Metaverse – światową rewolucją

Metaverse – światową rewolucją. Nokia: Kolejna dekada będzie czasem nadzwyczajnego postępu technologicznego, który ukształtuje nasze życie na nowo

 Do 2030 roku świat przejdzie znaczącą transformację. Na globalne tempo adaptacji technologii będą miały wpływ takie trendy jak zrównoważenie środowiskowe i cyberbezpieczeństwo. Postęp w dziedzinie półprzewodników, rozwoju oprogramowania, sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) będzie nadal przyspieszać. Jednak to rozwój technologii zasilających metaverse, chmurę i Web3 będzie miał potencjał do poprawy zarówno jakości naszego życia codziennego, jak i usprawnienia pracy zawodowej.

Technologia taka jak rzeczywistość rozszerzona (AR) zapewni coraz bardziej angażujące i interaktywne wirtualne symulacje w otaczającym nas świecie fizycznym. Chmury obliczeniowe będą miały kluczowe znaczenie dla Internetu przyszłości, który musi być zarówno zrównoważony, jak i bezpieczny. Blockchainy, kryptowaluty i NFT z kolei oddadzą kontrolę nad nimi użytkownikom, którzy są ich właścicielami.

 Test Nokia X30 5G i Portable Wireless Speaker 2 – zestaw z recycylingu

Metaverse będzie światową rewolucją

Konsumencki metaverse przyciąga wiele uwagi, ale największy pożytek z tej technologii mogą odnieść przedsiębiorstwa i przemysł. Będzie on daleko wykraczał poza obecne sfery rzeczywistości wirtualnej (VR), gier i interakcji społecznych. Metaverse dla przedsiębiorstw i przemysłu ma potencjał, aby znacząco zwiększyć ich produktywność, bezpieczeństwo i poziom wiedzy.

Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, sieć i szeroka gama technologii, które nas otaczają, będą musiały radykalnie ewoluować. Należy opracować i wdrożyć sieci nowej generacji, aby wysokowydajna łączność stała się bardziej użyteczna, adaptowalna i autonomiczna. Kolejna ewolucja w tej dziedzinie będzie polegała na połączeniu sieci i chmury, co stworzy nowe możliwości w świecie przyszłości. Postęp ludzkości i fuzja cyfrowo-fizyczna to dwie najważniejsze siły napędowe przyszłego rozwoju sieci. Pięć lat badań prowadzonych przez Nokia Bell Labs nad tymi technologiami stworzyło podwaliny dla nowej, rewolucyjnej ery komunikacji i metaversu.

Rozszerzenie ludzkich możliwości

Podstawowe cele zwiększenia obecności ludzkości w metaversie to poprawa interfejsów człowiek-komputer oraz tworzenie w pełni immersyjnych doświadczeń. Osiągnięcie poszerzonych interakcji w metaverse umożliwią dodatki – np. gogle VR, okulary rozszerzonej rzeczywistości (XR), zdalnie sterowane haptyczne sprzężenie zwrotne oraz interfejsy mózg-maszyna.

Połączenie ze światem wirtualnym stanie się podstawą usprawnienia przemysłu. Fuzja cyfrowo-fizyczna polega na tworzeniu dynamicznych, cyfrowych reprezentacji obiektów, systemów i procesów ze świata rzeczywistego. Cyfrowe bliźniaki pojazdów, magazynów i linii produkcyjnych już są wykorzystywane przez nowoczesne zakłady produkcyjne i logistyczne w celu zwiększenia wydajności, obniżenia kosztów i poprawy bezpieczeństwa pracowników. Do 2030 roku technologia ta będzie powszechnie stosowana w przedsiębiorstwach. Umożliwi to wszechobecna sieć nowej generacji.

Test Nokia XR20 – na wszelki wypadek

Otwieranie nowych możliwości metaverse

Nie da się zaprzeczyć ogromnemu potencjałowi, jaki oferuje technologia metaverse w sektorach konsumenckim, korporacyjnym i przemysłowym. Dlatego właśnie każda duża firma zaczyna wkraczać w tę technologię. Już teraz widzimy pozytywne rezultaty zastosowań metaverse w branżach, w których cyfrowe bliźniaki zostały zintegrowane z działalnością operacyjną, zapewniając znaczny wzrost wydajności, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa pracowników. Metaverse może zrewolucjonizować metody, za pomocą których organizacje nawiązują kontakty z klientami, prowadzą działalność, tworzą i dostarczają towary i usługi oraz zarządzają relacjami biznesowymi.

Wyobraźmy sobie w pełni zautomatyzowaną fabrykę, która działa bez nadzoru człowieka. Podłączone cyfrowe bliźniaki monitorują i analizują w czasie rzeczywistym wydajność i stan wszystkich krytycznych zasobów i procesów. Umożliwia to podejmowanie zautomatyzowanych decyzji, takich jak zarządzanie etapami produkcji i wykorzystywanymi zasobami w celu zwiększenia wydajności lub uniknięcia przewidywalnej kosztownej awarii.

Dlaczego sieć ma znaczenie

Sieć ma kluczowe znaczenie dla wykorzystania ogromnego potencjału, jaki metaverse otwiera w sferze przemysłu, przedsiębiorstw i konsumentów, w miarę jak będziemy zbliżać się do roku 2030. Nokia przewiduje, że następna dekada będzie okresem głębokich zmian w technologii sieciowej.

Sieci następnej dekady, zbudowane z myślą o niespotykanej dotąd wydajności, umożliwią uzyskanie ogromnej przepustowości i skali potrzebnej do zaspokojenia rosnących wymagań metaverse. Usługi takie jak w pełni immersyjna rzeczywistość rozszerzona i wirtualna, cyfrowe bliźniaki i biosensory, mają bardzo różne potrzeby dotyczące optymalnej łączności. Wymagania te przetestują granice możliwości nawet najbardziej zaawansowanych sieci 5G.

Sieci przemysłowe będą musiały być często wysoce zoptymalizowane i dostosowane do wymagań konkretnych branż. Z kolei konsumenckie usługi metaverse będą musiały być wszechobecne, a więc wymuszą od sieci znacznie zwiększoną przepustowość – zarówno w kierunku downlink, jak i uplink. Sieci mogą świadczyć te usługi z optymalnym efektem dla użytkownika, jeśli są w stanie określić odpowiedni kontekst za pomocą zaawansowanych technologii wykrywania i pozycjonowania. A dostarczanie ich w sposób elastyczny, przy wykorzystaniu możliwości rozproszonej architektury chmurowej, może zapewnić optymalną równowagę między funkcjonalnym i łatwym użytkowaniem a wykorzystaniem zasobów sieciowych.

Sieć musi być zaprojektowana tak, aby sprostać najbardziej fundamentalnym wyzwaniom świata 2030 r., a jednocześnie koncentrować się na zrównoważonym rozwoju i wydajności, bezpieczeństwie i prywatności, a także odporności. Autonomia oparta na intencjach umożliwi sieciom przejście w kierunku pełnej autonomii, wykorzystując sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do zautomatyzowanego zarządzania operacjami w sieci.

 

Rozwój w kierunku 6G

Łączność bezprzewodowa będzie niezbędna w wielu innowacyjnych i angażujących sytuacjach. Wydajne nowe sieci 5G-Advanced, pod które Nokia położyła solidne fundamenty, pojawią się już w 2025 roku. Utorują one drogę prawdziwym doświadczeniom XR, które ostatecznie doprowadzą do połączenia świata fizycznego z cyfrowym oraz do rozwoju człowieka. Jednak prawdziwy potencjał metaverse będzie mógł być wykorzystany dopiero w erze 6G, czyli około 2030 roku.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: