której podstawowym celem jest promowanie polityki nastawionej na: osiągnięcie możliwie najwyższego, trwałego wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia w państwach członkowskich. OECD zrzesza 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw, w tym Polskę.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu: redakcja(at)technosenior.pl