Veeam prognozy 2023 – SI wykrywająca ataki

Veeam prognozy 2023 – SI wykrywająca ataki, rosnący rynek Kubernetes, przechodzenie na DevOps

Dave Russell, wiceprezes ds. strategii korporacyjnej w Veeam

Zespoły reagowania na cyberzagrożenia będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do wykrywania ataków w czasie rzeczywistym

Zapobieganie cyberzagrożeniom oraz ich wykrywanie staje się coraz bardziej złożone, ponieważ ataki takie jak ransomware, wciąż ewoluują. Coraz więcej firm wdraża sztuczną inteligencję i mechanizmy uczenia maszynowego w biznesowej działalności, więc narzędzia te będą wykorzystywane również do ochrony przed atakami.

W 2023 roku sztuczna inteligencja będzie pomagała w skuteczniejszym i szybszym wykrywaniu nieprawidłowych zachowań, umożliwiając szybkie reagowanie na incydenty. Cyberataki są jak huragan – firmy nie mogą czekać aż ucichnie, muszą działać w czasie rzeczywistym. Wykorzystując SI oraz uczenie maszynowe mogą szybko odcinać przestępców od systemu i przywracać dane oraz działalność, przy minimalnych zakłóceniach funkcjonowania środowiska.

Test Motorola razr 2022 – legendarna „brzytwa” jeszcze lepsza

Danny Allan, dyrektor ds. technicznych w Veeam

Tempo redukcji zatrudnienia spadnie, jednak podmioty działające w niestabilnych branżach będą zmuszone do dalszych zwolnień

Jedną z ważniejszych kwestii podczas roku 2022 była fala masowych zwolnień w firmach technologicznych, które zbyt szybko rosły podczas pandemii. Uważam, że cięcia te spowolnią w 2023 r., jednak nadal będziemy obserwować zwolnienia w przedsiębiorstwach, które zatrudniały zbyt dużo pracowników oraz tych działających na chwiejnych rynkach, jak blockchain i Web3. W przypadku firm technologicznych osiągających stabilne wyniki finansowe należy spodziewać się zwiększonego nacisku zarówno na cyberbezpieczeństwo, jak i ochronę danych oraz tworzenie kopii zapasowych. Wydatki na IT w 2023 roku będą nadal rosły. Firmy, które mają solidne fundamenty, powinny to wykorzystać, inwestując w swoją infrastrukturę i zespoły bezpieczeństwa.

Test Microsoft Surface Laptop 5 – lekki laptop do następnej ery

Gaurav Rishi, wiceprezes ds. produktów i partnerstwa, Kasten by Veeam

Rosnący rynek Kubernetes napotka trzy bariery: ludzi, technologię i procesy

W tym roku wyzwaniem będzie luka w umiejętnościach związanych z technologią Kubernetes. W branży wprowadzanych jest jednak wiele inicjatyw i platform edukacyjnych, które mają za zadanie zmniejszać tę lukę. Konferencja KubeCon 2022 pokazała, że ekosystem i zainteresowanie nim wciąż rośnie. Wyzwanie będzie stanowiła obsługa nowego oprogramowania i narzędzi. Potrzebne będzie upraszczanie i automatyzacja operacji. W sprostaniu tym wyzwaniom pomoże firmom korzystanie z narzędzi stworzonych specjalnie dla chmury. Po stronie procesów, firmy staną przed wyzwaniem określenia jasnego podejścia do wdrożenia środowiska Kubernetes. W eliminowaniu tych barier ważne będą DevSecOps i wdrażanie najlepszych praktyk, aby wzmacniać platformę i zespoły CloudOps. Chociaż są to wciąż nowe dla firm rozwiązania, skuteczna i rosnąca społeczność chmurowa umożliwi rozwój rynku.

Bezpieczeństwo danych w wymagającym środowisku

W ciągu ostatnich dziesięciu lat na świecie powstało ponad tysiąc technologicznych jednorożców. Jednak tylko 200 takich firm działa na rynkach publicznych. W 2023 roku należy spodziewać się przywiązywania większej wagi do szukania wiarygodnych partnerów i sprzedawców oraz skupiania się na inwestycjach w solidne, sprawdzone rozwiązania. Rośnie liczba ataków ransomware, niepokój budzi też niestabilność globalnego łańcucha dostaw.

W związku z istniejącą luką kompetencyjną w zakresie cyberbezpieczeństwa firmy będą potrzebowały wdrażać mechanizmy ochrony danych na wczesnym etapie ich cyklu życia. Egzekwowanie najlepszych praktyk operacyjnych (np. definiowanie parametru RPO, czyli określanie, ile danych może być utraconych w przypadku katastrofy), unikanie ryzykownych wdrożeń (np. bez włączonej gwarancji niezmienności danych) oraz stosowanie zasad policy as code lepiej zabezpieczy coraz bardziej popularne aplikacje chmurowe.

Recenzja Sound Blaster X4 – dźwięk w czterech postaciach

Michael Cade, starszy globalny technolog Kasten w Veeam 

Wraz z potrzebą zapewnienia większej ochrony w zakresie przechowywania danych administratorzy systemów będą rozwijali swoje umiejętności

Wraz ze wzrostem popularności środowiska Kubernetes rośnie świadomość i zainteresowanie nowymi możliwościami otwierającymi się w przestrzeni pamięci masowych i kopii zapasowych. Ponad 60% uczestników konferencji KubeCon to nowe osoby w branży – to pokazuje, że ewoluuje przestrzeń funkcjonowania administratorów systemów i osób odpowiedzialnych za operacyjną działalność środowisk IT. Należy spodziewać się rozwoju zespołów inżynierów platform, ponieważ dane przechowywane w Kubernetes będą musiały być odpowiednio chronione. Edukacja nadal będzie ważna, zaś rozwijające się warsztaty i programy szkoleniowe pomogą wypełnić lukę w umiejętnościach.

Nadchodząca recesja zmusi firmy do przejścia na DevOps i automatyzację

Konferencje KubeCon i VMware Explore z 2022 roku pokazały, że rola administratorów systemowych ewoluuje. Ważne staje się środowisko Kubernetes, platformy chmurowe i wirtualizacja, a także powiązane technologie takie jak Linux, CI/CD, infrastruktura jako kod i zarządzanie konfiguracją. Wraz ze spowolnieniem gospodarczym liderzy branży będą musieli myśleć o automatyzacji i przechodzeniu na metodologię DevOps. Eksperci będą musieli zwiększać zakres pracy przy dużo mniejszym nakładzie, co będzie wymagało znacznie większej automatyzacji ich działań.

Recenzja Philips Momentum – monitor 4K HDR z technologią Ambiglow

Priorytety bezpieczeństwa zmienią się na korzyść DevOps, backupu danych i zarządzania nimi

W ciągu ostatnich kilku lat w obszarze DevOps brakowało działalności edukacyjnej w zakresie korzystania z nowych platform. W tym roku zespoły zostaną zredukowane i pojawi się potrzeba usprawnienia procesów, najważniejsza z punktu widzenia bezpieczeństwa. Istotne będzie także tworzenie kopii zapasowych danych i zarządzanie nimi. Elementy te dotąd znajdowały się na końcu listy priorytetów, ale to będzie się zmieniało wraz ze wzrostem stopnia wykorzystywania danych oraz koniecznością zapewnienia mobilności aplikacji i zasobów.

Ludzie będą musieli być bardziej wydajni przy korzystaniu z konkretnych rozwiązań, aby zoptymalizować wyniki. Koszty związane z obsługą środowisk wielochmurowych nadal będą rosły, problemem stanie się też obszar DevSecOps. Wraz z ewolucją systemów firmy będą musiały zmierzyć się z koniecznością nauki i obsługi nowego oprogramowania oraz narzędzi.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: