Świąteczny niepokój – czy mieszkanie jest bezpieczne

Świąteczny niepokój – czy mieszkanie jest bezpieczne

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym sporo osób podróżuje. Najczęściej są to krótkie wyjazdy w odwiedziny do rodziny czy znajomych. Jednak według badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie firmy Netatmo, nawet tak krótka nieobecność dla wielu Polaków jest podstawą do obaw o mieszkanie.

Świąteczny niepokój

Świąteczny niepokój

Ponad połowa Polaków uważa, że kiedy nie ma ich w domu przez kilka dni, coś złego może się wydarzyć. 15% z nich jako okres, w którym najbardziej obawia się opuszczania mieszkania, wskazuje na Święta Bożego Narodzenia. Według respondentów największym zagrożeniem jest włamanie. Tę odpowiedź wybrało aż 80% ankietowanych. Bynajmniej nie jest to spowodowane świąteczną inspiracją kultowym „Kevinem Samym w Domu”, ale realnymi obawami. Według statystyk policyjnych, w ostatnich latach zauważalny jest stały wzrost liczby włamań do nieruchomości. W zeszłym roku było ich ponad 71 tys.

Świąteczny niepokój

Co może się wydarzyć?

 Recenzja Inteligentny Czujnik Jakości Powietrza w Pomieszczeniach Netatmo – czy warto?

Oprócz zagrożenia ze strony złodziei Polacy obawiają się również incydentów losowych. Na drugim miejscu w rankingu obaw znajduje się pożar, na który wskazało ponad 60% respondentów. Jest to uzasadnione, ponieważ według danych KGPSP od 1 stycznia do 21 grudnia tego roku w obiektach mieszkalnych wybuchło ponad 31 tysięcy pożarów. Ponadto połowa badanych martwi się zalaniem mieszkania, a 42% wpływem klęsk żywiołowych takich jak huragany czy śnieżyce.

Świąteczny niepokój

Inteligentnie, bezpiecznie i spokojnie

 Wysoki poziom obaw o włamanie może wiązać się z faktem, że tylko 1/4 ankietowanych posiada zamontowany system bezpieczeństwa. Co drugi z nich wykorzystuje inteligentne urządzenia. Takie rozwiązanie pozwala domownikom na pełną kontrolę tego, co dzieje się w domu. W razie incydentu użytkownik od razu dostanie powiadomienie w aplikacji i będzie mógł np. skontrolować sytuację dzięki podglądowi na żywo z kamer, a w międzyczasie system automatycznie uruchomi zaprogramowany scenariusz działania. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, który w sytuacjach awaryjnych jest niezwykle cenny. Przykładowo kiedy kamera zanotuje obecność nierozpoznanej osoby, wyśle powiadomienie na telefon właściciela oraz włączy syreny alarmowe oraz czerwone oświetlenie w domu. Potencjalny włamywacz zostanie nagrany oraz odstraszony.

Recenzja Hama WiFi – na wysokie rachunki za ogrzewanie

Wzbogacanie systemu o nowe, inteligentne urządzenia pozwala tworzyć coraz bardziej zaawansowane scenariusze pomagające zabezpieczyć dom przed wieloma zagrożeniami. Użytkownicy wyraźnie doceniają takie rozwiązania. 85% badanych posiadających już co najmniej jedno smart urządzenie, jest zdecydowana na zakup kolejnego. Taka liczba pokazuje, że smart home ma realny wpływ na poprawę komfortu życia. Zdecydowanie jest to odczuwalne również podczas świąt, kiedy domownicy mogą spokojnie odpoczywać, a system pracuje bez przerwy zapewniając bezpieczeństwo” – komentuje Marie Tranchimand, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Netatmo.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce na przełomie czerwca i lipca 2022 roku przez firmę SW Research dla Netatmo, metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: