Wady i zalety portfeli kryptowalutowych online

Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze, dzięki czemu ich powszechność rośnie, a to wszystko za sprawą portfeli kryptowalutowych i dostępu do giełd w formie aplikacji czy stron internetowych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się internetowym portfelom, tzw. hot wallet i sprawdzimy, jakie są ich wady i zalety.

Wady i zalety portfeli kryptowalutowych online

Czym jest portfel kryptowalutowy?

Portfel kryptograficzny to sprzęt lub aplikacja, która umożliwia przechowywanie dostępów (kluczy) do kryptowalut, pozwala na przechowywanie ich, ale z jego pomocą można także wymieniać i przelewać różne rodzaje wirtualnych walut. Portfele krypto możemy podzielić na zimne i gorące, czyli takie, które nie potrzebują stałego łącza internetowego, występują w formie sprzętu, gorące to zaś aplikacje i programy, które można zainstalować na telefonie lub komputerze. Niektóre hot wallety są jednocześnie połączone z kantorem kryptowalut, dzięki któremu można szybko wykonać transakcje, tak działa m.in. https://portfelbitcoin.pl.

Jak działa internetowy portfel kryptowalutowy?

Internetowy portfel występuje zwykle w formie aplikacji na telefon, choć równie popularne są oprogramowania do instalacji na komputerze, jak i wersje przeglądarkowe. Portfele online działają dokładnie tak samo, jak wersje w formie oprogramowania, z tą różnicą, że korzystanie z takiego nie wymaga od nas żadnej instalacji.

Zalety portfeli kryptowalutowych online

Krypto portfele przeglądarkowe są po prostu szybkie, dzięki temu, że są zintegrowane bezpośrednio z kantorem, pozwala to na szybkie przelewanie środków na zewnętrzny adres, zakup, jak i sprzedaż e-walut. Stały dostęp do kantoru niesie także za sobą korzyść szybkiej wymiany jednej wirtualnej waluty na inną bez ponoszenia opłat transferowych, na które bylibyśmy skazani np. w przypadku sprzętowego.

Niektóre internetowe portfele kryptowalutowe szczycą się także mocnymi zabezpieczeniami, warto zrobić rozeznanie, które z nich przechowują dane środki na cold walletach, w celu zmaksymalizowania bezpieczeństwa i zmniejszenia ryzyka utraty środków.

Często samo korzystanie z portfela krypto jest darmowe, płatne mogą być niektóre funkcje, które są dostępne w wersji premium.

Korzystanie z tego typu rozwiązań jest wygodne i szybkie, możemy uzyskać od nich dostęp w każdej chwili, jeśli tylko mamy stabilne łącze internetowe.

Wady portfeli kryptowalutowych online

Niestety, portmonetki krypto online mają także swoje wady, okazuje się, że stałe łącze, mimo że wygodne, to jest także niebezpieczne. Portfel kryptograficzny, który jest online przez 24 godziny, jest bardziej narażony na ataki hakerskie i próby wyłudzenia niż cold wallet, do którego tak naprawdę nie ma dostępu nikt, poza osobą, która posiada fizyczny sprzęt i właściwy do niego klucz. Kolejną sprawą jest to, że wirtualne waluty, w które zainwestowaliśmy, nie są tak naprawdę nasze, zgodnie z mottem “nie masz kluczy – nie masz kryptowalut”. Co oznacza, że środki możemy stracić w każdej chwili, w szczególności, jeśli dana strona jest podejrzana. Sprzętowe portfele zapewniają dużo większe bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: