Nie tylko zielona kłódka – zachowaj bezpieczeństwo w sieci

Nie tylko zielona kłódka – zachowaj bezpieczeństwo w sieci

Liczba oszustw w Internecie rośnie. Od 2001r. liczba ofiar wzrosła 17 razy (z 6 do 97 ofiar na każdą godzinę. Hakerzy często atakują przejmując konta użytkowników. Wielu Polaków kojarzy ikonę zielonej kłódki, która świadczy o tym, że certyfikat danej strony internetowej jest aktualny, a połączenie https szyfrowane. To jednak nie jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę.

 Używaj unikalnych haseł, loguj się dwuetapowo

Dostępu do naszych danych i pieniędzy chronią hasła. Ważne, żeby były one unikalne – dla każdej usługi czy serwisu inne. Dzięki temu, gdy wycieknie hasło do jednego z serwisów, którego używamy, nasze konta w innych serwisach pozostaną bezpieczne. Hasło powinno być długie i zawierać w sobie litery duże i małe, liczby, a także znaki alfanumeryczne. Nie powinno być ono żadnym słowem, a raczej ciągiem losowych znaków ponieważ dużo trudniej je złamać. W usługach, którą tę opcję oferują, wskazane jest włączenie opcji logowania dwuetapowego, wtedy samo hasło nie wystarczy, by dostać się do naszego konta.

Recenzja EZVIZ HB8 i EZVIZ EB3 – monitoring na działce

Zachowaj czujność przy podejrzanych wiadomościach

Często cyberprzestępcy wykorzystują podejrzanie wyglądające e-maile czy smsy, które informują na przykład o rzekomej brakującej opłacie do naszej przesyłki czy też o nieuregulowanym rachunku. Gdy nie jesteśmy pewni od kogo pochodzi wiadomość, najlepiej nie otwierać ani jej, ani załączników, które zawiera. Klikanie w linki w takich wiadomościach też może sprowadzić na nas kłopoty, które mogą się skończyć nawet utratą pieniędzy. Szczególnie naszą czujność powinny wzmożyć nietypowe czy podejrzane prośby o podanie loginów czy haseł do kont bankowych – zawsze upewnić się czy prośba rzeczywiście pochodzi od naszego banku dzwoniąc na jego infolinię. Większość skutecznych ataków phishingowych bardzo wiernie podrabia strony internetowe czy styl e-maili danego banku.

Zadbaj o swoje dane

Na dane używających Internetu czyhają nie tylko cyberprzestępcy, ale także różne firmy, które używają ich do prezentowania dopasowanych reklam. Warto mieć drugą skrzynkę e-mail, której login nie jest naszym imieniem i nazwiskiem do mniej istotnych usług.

Dbając o swoje bezpieczeństwo w Internecie trzeba pamiętać również o korzystaniu z bezpiecznych sieci. – mówi Aleksandr Valentij, Information Security Officer w Surfshark. Używanie publicznych hotspotów naraża nas na wyższe, niepotrzebne ryzyko utraty danych, a przez to również pieniędzy. Warto skorzystać z usługi VPN, która zapobiega wykradzeniu naszych danych poprzez szyfrowanie naszych połączeń nawet, gdy używamy publicznych sieci. VPN to rodzaj tunelu w sieci publicznej, którym dane płyną bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, bez możliwości ich podejrzenia. Korzystanie z VPN w pracy czy w sieci domowej również zwiększa nasze bezpieczeństwo.

 Regularne aktualizacje programów i systemu

Kolejnym krokiem, by zadbać o bezpieczeństwo korzystania z sieci są regularne aktualizacje urządzeń i programów, których na nich używamy. Ograniczy to możliwości wykorzystania starych, znanych luk bezpieczeństwa w aplikacjach i systemach operacyjnych przez cyberprzestępców, by wykraść nasze dane.

Test OnePlus Nord Buds – miniaturowa uczta dla uszu

W trzecim kwartale 2021r. cyberprzestępcy uzyskali dostęp do 534 tys. kont polskich użytkowników. Był to wzrost o 121% względem poprzedniego kwartału. Odnotowano wtedy 108 mln 900 tys. skompromitowanych kont globalnie. Dane jasno pokazują, że zagrożenia w sieci są realne i trzeba pozostawać stale czujnym.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: